Qilichbozlik. Toshkentda 20 yoshgacha bo‘lgan sportchilar o‘rtasida O‘zbekiston chempionati yakunlandi
Toshkent shahridagi "Paxtakor" qilichbozlik sport majmuida 20 yoshgacha bo‘lgan sportchilar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan qilichbozlik bo‘yicha O‘zbekiston chempionati yakuniga yetdi. Bellashuvlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan 90 nafarga yaqin sportchi ishtirok etdi.
Chempionat bir hafta davomida qilichbozlikning shpaga, rapira va sablya yo‘nalishlaridagi yakkalik va jamoaviy bellashuvlarda yuqori natijalarni ko‘rsatish uchun kurash olib borildi.
Qizlar o‘rtasidagi natijalar:
Kizlar o‘rtasidagi yakkalik bahslarida Karina Qurbonova (Milliy klub) oltin medalni qo‘lga kiritdi. 2-o‘rinni Darina Bobojonova (Toshkent) egalladi. Viktoriya Tarshilova (Toshkent) va Dilnaz Usnatjonova (NOPSTM) esa 3-o‘rinni egallashdi.
O‘g‘il bolalar o‘rtasidagi natijalar:
O‘g‘il bolalar o‘rtasidagi bahslar Shonnazar Obilovning (Nukus olimpiadalari va paralimpiadalari sport turlariga tayyorlash markazi) g‘alabasi bilan yakunlandi. 2-o‘ringa Saidibrohim Olimov (Milliy klub) ko‘tarildi, 3-o‘rinni Nurkeldi Nurganboyev (NOPSTM) va Azizbek Karimboyev (Toshkent) bo‘lib olishdi.
Jamoaviy bahslardagi natijalar:
Jamoaviy bahslarda qizlar o‘rtasida "Toshkent-2" jamoasi g‘olib bo‘ldi va chempionlik shosupasining eng yuqori pog‘onasini egalladi. 2-o‘rin "Qoraqalpog‘iston-1" jamoasiga nasib etdi, 3-o‘rinni esa "Toshkent-1" va "Qoraqalpog‘iston-2" jamoalari bo‘lishdi.
O‘g‘il bolalar o‘rtasida jamoaviy bellashuvlarda 1-o‘ringa "Qoraqalpog‘iston-1" jamoasi ko‘tarildi. "Toshkent-1" jamoasi 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi, 3-o‘rinni esa "Qoraqalpog‘iston-2" va "Qoraqalpog‘iston-3" sportchilari egalladi.
O‘zbekiston chempionati natijalari bilan shodlik, g‘alaba va yangi imkoniyatlarga bo‘lgan ishonchni namoyon etishga yordam berdi. Bu musobaqa kelgusida har ikki janrdagi sportchilar uchun yangi maqsadlar va muvaffaqiyatlarning ishonchli poygasini boshlab berdi.

Фехтование. В Ташкенте завершился чемпионат Узбекистана среди спортсменов до 20 лет
В спортивном комплексе "Пахтакор" в Ташкенте завершился чемпионат Узбекистана по фехтованию среди спортсменов до 20 лет. В соревнованиях участвовали около 90 спортсменов из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Чемпионат проходил в течение недели, где спортсмены боролись за высокие результаты в индивидуальных и командных соревнованиях по фехтованию в дисциплинах шпага, рапира и сабля.
Результаты среди девушек:
В индивидуальных соревнованиях среди девушек золото завоевала Карина Курбонова (Национальный клуб). 2-е место заняла Дарина Бобожонова (Ташкент). 3-е место разделили Виктория Таршилова (Ташкент) и Дилназ Уснатжонова (НОПСТМ).
Результаты среди мальчиков:
Соревнования среди мальчиков завершились победой Шонназар Обилова (Центр подготовки спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм в Нуксе). 2-е место занял Саидиброхим Олимов (Национальный клуб), 3-е место разделили Нуркелди Нурганбоев (НОПСТМ) и Азизбек Каримбаев (Ташкент).
Результаты командных соревнований:
В командных соревнованиях среди девушек команда "Ташкент-2" стала победителем и заняла высшую ступень пьедестала чемпионата. 2-е место досталось команде "Каракалпакстан-1", 3-е место разделили команды "Ташкент-1" и "Каракалпакстан-2".
Среди мальчиков в командных соревнованиях 1-е место заняла команда "Каракалпакстан-1". Команда "Ташкент-1" завоевала 2-е место, 3-е место разделили спортсмены команд "Каракалпакстан-2" и "Каракалпакстан-3".
Результаты чемпионата Узбекистана помогли выразить радость, уверенность в победе и новые возможности. Это соревнование стало началом уверенной гонки к новым целям и успехам для спортсменов обоих полов.