Rossiyada legionerlar limitini kuchaytirish rejalari
Rossiya futbol ittifoqi prezidenti Aleksandr Dyukov Rossiya premer-ligasidagi klublar rahbarlari bilan uchrashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uchrashuvda bir nechta masalalar muhokama qilindi, jumladan legionerlar soniga qo‘yiladigan limit masalasi ham ko‘tarildi. Klublarga sport vazirligi tomonidan legionerlar limitini qattiqroq nazorat qilish rejalashtirilayotgani haqida ma’lumot yetkazildi.
Hatto bu limit 2026/2027 yilgi mavsumdan boshlab Rossiya futbol ittifoqi va premer-liga fikridan qat’i nazar kuchaytirilishi mumkin. Hozirda «10+6 yoki 7» formulasi ustida ishlanmoqda, ya’ni premer-liga klublari mavsum uchun 10 nafar legionerni ro‘yxatga kiritishi va maydonda bir vaqtning o‘zida 6 yoki 7 nafar legionerdan foydalanishi mumkin bo‘ladi.
Bu haqda «RB Sport» xabar berdi. Hozirgi vaqtda premer-ligada legionerlar limiti «13+8» ko‘rinishida amal qilmoqda, ya’ni har bir klub mavsum uchun maksimal 13 nafar legionerni ro‘yxatga olishi va maydonda bir vaqtda 8 nafar legionerdan foydalanishi mumkin.

Планы по усилению лимита легионеров в России
Президент Российского футбольного союза Александр Дюков встретился с руководителями клубов Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
На встрече было обсуждено несколько вопросов, в том числе поднят вопрос о лимите на количество легионеров. Клубам была передана информация о том, что Министерство спорта планирует более строго контролировать лимит легионеров.
Даже этот лимит может быть ужесточен с сезона 2026/2027, независимо от мнения Российского футбольного союза и Премьер-Лиги. В настоящее время разрабатывается формула «10+6 или 7», то есть клубы Премьер-Лиги смогут зарегистрировать 10 легионеров на сезон и использовать одновременно 6 или 7 легионеров на поле.
Об этом сообщает «RB Sport». В настоящее время лимит легионеров в Премьер-Лиге составляет «13+8», то есть каждый клуб может зарегистрировать максимум 13 легионеров на сезон и использовать одновременно 8 легионеров на поле.