Oblyakov: Har ikki jamoada gol imkoniyatlari ko‘p bo‘ldi
CSKA jamoasi yarim himoyachisi Ivan Oblyakov “Zenit”ga qarshi o‘yindan so‘ng “Match TV”ga o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uchrashuv 1:1 hisobida yakunlandi. Oblyakovning aytishicha, o‘yin davomida har ikki jamoa deyarli teng imkoniyatlarga ega bo‘ldi.
Uning fikricha, hisob 3:3 bo‘lishi ham mumkin edi, chunki ikkinchi bo‘limda raqibda ko‘proq xavfli vaziyatlar yuzaga keldi. Ayniqsa, Krugovoyning birga bir holatda maydonga chiqishi hamda Sasha Sobolevning xavfli vaziyati eslab o‘tildi.
Oblyakov bu holatda Krugovoy darhol zarba bermasdan, to‘pni bo‘sh joyga oshirishni istaganini ta’kidladi. Krugovoyga nisbatan qo‘llanilgan qoidabuzarlik haqida so‘ralganda, Oblyakov bu holatni feyr-pley nuqtai nazaridan fowl deb hisoblashini, biroq vaziyat tez sodir bo‘lgani uchun aniq fikr bildira olmasligini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, raqib futbolchi orqada oyog‘ini qoldirgan bo‘lishi mumkin, ammo vaziyatda qanday harakat bo‘lganini aniq bilmaydi. Murabbiy Chelestini tomonidan yaratilgan dastlabki reja haqida ham so‘z yuritildi.
Oblyakovning ta’kidlashicha, murabbiy futbolchilardan qo‘rqmasdan o‘ynash, faol va jasur bo‘lish, xatolarga yo‘l qo‘yilsa ham, ishonch bilan harakat qilishni talab qilgan. To‘pni nazorat qilish va chiroyli o‘yin ko‘rsatish asosiy vazifa bo‘lgan.
U golni ham jamoaviy harakat natijasi, deb hisoblaydi. Nikolich davridagi sxema bilan hozirgi o‘yin uslubini solishtirar ekan, Oblyakov hozir qanotlarda ko‘proq futbolchilar ishtirok etayotganini, endi maydon chetiga kamroq yugurish kerakligini, asosan o‘yin markazida harakat qilishayotganini aytdi.
Uning fikricha, bu uslubda ham qiyinchiliklar bor, ammo Evropa o‘yinlarida ham deyarli shunga o‘xshash yuklama bo‘lgan.

Обляков: В обеих командах было много возможностей для гола
Полузащитник ЦСКА Иван Обляков после матча с "Зенитом" поделился своими мыслями с "Матч ТВ". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Встреча завершилась со счетом 1:1. По словам Облякова, в ходе игры обе команды имели практически равные возможности.
Он считает, что счет мог быть 3:3, так как во втором тайме у соперника возникло больше опасных моментов. Особенно запомнился выход Кругового один на один и опасный момент с участием Саши Соболева.
Обляков отметил, что в этой ситуации Круговой хотел не бить сразу, а отдать мяч в свободное пространство. Когда его спросили о нарушении правил в отношении Кругового, Обляков сказал, что с точки зрения фэйр-плей он считает это фолом, но не может точно высказать свое мнение, так как ситуация развивалась быстро.
По его словам, соперствующий игрок мог оставить ногу сзади, но он точно не знает, что произошло в ситуации. Также обсуждался первоначальный план, созданный тренером Челестини.
Обляков подчеркнул, что тренер требовал от футболистов играть без страха, быть активными и смелыми, даже если допускаются ошибки, действовать с уверенностью. Основной задачей было контролировать мяч и демонстрировать красивую игру.
Он также считает гол результатом командных действий. Сравнивая схему времен Николича с нынешним стилем игры, Обляков отметил, что сейчас на флангах участвует больше футболистов, и теперь нужно меньше бегать к краю поля, в основном действуют в центре игры.
По его мнению, в этом стиле тоже есть сложности, но на европейских играх была почти такая же нагрузка.