Shimoliy mamlakatlarda eng yaxshi o‘yinchilarni rag‘batlantirish uchun noodatiy sovg‘alar berish odat tusiga kirgan. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Masalan, Norvegiyada o‘yinchi tuxum yoki baliq qutisi bilan taqdirlanishi mumkin. Daniyada esa eng yaxshi futbolchiga mahalliy kartoshka topshiriladi.
Yaqinda Daniyaning “Sonderyuske” futbol klubi o‘yinida fransiyalik himoyachi Maksim Sulya eng yaxshi futbolchi deb topildi va unga 55 kilogramm kartoshka sovg‘a qilindi. Sulya ushbu uchrashuvning o‘ninchi daqiqasida birinchi gol muallifi bo‘ldi.
Bu natija hakamlar va tashkilotchilar uchun uning eng yaxshi futbolchi sifatida tanlanishida asosiy omil bo‘ldi. Maksim Sulya “Monpelye” futbol maktabi tarbiyalanuvchisi hisoblanadi.
Avvalroq u Niderlandiyaning mashhur PSV klubi tarkibida ham o‘ynagan. Daniyada futbolchilarni rag‘batlantirish uchun oddiy va mahalliy mahsulotlardan foydalanish an’anaga aylangan.
Bunday yondashuv o‘yinchilarning mehnatini qadrlash va ularni yangi g‘alabalarga ruhlantirishga xizmat qiladi. Shu bois, har bir mamlakat futbol sohasida o‘ziga xos an’analarga ega.

В Дании лучшему футболисту вручили 55 килограммов картошки
В северных странах стало традицией вручать необычные подарки лучшим игрокам. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Например, в Норвегии игрок может быть награжден яйцом или коробкой с рыбой. В Дании же лучшему футболисту вручается местный картофель.
Недавно в матче футбольного клуба Дании "Сендерюске" французский защитник Максим Сулья был признан лучшим футболистом и получил в подарок 55 килограммов картошки. Сулья стал автором первого гола на десятой минуте встречи.
Этот результат стал основным фактором для судей и организаторов при выборе его лучшим футболистом. Максим Сулья является воспитанником футбольной школы "Монпелье".
Ранее он также играл в составе известного нидерландского клуба PSV. В Дании стало традицией использовать простые и местные продукты для поощрения футболистов.
Такой подход служит для оценки труда игроков и вдохновения их на новые победы. Поэтому каждая страна имеет свои уникальные традиции в футболе.