Barboza Rossiyada legionerlar cheklovini qo‘llab-quvvatladi
Avvalroq, 2025 yilda chet ellik futbolchilar uchun belgilangan cheklov kuchaytirilishi haqida xabar berilgan edi. Yangi tartibga ko‘ra, maydonda bir vaqtda besh nafardan ortiq chet ellik futbolchi bo‘lishiga ruxsat berilmaydi, jamoa tarkibida esa ularning umumiy soni o‘nga yetmaydi.
Paulu Barboza bu o‘zgarish yosh rossiyalik futbolchilarga o‘zini ko‘rsatish, asosiy tarkibda o‘ynash imkonini beradi, degan fikrni bildirdi. Barbozaning ta’kidlashicha, bu qaror Rossiya futboli uchun ijobiy natija beradi.
Unga ko‘ra, chet ellik futbolchilar mahalliy o‘yinchilardan ancha kuchli bo‘lishi kerak. Shunday sharoitda yosh futbolchilar uchun o‘z iste’dodini namoyon qilish eshigi ochiladi.
Hozirgi kunda Rossiya Premyer-ligasida har bir klub tarkibida 13 nafargacha chet ellik futbolchini ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin, ularning sakkiz nafari maydonda bir vaqtda harakat qilishi mumkin. Yangi o‘zgarishlarga ko‘ra, bu raqamlar kelasi mavsumdan boshlab kamaytiriladi.

Барбоза поддержал ограничение на легионеров в России
Известный футбольный агент Паулу Барбоза высказал свое мнение о инициативе Министерства спорта России по снижению числа иностранных футболистов в чемпионате страны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее сообщалось, что в 2025 году будет усилено ограничение для иностранных футболистов. Согласно новым правилам, на поле одновременно не может находиться более пяти иностранных игроков, а общее их количество в составе не должно превышать десяти.
Паулу Барбоза отметил, что это изменение даст возможность молодым российским футболистам проявить себя и играть в основном составе. По его словам, это решение принесет положительный результат для российского футбола.
По его мнению, иностранные футболисты должны быть значительно сильнее местных игроков. В таких условиях открывается дверь для молодых футболистов, чтобы продемонстрировать свои таланты.
В настоящее время в Российской Премьер-Лиге каждый клуб может зарегистрировать до 13 иностранных футболистов, из которых восемь могут находиться на поле одновременно. Согласно новым изменениям, эти цифры будут снижены с следующего сезона.