Legionerlar cheklovi: yoshlar uchun imkon, chempionat uchun xavf
Dmitriy Andreev, “Orenburg” futbol klubi sobiq sport direktori, Rossiya futbol chempionatida legioner futbolchilar soniga cheklov kiritilishi mumkinligi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Andreevning so‘zlariga ko‘ra, Sport vazirligi taklifiga binoan, klublarga tarkibga eng ko‘pi bilan 10 nafar xorijlik futbolchini kiritish ruxsat etilishi va maydonda bir vaqtda besh nafardan ortiq chet ellik futbolchi o‘ynay olmasligi mumkin. U shuni ta’kidladi: agar bu tartib kuchga kirsa, mahalliy yosh futbolchilarga ko‘proq o‘yin amaliyoti berilishi ehtimoli bor, biroq bu holat chempionatning umumiy saviyasiga salbiy ta’sir qilishi mumkin.
Andreevning fikricha, jamoalarda ko‘plab muhim natijalar aynan xorijiy futbolchilar hisobiga erishilmoqda. Agar cheklov kuchaytirilsa, mahalliy futbolchilarga imkoniyat ochiladi, lekin musobaqaning darajasi pasayishi mumkin.
Uning aytishicha, hozirgi tartibda Rossiya chempionatida klublarga tarkibga 13 nafar chet ellik futbolchini yozishga ruxsat bor va bir vaqtda maydonda ularning soni sakkizdan oshmasligi belgilangan. Andreevning ta’kidlashicha, bu o‘zgarishlar yosh futbolchilarning rivojlanishiga yordam berishi mumkin, biroq chempionatning raqobatbardoshligi va sifatiga salbiy ta’sir qilishi ehtimoldan xoli emas.

Легионеры: возможность для молодежи, риск для чемпионата
Дмитрий Андреев, бывший спортивный директор футбольного клуба «Оренбург», высказал свое мнение о том, что в российском футбольном чемпионате может быть введен лимит на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Андреева, по предложению Министерства спорта клубам может быть разрешено включать в состав не более 10 иностранных футболистов, и на поле одновременно не может находиться более пяти иностранцев. Он отметил, что если это правило вступит в силу, у местных молодых футболистов может появиться больше игровой практики, однако это может негативно сказаться на общем уровне чемпионата.
Андреев считает, что в командах многие важные результаты достигаются именно благодаря иностранным игрокам. Если лимит будет ужесточен, местным футболистам откроются новые возможности, но уровень соревнования может снизиться.
По его словам, в текущем порядке в российском чемпионате клубам разрешено регистрировать 13 иностранных футболистов, и на поле их количество не должно превышать восьми. Андреев подчеркивает, что эти изменения могут помочь в развитии молодых футболистов, но также могут негативно повлиять на конкурентоспособность и качество чемпионата.