Sobiq “Zenit” futbolchisi Konstantin Lepyoxin “Evro-Futbol.Ru” internet nashriga bergan eksklyuziv intervyusida “Zenit”ning joriy mavsumdagi boshlanishi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, “Zenit” bu mavsumni omadli boshlamadi, ammo bu holatni fojea deb bo‘lmaydi. Uning fikricha, boshqa kuchli jamoalar, jumladan CSKA, “Spartak” va “Dinamo” ham mavsumni omadli boshlamagan bo‘lsa-da, ular baribir yetakchilar safida qolishadi.
“Zenit” joriy mavsumda o‘tkazilgan to‘rt o‘yindan birortasida ham darvozasi daxlsizligini saqlab qola olmadi. Biroq bu Lepyoxinni xavotirga solmaydi, chunki jamoa hujumkor futbol o‘ynaydi va doim to‘pni nazorat qilishga intiladi.
Shu bois, himoya ochiq bo‘lsa, raqiblar uchun imkoniyatlar paydo bo‘ladi. Agar “Zenit” himoyaviy o‘ynasa, gollar kamroq bo‘lishi mumkin, lekin o‘zi ham kamroq gol uradi.
Darvozabon Latyshonovning harakatlariga ham to‘xtalib o‘tilgan. Lepyoxin so‘zlariga ko‘ra, darvozabonlik oson emas va u oxirgi o‘yinda CSKAga qarshi uchrashuvda jamoasini qutqarishi mumkin edi.
Jamoa tarkibidan Lepyoxin ayniqsa Vendelni alohida ajratib ko‘rsatdi. U ikki oy davomida jamoa safida bo‘lmaganiga qaramay, hozir ham eng yaxshi futbolchilardan biri bo‘lib qolmoqda, ko‘p harakat qiladi va to‘pni deyarli yo‘qotmaydi.
Jersonning o‘yiniga baho berar ekan, Lepyoxin hozircha biror aniq fikrga kelmaganini, unga aniq baho berish uchun vaqt kerakligini ta’kidladi. Glushenkovni “Sochi” jamoasiga ijaraga berish masalasida esa, Lepyoxin bu borada futbolchining, bosh murabbiy va klub rahbariyatining qarori muhimligini qayd etdi.
Agar Glushenkov ijaraga berilsa, demak, asosiy tarkibdan joy olishi qiyin bo‘ladi. Mavsum boshidagi eng ko‘ngilsiz o‘yin sifatida “Rubin”ga qarshi uchrashuvni tilga oldi.
O‘sha o‘yinda “Zenit” 2:0 hisobida oldinda borayotgan paytda g‘alabani boy berdi. Shuningdek, CSKA bilan o‘yinda “Zenit”ning birinchi bo‘limi yoqimli taassurot qoldirganini aytdi.

Лепёхин: “Зенит” неудачно начал сезон, это не трагедия
Бывший футболист “Зенита” Константин Лепёхин в эксклюзивном интервью интернет-изданию “Евро-Футбол.Ру” высказал свое мнение о начале текущего сезона “Зенита”. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, “Зенит” неудачно начал этот сезон, однако это нельзя назвать трагедией. Он считает, что другие сильные команды, такие как ЦСКА, “Спартак” и “Динамо”, также неудачно начали сезон, но все равно останутся в числе лидеров.
“Зенит” в текущем сезоне не смог сохранить свои ворота в неприкосновенности ни в одном из четырех проведенных матчей. Однако это не беспокоит Лепёхина, так как команда играет атакующий футбол и всегда стремится контролировать мяч.
Поэтому, если защита открыта, у соперников появляются возможности. Если “Зенит” будет играть более оборонительно, голов может быть меньше, но и сам он забьет меньше.
Также были отмечены действия вратаря Латышонкова. По словам Лепёхина, вратарская позиция не легка, и он мог бы спасти свою команду в последнем матче против ЦСКА.
Из состава команды Лепёхин особенно выделил Вендера. Несмотря на то, что он не был в команде два месяца, он по-прежнему остается одним из лучших футболистов, много движется и почти не теряет мяч.
Оценивая игру Джерсона, Лепёхин отметил, что пока не пришел к какому-либо конкретному мнению, для этого нужно время. Что касается вопроса аренды Глушенкова в команду “Сочи”, Лепёхин подчеркнул, что в этом вопросе важно мнение футболиста, главного тренера и руководства клуба.
Если Глушенков будет отдан в аренду, значит, ему будет сложно занять место в основном составе. В качестве самой неприятной игры в начале сезона он упомянул матч против “Рубина”.
В том матче “Зенит”, ведя 2:0, упустил победу. Также он отметил, что первый тайм в игре с ЦСКА оставил приятное впечатление.