Baxtiyor Ashurmatov: "Chempionlik uchun kurash 3 ta jamoa o‘rtasida kechadi"
Bugundan Superliganing 2025 yilgi mavsumi boshlanadi. Jamoalar o‘tgan vaqt davomida yangi mavsumga munosib tayyorgarlik olib borishdi, har kim o‘z imkoniyatidan kelib chiqib tarkibni shakllantirdi. Yangi nomlarni qo‘shib oldi. Maqsadlar esa ulkan.
OKMK - "Buxoro" uchrashuvi bilan boshlanadigan dastlabki tur oldidan tajribali murabbiy Baxtiyor Ashurmatovning fikrlari bilan qiziqdik.
"Muxlislar kutgan chempionatimiz ham boshlanmoqda. Bu yilgi mavsum qiziqarli o‘tishi kutilmoqda, chunki jamoalar soni avvalgidan ko‘paydi. Superligada qolish uchun kurashuvchan jamoalar soni oshdi. Fikrimcha, chempionlik uchun "Neftchi", "Paxtakor" va "Nasaf" kurash olib boradi. "Navbahor", OKMK bu jamoalarga bosh og‘riq bo‘lishi mumkin. Lekin aytganimdek oltin medallarga harakat 3 ta jamoa o‘rtasida kechishini kutyapman.
1-tur uchrashuvlariga kelsak, ikkita "Bunyodkor" - "Neftchi", "Nasaf" - "So‘g‘diyona" uchrashuvlari qiziqarli va murosasiz kechishini ayta olaman. Qolgan uchrashuvlarda maydon egalarining imkoniyatlari ko‘proq. OKMK, "Paxtakor", "Navbahor" o‘z maydonidagi o‘yinlarni g‘alaba bilan boshlashini taxmin qilaman.
"Qo‘qon-1912" - "Andijon" vodiy derbisida qo‘qonliklarda g‘alaba uchun imkoniyat ko‘proq. Bu yil Qo‘qonga Superligada omad tilayman. "Qizilqum" - "Surxon", "Xorazm" - "Sho‘rtan" uchrashuvlarida imkoniyat teng. Chempionat chiroyli o‘tishini va hamma jamoalarga omad yor bo‘lishini tilab qolaman", - deydi Baxtiyor Ashurmatov.

Бахтиёр Ашурматов: "Борьба за чемпионство будет проходить между 3 командами"
С сегодняшнего дня начинается сезон Суперлиги 2025 года. Команды в течение прошедшего времени провели достойную подготовку к новому сезону, каждая из них сформировала состав в зависимости от своих возможностей. Были добавлены новые имена. Цели огромные.
Перед первым туром, который начнется с матча ОКМК - "Бухара", мы заинтересовались мнением опытного тренера Бахтиёра Ашурматова.
"Наш чемпионат, которого ждали болельщики, также начинается. Ожидается, что этот сезон будет интересным, так как количество команд увеличилось по сравнению с предыдущими годами. Количество команд, борющихся за выживание в Суперлиге, возросло. На мой взгляд, за чемпионство будут бороться "Нефтчи", "Пахтакор" и "Насаф". "Навбахор" и ОКМК могут стать головной болью для этих команд. Но, как я уже сказал, я ожидаю, что борьба за золотые медали будет происходить между тремя командами.
Что касается матчей первого тура, я могу сказать, что встречи "Бунёдкор" - "Нефтчи" и "Насаф" - "Согдиёна" будут интересными и бескомпромиссными. В остальных матчах у хозяев поля больше возможностей. Я предполагаю, что ОКМК, "Пахтакор" и "Навбахор" начнут свои игры на домашнем стадионе с победы.
В дерби долины "Коканд-1912" - "Андижан" у кокандцев больше шансов на победу. В этом году желаю удачи Коканду в Суперлиге. В матчах "Кизилкум" - "Сурхон", "Хорезм" - "Шортан" шансы равны. Желаю, чтобы чемпионат прошел красиво и чтобы удача сопутствовала всем командам", - говорит Бахтиёр Ашурматов.