Rossiya terma jamoasining sobiq himoyachisi Yuriy Jirkov eng mashhur rossiyalik futbol jamoasini aytib o‘tdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Jirkovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda eng mashhur jamoa “Zenit” hisoblanadi. U bunga sabab sifatida “Zenit” so‘nggi yillarda ko‘plab chempionlik va xalqaro turnirlarni yutganini ta’kidladi.
Shuningdek, u “Spartak” jamoasining ham butun mamlakat bo‘ylab ko‘plab muxlislari borligini, bu holat 1990-yillardan boshlab shakllanganini qayd etdi. Uning fikricha, aynan “Zenit” va “Spartak” Rossiyada eng mashhur ikki jamoa hisoblanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya Premer-ligasi tashkil topganidan buyon “Spartak” va “Zenit” jamoalari har biri o‘n martadan chempionlikni qo‘lga kiritgan. Biroq, so‘nggi o‘n yillikda “Spartak” faqat bir marta, ya’ni 2017-yilda chempion bo‘lgan.
Sankt-Peterburgning “Zenit” jamoasi esa shu davrda yetti marta Rossiya chempioni bo‘lgan. Shu sababli, bugungi kunda “Zenit” ko‘proq muvaffaqiyat qozonayotgan va mashhurligi oshib borayotgan jamoa sifatida ko‘riladi.

Джирков: “Зенит” сейчас впереди “Спартака” по популярности
Бывший защитник сборной России Юрий Джирков назвал самую популярную российскую футбольную команду. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Джиркова, в настоящее время самой популярной командой является “Зенит”. Он отметил, что “Зенит” в последние годы выиграл множество чемпионатов и международных турниров.
Также он отметил, что у команды “Спартак” есть множество поклонников по всей стране, и эта ситуация сложилась с 1990-х годов. По его мнению, именно “Зенит” и “Спартак” являются двумя самыми популярными командами в России.
Согласно данным, с момента основания Российской Премьер-лиги команды “Спартак” и “Зенит” каждая по десять раз становилась чемпионом. Однако за последнее десятилетие “Спартак” стал чемпионом только один раз, а именно в 2017 году.
Команда “Зенит” из Санкт-Петербурга за этот период семь раз становилась чемпионом России. Поэтому в настоящее время “Зенит” рассматривается как команда, которая добивается большего успеха и увеличивает свою популярность.