Gruziniyalik futbolchi Zaza Janashiya o‘z vaqtida “Lokomotiv” jamoasida o‘ynagan. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Rossiya futbolida legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlarning kuchaytirilishi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Yaqinda Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyaryov Premer-liga klublarida legionerlar sonini kamaytirish tashabbusi bilan chiqdi.
Zaza Janashiya bu qarorni to‘g‘ri deb hisoblaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kelasi mavsumdan boshlab Rossiya Premer-ligasida legionerlar uchun yangi cheklov joriy etiladi.
Chempionatda xorijlik futbolchilar sonini kamaytirish kerak, chunki bu Rossiya terma jamoasining kuchayishiga yordam beradi. Unga ko‘ra, legionerlar juda ko‘p bo‘lmasligi lozim, chunki o‘z futbolchilarini tarbiyalash va rivojlantirish muhim.
Hozirgi tartibda Premer-liga klublari tarkibida 13 nafar xorijlik futbolchi bo‘lishi mumkin va ulardan 8 nafari bir vaqtning o‘zida maydonga tushishi mumkin. Yangi qoidalarga ko‘ra, bu cheklov yanada qat’iylashishi va “10+5” tizimi joriy etilishi kutilmoqda.
Bu esa klub tarkibida 10 nafar legioner bo‘lishi va ularning 5 nafari maydonda bir vaqtda o‘ynashi mumkinligini anglatadi. Mazkur o‘zgarishlar mahalliy futbolchilarning tajriba orttirishiga va milliy terma jamoa salohiyatining oshishiga xizmat qilishi kutilmoqda.

В Российской Премьер-лиге число легионеров снова уменьшится
Грузинский футболист Заза Джанашия в свое время играл в команде "Локомотив". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он высказал свои мысли о ужесточении ограничений на количество легионеров в российском футболе. Недавно министр спорта Российской Федерации Михаил Дегтярев выступил с инициативой по сокращению числа легионеров в клубах Премьер-Лиги.
Заза Джанашия считает это решение правильным. По его словам, с следующего сезона в Российской Премьер-Лиге будет введено новое ограничение для легионеров.
Необходимо сократить количество иностранных футболистов в чемпионате, так как это поможет укрепить сборную России. По его мнению, легионеров не должно быть слишком много, так как важно воспитывать и развивать своих футболистов.
В текущем порядке в составах клубов Премьер-Лиги может находиться 13 иностранных футболистов, и из них 8 могут одновременно выходить на поле. Согласно новым правилам, это ограничение ожидается еще более строгим, и будет введена система "10+5".
Это означает, что в составе клуба может быть 10 легионеров, и 5 из них могут играть на поле одновременно. Ожидается, что эти изменения будут способствовать накоплению опыта местных футболистов и повышению потенциала национальной сборной.