Rossiya chempionatida legionerlar soni cheklanmoqda
Sobiq futbolchi Vladimir Granat Rossiya chempionatida xorijlik futbolchilar soniga qo‘yiladigan cheklov kuchaytirilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, agar chempionatda legionerlar soni kamaytirilsa, mamlakatga faqat yuqori saviyali futbolchilar keladi. Vladimir Granatning ta’kidlashicha, bunday vaziyatda mahalliy futbolchilar ham tajribali va kuchli o‘yinchilar bilan birga harakat qilib, o‘z mahoratini tezroq oshiradi.
Avvalroq e’lon qilingan yangi cheklovlarga ko‘ra, Rossiya chempionatida bir vaqtning o‘zida maydonda besh nafar xorijlik futbolchi ishtirok etishi mumkin bo‘ladi. Shuningdek, jamoa ro‘yxatiga esa jami o‘n nafar legioner kiritilishi mumkin.
Hozirda esa mamlakat chempionatida quyidagi tartib amal qiladi: har bir jamoa tarkibida bir vaqtning o‘zida sakkiz nafar xorijlik futbolchi maydonga tushishi mumkin, ro‘yxatga esa o‘n uch nafar legioner qo‘shilishi mumkin. Ushbu o‘zgarishlar mahalliy futbolchilarning tajribasini oshirish va chempionat saviyasini ko‘tarishga qaratilgan.

В чемпионате России ограничивается количество легионеров
Бывший футболист Владимир Гранат высказал мнение о том, что ограничения на количество иностранных футболистов в чемпионате России могут быть усилены. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, если количество легионеров в чемпионате будет сокращено, в страну будут приезжать только высококвалифицированные футболисты. Владимир Гранат подчеркивает, что в такой ситуации местные футболисты также будут действовать вместе с опытными и сильными игроками, что позволит им быстрее повысить свои навыки.
Ранее было объявлено о новых ограничениях, согласно которым в чемпионате России одновременно на поле могут находиться пять иностранных футболистов. Также в состав команды может быть включено всего десять легионеров.
В настоящее время в чемпионате страны действует следующая система: в составе каждой команды одновременно могут находиться восемь иностранных футболистов, а в список может быть добавлено тринадцать легионеров. Эти изменения направлены на повышение опыта местных футболистов и улучшение уровня чемпионата.
По мнению специалистов, сокращение числа легионеров положительно скажется на развитии национального футбола.