Abbosbek Fayzullayevga Miralem Pyanich "Barselona" qanday o‘tish yo‘lini o‘rgatdi
Keyingi paytda O‘zbekiston milliy terma jamoasi hujumkor futbolchisi Abbosbek Fayzullayevning Yevropaning top-ligalariga o‘tish imkoniyati yana keng muhokama qilina boshladi.
Ayniqsa, Pro Sports Management promouterlik kompaniyasi rahbari German Tkachenko SSKAda o‘ynayotgan o‘zbek futbolchisining Yevropaga ketadigan davri kelgani va ular Fayzullayevning faqat top-ligalarga yo‘l olishi bo‘yicha ish yuritayotganini aytganidan keyin bu mavzu yanada kuchaydi.
Hozir SSKA safida o‘z davrida Yevropaning qudratli klublari, xususan, “Barselona”da porlagan Miralem Pyanich Abbosbek Fayzullayev bilan yelkama-yelka to‘p tepmoqda. Jurnalistlar futbol yulduzidan Abbosbek Fayzullayevga baho berish va darajasini baholashni so‘radi.
- Ortimga qarab, men o‘z faoliyatimdan faxrlanishim mumkin. Fransiyada “Mes” va “Lion”, Italiyada “Roma” va “Yuventus”, dunyoga mashhur “Barselona”da o‘ynadim. Turkiya va Birlashgan Arab Amirliklaridan keyin Rossiyaga kelib, ajoyib jamoa – SSKAga qo‘shildim.
SSKAdagi asosiy vazifam – jamoaga maksimal foyda keltirish. Tajribam, futbolchi sifatidagi mahoratim va bilimlarim jamoaga yordam beryapti, deb umid qilaman. Bu yerda fantastik kollektiv jamlangan.
SSKA o‘yinchilaridan Abbosbek Fayzullayev o‘zida bir qator futbol sifatlarini jamlagan. Oldinga tashlayotgan qadamlaridan avval, hozirgacha nimalarga erishganiga e’tibor qarataylik. Mana shunday navqiron yoshda qo‘lga kiritgan natijalari uchun yurishini qayerdan boshlagan edi?
Fayzullayev muntazam o‘syapti, uning mentaliteti to‘g‘ri shakllangan, futbolni yaxshi ko‘radi va to‘p tepishdan rohat oladi.
Agar Abbosbek “Barselona”ga qo‘shilishni istasa, demak, orzusi amalga oshishiga ishonishi va maqsadi sari to‘xtamay intilishi shart. Bu mashaqqatli va uzoq yo‘l, biroq hech qachon intilishdan to‘xtamaslik va ortga chekinmaslik kerak.
Har kuni jiddiy mehnat qilish, mashg‘ulotlarda ter to‘kish, o‘yinlarga borini berish, har jihatdan eng zo‘ri bo‘lishga intilishi lozim. Muvaffaqiyatga erishishning boshqa yo‘li yo‘q.
Eng muhimi – o‘zini chegaralamaslik kerak, hamma narsani uddalashga qodirligiga ishonishning ahamiyati juda katta. Men Abbosni juda yorqin kelajak kutayotganiga aminman, - dedi Miralem Pyanich.
Eslatib o‘tamiz, 2023 yilning avgustida “Paxtakor”dan SSKA ko‘chib o‘tgan Abbosbek Fayzullayev bir necha bor orzusi “Barselona”da o‘ynash va futboldagi kumiri Lionel Messi ekanini aytib o‘tgan. Shuningdek, aksariyat mutaxassislarning aksariyati ham o‘zbek futbolchisi o‘yin uslubi jihatidan ispan futboliga mos ekanini ta’kidlagan.
Fayzullayev SSKAga ko‘chib o‘tganidan beri “armiyachilar” safida barcha turnirlarda 60 ta uchrashuvda maydonga tushib, raqiblar darvozasini sakkiz marotaba ishg‘ol qildi va jamoadoshlariga 21 ta golli pas uzatdi.

Аббосбек Файзуллаеву Миралем Пьянич "Барселона" как пройти путь научил
В последнее время снова активно обсуждается возможность перехода нападающего сборной Узбекистана Аббосбека Файзуллаева в топ-лиги Европы.
В частности, после того как глава промоутерской компании Pro Sports Management Герман Ткаченко заявил, что пришло время для узбекского футболиста, играющего в ЦСКА, уехать в Европу, и что они работают только над его переходом в топ-лиги, эта тема стала еще более актуальной.
Сейчас в ЦСКА вместе с Аббосбеком Файзуллаевым играет Миралем Пьянич, который в свое время блистал в таких мощных европейских клубах, как 'Барселона'. Журналисты попросили футбольную звезду оценить Аббосбека Файзуллаева и его уровень.
- Оглядываясь назад, я могу гордиться своей карьерой. Я играл во Франции за 'Мес' и 'Лион', в Италии за 'Рому' и 'Ювентус', в всемирно известной 'Барселоне'. После Турции и Объединенных Арабских Эмиратов я приехал в Россию и присоединился к замечательной команде - ЦСКА.
Моя основная задача в ЦСКА - принести максимальную пользу команде. Я надеюсь, что мой опыт, мастерство как футболиста и знания помогают команде. Здесь собран фантастический коллектив.
У Аббосбека Файзуллаева в ЦСКА собраны ряд футбольных качеств. Прежде чем делать шаги вперед, давайте обратим внимание на то, чего он достиг до сих пор. С каких результатов он начал свой путь в таком юном возрасте?
Файзуллаев постоянно прогрессирует, его менталитет правильно сформирован, он любит футбол и получает удовольствие от игры.
Если Аббосбек хочет присоединиться к 'Барселоне', значит, он должен верить в осуществление своей мечты и не останавливаться на пути к своей цели. Это трудный и долгий путь, но никогда не следует прекращать стремиться и отступать.
Каждый день нужно усердно работать, потеть на тренировках, выкладываться на играх, стремиться быть лучшим во всем. Другого пути к успеху нет.
Самое главное - не ограничивать себя, важно верить в свою способность справиться со всем. Я уверен, что Аббосбека ждет очень яркое будущее, - сказал Миралем Пьянич.
Напоминаем, что в августе 2023 года Аббосбек Файзуллаев, перейдя из 'Пахтакора' в ЦСКА, не раз говорил о своей мечте играть в 'Барселоне' и о том, что его кумир в футболе - Лионель Месси. Также большинство специалистов отмечали, что стиль игры узбекского футболиста соответствует испанскому футболу.
С момента перехода Файзуллаева в ЦСКА он провел 60 матчей за 'армейцев' во всех турнирах, забил восемь голов и отдал 21 голевую передачу.
Контракт нашего 21-летнего легионера с российским клубом действует до лета 2026 года. Портал Transfermarkt оценивает сумму трансфера Файзуллаева в 8 миллионов евро.