Ekspertlar komissiyasi Kukulyak qarorini to‘g‘ri deb topdi
Rossiya futbol ittifoqining ekspertlar va hakamlar komissiyasi Rossiya Premyer-ligasining uchinchi turida o‘tkazilgan "Baltika" va "Orenburg" jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda yuzaga kelgan vaziyat bo‘yicha qaror chiqardi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mazkur o‘yinda bosh hakam Evgeniy Kukulyak "Baltika" jamoasi futbolchisiga 11 metrlik jarima zarbasini qayta bajarishga ruxsat berdi. Komissiyaning rasmiy xulosasiga ko‘ra, "Baltika" futbolchisi Kvekveskiri to‘p darvoza to‘sig‘idan qaytgach birinchi bo‘lib unga tegdi va shu orqali o‘yinga aralashdi hamda "Orenburg" futbolchisi Maksim Petrovga ta’sir ko‘rsatdi.
Ushbu harakatlar penaltini bajarish tartibiga zid deb topildi. Uchrashuv yakunida "Baltika" jamoasi 3:2 hisobida g‘alaba qozondi.
O‘tgan turlardan so‘ng Kaliningrad jamoasi 7 ochko bilan uchinchi o‘rinda bormoqda. "Orenburg" esa 2 ochko bilan musobaqa jadvalida o‘n ikkinchi o‘rinda joylashgan.
Komissiya mazkur holat bo‘yicha o‘z qarorini rasmiy saytida e’lon qildi. Mazkur qaror hakamlar faoliyatini baholash va kelgusida shunday vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish uchun muhim ahamiyatga ega.

Экспертная комиссия признала решение Кукуляка правильным
Экспертная и судейская комиссия Российского футбольного союза приняла решение по ситуации, возникшей в матче между командами "Балтика" и "Оренбург", который состоялся в третьем туре Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В данном матче главный судья Евгений Кукуляк разрешил футболисту команды "Балтика" повторно выполнить 11-метровый штрафной удар. Согласно официальному заключению комиссии, футболист "Балтики" Квеквескири первым коснулся мяча после того, как он отскочил от ворот, и тем самым вмешался в игру, оказав влияние на футболиста "Оренбурга" Максима Петрова.
Данные действия были признаны противоречащими порядку выполнения пенальти. В итоге матч завершился победой "Балтики" со счетом 3:2.
После прошедших туров калининградская команда занимает третье место с 7 очками. "Оренбург" же с 2 очками располагается на двенадцатом месте в турнирной таблице.
Комиссия опубликовала свое решение по данному случаю на официальном сайте. Это решение имеет важное значение для оценки работы судей и принятия правильных решений в подобных ситуациях в будущем.