Foto: Marc Atkins/Getty Images
Hafta o‘rtasida Angliya chempionatida ro‘y bergan asosiy voqea, o‘yindagi gollar va turnir jadvalidagi vaziyat haqida ushbu maqola orqali mahlumotga ega bo‘lishingiz mumkin.
APL. 34-tur
«Manchester Siti» — «Aston Villa» 2:1
Gollar: Silva (7), Nunesh (90+4) — Reshford (18, penalti).
«Manchester Siti» — Ortega, Nunesh, Diash, Gvardiola, O'Rayli, Gundo‘g‘an, Kovachich, Silva, de Bryuyne (Akanji, 90+5), Makeyti (Doku, 74), Marmush.
«Aston Villa» — Martines, Kesh (Disasi, 61), Konsa, Torres, Din, Kamara, Onana (Asensio, 76), Rojers (Malen, 86), Tilemans, Remzi (Makginn, 61), Reshford (Uotkins, 76).
Ogohlantirishlar: Din (35), Rojers (50), Gvardiol (70), Nunesh (77), Uotkins (85), Silva (86).
Angliyada «Liverpul» va «Arsenal» birinchi va ikkinchi o‘rinlarni hech kimga berib qo‘ymasligi kundek ravshan. YECHLga yo‘llanma beruvchi keyingi uch o‘rin uchun esa qattiq kurash ketmoqda. Mavsum yakuniga qadar besh tur qolganida uchinchi o‘rindagi «Nyukasl» va yettinchi o‘rinda kelayotgan «Aston Villa» o‘rtasida atigi ikki ochkolik farq bor edi.
Shuning uchun hafta oxirida «Uembli»da Angliya kubogi yarimfinalida o‘ynaydigan «Manchester Siti» ustozi Xosep Gvardiola «Aston Villa»ga qarshi o‘yin oldidan jamoasini navbatdagi final kutayotgani haqida gapirdi. «Shaharliklar» va birminghemliklar o‘zaro o‘yinda g‘olib bo‘lgan jamoa uchinchi o‘ringa chiqib olardi.
Mehmonlar esa 20-soniyadayoq hisobni ochishi mumkin edi: Markus Reshford «Siti» mudofaasidagi xatolikdan foydalanib, jarima maydoniga yorib kirdi va uzoq burchakka zarba yo‘lladi, ammo to‘p ustunga bordi. Gvardiola jamoasi tezda o‘ziga keldi. Mezbonlar darhol tashabbusni qo‘lga oldi, 7-daqiqada Ruben Diash chap qanotga diagonal pas berdi, Marmush jarima maydoniga kirib keldi va orqaroqqa to‘p uzatdi, Emiliano Martines Bernardu Silvaning zarbasiga ulgurdi, ammo to‘p baribir to‘rga borib tushdi.
«Siti» ustunlikka erishgach, hujum qilishda davom etdi, mehmonlarning rejasi o‘zgarmadi: Unai Emeri shogirdlari maydonga qarshi hujumlarda omadini kutardi. 16-daqiqada Jeykob Remsi jarima maydoniga yorib kirdi va Ruben Diash bilan kontaktdan keyin yiqildi, hakam Kreyg Pouson videotakrorni borib ko‘rib, 11 metrlik nuqtani ko‘rsatdi, Reshford esa qaytarib bo‘lmas zarba yo‘lladi – 1:1.
«MYU»dan ijaraga olingan forvard «Siti»ning joriy mavsumda o‘z stadionida o‘tkazib yuborilgan gollari sonini 22 taga yetkazdi, bu esa 2003/04 yillar mavsumidan buyon eng yomon ko‘rsatkich (24 gol). Gvardiola murabbiylar zonasida shou uyushtirishda davom etdi, zaxira hakami bilan hissiyotli suhbatidan keyin sariq kartochka oldi. U butun o‘yin davomida maydon chetida turib, faol ravishda e’tiroz bildirdi va operator e’tiborini o‘ziga qaratdi. Natija muhimligi Gvardiolani katta bosim ostida qoldirgandi.
«Siti» to‘pga egalik qildi va tez-tez hujum uyushtirdi, «Aston Villa» tezkor qarshi hujumlar bilan javob qaytardi. Lekin Emeri futbolchi almashtirishda hayalladi va tezkor Doniel Malenni faqat o‘yin oxirida, 86-daqiqada maydonga tushirdi. Gvardiola esa o‘yinda burilish yasash harakatlarini 74-daqiqada, dribling va tezkorligi evaziga kutilmaganda raqib jarima maydonida paydo bo‘lib, darvozaga xavf tug‘diradigan Jeremi Dokuni maydonga tashlash orqali boshlagandi.
80-daqiqada «Siti» yana bir bor darvozani ishg‘ol etdi. Lekin uzatma berilgan vaqtda Omar Marmush ofsaydda qolgandi va gol inobatga olinmadi. Gvardiola bu vaqtga kelib hafsalasi pir bo‘lgan va tushkun holatda edi. Endi kameralar asabiy Emerini ko‘proq kuzata boshladi. «Aston Villa» uchun «Etihad»da durang qayd etish ham ajoyib natija edi.
Ammo mehmonlar hisobni ushlab qololmadi. 90+4-daqiqada Doku chap qanotdan oldinga tashlanib, «Aston Villa» darvozaboni hududiga to‘p oshirdi. To‘p esa barchadan o‘tib ketdi va narigi tomondan jarima maydoniga kirib kelgan Mateus Nunes hech qanday qarshilikka uchramasdan g‘alaba golini urdi – 2:1. «Siti» vaqtinchaga bo‘lsa ham uchinchi o‘ringa ko‘tarilib oldi. «Etihad»da qatorasiga o‘n beshinchi bor yutqazgan «Villa» esa raqobatchilardan ko‘p o‘yin o‘tkazgan holda yettinchi o‘rinda qoldi.

Английский футбол: комплексы «Астон Виллы» (видео)
В середине недели в чемпионате Англии произошло главное событие, о голах в игре и ситуации в турнирной таблице можно узнать из этой статьи.
АПЛ. 34-й тур
«Манчестер Сити» — «Астон Вилла» 2:1
: Силва (7), Нуньес (90+4) — Решфорд (18, пенальти).
«Манчестер Сити» — Ортега, Нуньес, Диаш, Гвардиола, О'Райли, Гундоган, Ковачич, Силва, де Брюйне (Аканжи, 90+5), Макайти (Доку, 74), Мармуш.
«Астон Вилла» — Мартинес, Кеш (Дисаси, 61), Конса, Торрес, Дин, Камара, Онана (Асенсио, 76), Роджерс (Мален, 86), Тилеманс, Рэмси (Макгинн, 61), Решфорд (Уоткинс, 76).
Предупреждения: Дин (35), Роджерс (50), Гвардиол (70), Нуньес (77), Уоткинс (85), Силва (86).
В Англии «Ливерпуль» и «Арсенал» явно не собираются уступать первое и второе места. За следующие три места, дающие путевку в Лигу чемпионов, идет жесткая борьба. За пять туров до окончания сезона разница в два очка между «Ньюкаслом», занимающим третье место, и «Астон Виллой», находящейся на седьмом месте.
Поэтому тренер «Манчестер Сити» Хосеп Гвардиола перед игрой с «Астон Виллой» сказал, что его команда ожидает очередного финала, так как команда, победившая в этом матче, поднимется на третье место.
Гости могли открыть счет уже на 20-й секунде: Маркус Решфорд воспользовался ошибкой в защите «Сити», прорвался в штрафную и нанес удар в дальний угол, но мяч попал в штангу. Команда Гвардиолы быстро пришла в себя. Хозяева сразу же захватили инициативу, на 7-й минуте Рубен Диаш сделал диагональный пас на левый фланг, Мармуш вошел в штрафную и отдал пас назад, Эмилиано Мартинес успел на удар Бернарду Силвы, но мяч все равно оказался в сетке.
После того как «Сити» вышел вперед, он продолжил атаковать, а план гостей не изменился: подопечные Унаи Эмери ждали своих шансов на контратаках. На 16-й минуте Джейкоб Рэмси прорвался в штрафную и упал после контакта с Рубеном Диашем, судья Крейг Поусон посмотрел видеоповтор и указал на 11-метровую отметку, Решфорд же отправил неотразимый удар – 1:1.
Нападающий, арендованный у «МЮ», довел количество пропущенных голов «Сити» на своем стадионе в этом сезоне до 22, что является худшим показателем с сезона 2003/04 (24 гола). Гвардиола продолжал устраивать шоу в технической зоне, получил желтую карточку после эмоционального разговора с запасным судьей. Он все время находился на краю поля, активно протестуя и привлекая внимание оператора. Важность результата оставляла Гвардиолу под большим давлением.
«Сити» владел мячом и часто атаковал, «Астон Вилла» отвечала быстрыми контратаками. Но Эмери медлил с заменами и выпустил быстрого Дониэля Мален только в самом конце игры, на 86-й минуте. Гвардиола же попытался изменить ход игры, выпустив на 74-й минуте Джереми Доку, который неожиданно оказался в штрафной соперника благодаря дриблингу и скорости, создав опасность у ворот.
На 80-й минуте «Сити» снова забил. Но в добавленное время Омар Мармуш оказался в офсайде, и гол не был засчитан. Гвардиола к этому времени был сильно расстроен и в подавленном состоянии. Теперь камеры начали больше следить за нервным Эмери. Для «Астон Виллы» ничья на «Этихаде» также была бы отличным результатом.
Но гости не смогли удержать счет. На 90+4-й минуте Доку прорвался по левому флангу и отдал мяч в штрафную «Астон Виллы». Мяч прошел мимо всех, и Матheus Нуньес, вошедший в штрафную с другой стороны, без сопротивления забил победный гол – 2:1. «Сити» временно поднялся на третье место. «Вилла», проигравшая на «Этихаде» уже в пятнадцатый раз подряд, осталась на седьмом месте, проведя много матчей с конкурентами.