Avval futbolchi bo‘lib faoliyat yuritgan, hozirda Saudiya Arabistonining «Al-Ittihad» klubida murabbiylik qilayotgan Loran Blan «Barselona» akademiyasi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, «Barselona» moliyaviy va ma’muriy muammolar tufayli qiyin davrlarni boshidan kechirdi. Biroq, jamoani murakkab vaziyatdan qutqarishga yosh futbolchilar yordam berdi.
Blan uchun «Barselona» doimo ajoyib akademiyaga ega katta klub bo‘lib kelgan. U «La Masiya» akademiyasini klubning yuragi deb ataydi.
Murabbiy ta’kidlashicha, agar «La Masiya» bo‘lmaganda, «Barselona» mavjudligini davom ettira olmas edi, ehtimol klub yo‘qolib ketardi yoki pastroq darajaga tushib qolardi. Aynan yosh futbolchilar jamoani qutqardi.
Jumladan, Jamal, Pedri va Gavi kabi iste’dodlar klubni yana buyuk darajaga olib chiqadi. Loran Blan 1996-1997 yillarda «Barselona» safida o‘ynagan va Ispaniya chempionatida 28 o‘yinda maydonga tushib, bitta gol urgan.

Блан: Ла Масия спасла Барселону, молодежь — будущее
Ранее игравший в футбол, а сейчас тренирующий клуб «Аль-Иттихад» из Саудовской Аравии Лоран Блан высказал свои мысли о академии «Барселоны». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, «Барселона» пережила трудные времена из-за финансовых и административных проблем. Однако команде помогли молодые футболисты выбраться из сложной ситуации.
Для Блана «Барселона» всегда была большим клубом с отличной академией. Он называет академию «Ла Мессиа» сердцем клуба.
Тренер подчеркивает, что если бы не «Ла Мессиа», «Барселона» не смогла бы продолжать свое существование, возможно, клуб бы исчез или опустился на более низкий уровень. Именно молодые футболисты спасли команду.
В частности, такие таланты, как Джамал, Педри и Гави, снова поднимут клуб на великий уровень. Лоран Блан играл за «Барселону» в 1996-1997 годах, проведя 28 матчей в чемпионате Испании и забив один гол.