Sobiq futbolchi, Milan «Inter» klubida butun faoliyatini o'tkazgan Juzeppe Bergomi so‘nggi yillarda kapitan rolining qanday o‘zgarishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, kapitanlik vazifasi ancha murakkablashgan va hozirgi kunda undan oldingiga qaraganda ko‘proq ahamiyat talab etiladi. Bergomi tushuntirishicha, uning faoliyat davrida jamoalar asosan italyan futbolchilaridan tashkil topgan bo‘lib, ular o‘zaro tushunishni oson amalga oshirar edi.
Hozirgi kunda esa jamoalar ko‘proq xalqaro tarkibga ega bo‘lib, shuning uchun kapitandan barcha futbolchilarga kerakli ma’lumotni aniq va tushunarli tarzda yetkazish talab qilinadi. Bu esa kapitanning mas’uliyatini yanada oshiradi.
Bergomining so‘zlariga ko‘ra, kapitan nafaqat maydondagi yetakchi, balki jamoa ichidagi til topishuvchi vosita hamdir. Shunday qilib, zamonaviy futbolda kapitanlik roli faqat sportchilik qobiliyatidan tashqari, yetakchilik va kommunikatsiya ko‘nikmalarini ham o‘z ichiga oladi.

Бергоми: Роль капитана в современном футболе усложнилась
Бывший футболист, который всю свою карьеру провел в миланском «Интере», Джузеппе Бергоми высказал мнение о том, как изменилась роль капитана в последние годы. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, обязанности капитана значительно усложнились, и в настоящее время от него требуется больше значимости, чем раньше. Бергоми объясняет, что в его время команды в основном состояли из итальянских футболистов, которые легко понимали друг друга.
В настоящее время команды имеют более международный состав, поэтому от капитана требуется передавать необходимую информацию всем игрокам четко и понятно. Это, в свою очередь, увеличивает ответственность капитана.
По словам Бергоми, капитан является не только лидером на поле, но и связующим звеном внутри команды. Таким образом, в современном футболе роль капитана включает не только спортивные способности, но и навыки лидерства и коммуникации.