Mordoviya-Arena RPL o‘yinlariga tayyorligi baholandi
Mordoviya Respublikasi sport vaziri Nikita Larkov “Mordoviya-Arena” stadionining Rossiya chempionati va Kubogi o‘yinlarini qabul qilishga tayyorligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, hozirda komissiya xulosasi hali berilmagan, barcha ishlar davom etmoqda. Umuman olganda, stadion tayyor va o‘yinlarni qabul qilishga munosib deb hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, Saransk shahridagi “Mordoviya-Arena” stadioni 2018 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionati uchun qurilgan. Ushbu stadion chempionat doirasida to‘rtta o‘yinni qabul qilgan.
Stadion qurilishining umumiy qiymati 16,5 milliard rublni tashkil etgan. Shunga qaramay, hozirga qadar stadionda muntazam professional futbol jamoasi faoliyat yuritmaydi.
Arena sig‘imi taxminan 44 ming tomoshabinni qamrab oladi. “Mordoviya-Arena” stadionida Nizhniy Novgorodning “Pari NN” jamoasi Rossiya Premer-ligasi va Kubok musobaqalaridagi bir nechta uy o‘yinlarini o‘tkazishi mumkin.
Stadion zamonaviy infratuzilmasi va qulay joylashuvi bilan futbol muxlislari uchun qulay sharoit yaratadi. Shuningdek, bu hudud sport rivojiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Готовность Мордовия-Арены к играм РПЛ оценена
Министр спорта Республики Мордовия Никита Ларков высказал мнение о готовности стадиона "Мордовия-Арена" к проведению матчей чемпионата и Кубка России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в настоящее время заключение комиссии еще не получено, все работы продолжаются. В целом стадион готов и считается достойным для проведения матчей.
Напомним, стадион "Мордовия-Арена" в городе Саранск был построен для чемпионата мира по футболу 2018 года. Этот стадион принял четыре матча в рамках чемпионата.
Общая стоимость строительства стадиона составила 16,5 миллиарда рублей. Тем не менее, до сих пор на стадионе не функционирует регулярная профессиональная футбольная команда.
Арена вмещает примерно 44 тысячи зрителей. На стадионе "Мордовия-Арена" команда "Пари NN" из Нижнего Новгорода может провести несколько домашних матчей в рамках Российской Премьер-лиги и Кубка.
Стадион создает комфортные условия для футбольных болельщиков благодаря современной инфраструктуре и удобному расположению. Также ожидается, что этот район окажет положительное влияние на развитие спорта.