UEFA o‘yin qoidalaridagi o‘zgarishlarga qarshi chiqdi
Yevropa Futbol Assotsiatsiyalari Ittifoqi (UEFA) IFAB tashkiloti orzu qilayotgan o‘yin qoidalaridagi o‘zgarishlarga qarshi chiqdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda Buyuk Britaniyaning The Times nashri xabar berdi. Oldinroq, Xalqaro Futbol Assotsiatsiyalari Kengashi hakamlarga VAR tizimi bo‘yicha ko‘proq vakolat berishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘lgan.
Bunga noto‘g‘ri burchak to‘pini belgilash va ikkinchi sariq kartochka berish bo‘yicha qarorlarni o‘zgartirish kiradi. Shuningdek, jarima zarbasidan keyingi to‘pni qayta urish imkoniyati bekor qilinishi mumkinligi muhokama qilingan.
Ushbu o‘zgarishlar 2026 yilgi jahon chempionatida sinab ko‘rilishi ko‘zda tutilgan edi. UEFA avvalgi o‘zgarishlar bo‘yicha ular bilan maslahatlashilmaganidan norozi.
Bundan tashqari, videohakamlarning yangi vakolatlari o‘yin davomida epizodlarni ko‘proq vaqt sarflashga olib kelishidan xavotirda. Shu bois UEFA bunday yangilanishlarga qarshi chiqmoqda.

UEFA выступила против изменений в игровых правилах
Европейский футбольный союз (UEFA) выступил против изменений в правилах игры, о которых мечтает организация IFAB. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщает британское издание The Times. Ранее стало известно, что Международный совет футбольных ассоциаций планирует предоставить судьям больше полномочий в системе VAR.
Это включает в себя изменения в решениях по назначению неправильного углового удара и выдаче второй желтой карточки. Также обсуждалось, что возможность повторного удара по мячу после штрафного удара может быть отменена.
Эти изменения планировалось протестировать на чемпионате мира 2026 года. UEFA недоволен тем, что с ними не консультировались по предыдущим изменениям.
Кроме того, UEFA обеспокоен тем, что новые полномочия видеопомощников могут привести к тому, что во время игры будет тратиться больше времени на эпизоды. Поэтому UEFA выступает против таких обновлений.