Niderlandiya milliy chempionatida 15 yoshli futbolchi Jadiel Pereira da Gama tarixga kirganligi haqida NOS xabar berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Erediviziya musobaqasida eng yosh ishtirokchi bo‘lib, "PEK Zvolley" va "Telstar" o‘rtasidagi o‘yinda zaxiradan maydonga tushdi. O‘sha paytda uning yoshi 15 yil va 243 kun edi.
O‘yindan keyingi intervyuda yosh futbolchi rekord o‘rnatish imkoniyati haqida xabardor ekanligini ta’kidladi. Pereira da Gama jamoasi ushbu o‘yinda 2:0 hisobida g‘alaba qozondi.
U so‘zlarida, rekord qancha vaqt saqlanib turishi noma’lumligini, chunki ko‘plab yosh iste’dodlar uning rekordini yangilashi mumkinligini aytdi. Oldingi eng yosh futbolchi rekordi 1949 yilda o‘rnatilgan bo‘lib, u "Volendam" jamoasidan Vim Krasga tegishli edi.
U "Zvolley" futbolchisidan atigi 57 kun katta bo‘lgan. Ushbu voqea Niderlandiya futbol tarixida yangi sahifa ochdi va yosh futbolchilar uchun ilhom manbai bo‘lib xizmat qilmoqda.

Переира да Гама самый молодой футболист в Нидерландах
В национальном чемпионате Нидерландов 15-летний футболист Жадиэль Перейра да Гама вошёл в историю, сообщает NOS. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он стал самым молодым участником в соревнованиях Эредивизи, выйдя на поле с запасных в матче между "ПЕК Зволле" и "Телстар". На тот момент ему было 15 лет и 243 дня.
В интервью после игры молодой футболист отметил, что был осведомлён о возможности установить рекорд. Команда Перейры да Гамы выиграла этот матч со счётом 2:0.
Он сказал, что неизвестно, как долго продержится рекорд, так как многие молодые таланты могут его превзойти. Предыдущий рекорд самого молодого футболиста был установлен в 1949 году и принадлежал Виму Красу из команды "Волендам".
Он был всего на 57 дней старше игрока "Зволле". Это событие открыло новую страницу в истории футбола Нидерландов и служит источником вдохновения для молодых футболистов.