Ravshan Ermatov chempion o‘smirlarga: «Yulduzlik kasaliga chalinmang, mashhurlikning do‘sti yo‘q!»
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti Ravshan Ermatov Osiyo chempionatida g‘olib bo‘lgan 17 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar terma jamoasi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda murabbiylar, futbolchilar va ularning ota-onalari ham ishtirok etishdi.
So‘zini iltimos bilan boshlagan Ermatov yosh futbolchilarni tarixdan saboq chiqarishga chaqirar ekan, avvalgi futbolchilar yo‘l qo‘ygan xatolarni takrorlamaslik kerakligini uqtirdi.
«Sizlardan birgina iltimosim bor. O‘zimizda o‘tgan tarix, shunga o‘xshash musobaqalarda natija ko‘rsatgan futbolchilarning taqdiri bor. O‘sha paytda Jahon chempionatiga chiqib, yaxshi natijalar ko‘rsatib, avtomobillar sovg‘a qilinganini ko‘rganmiz. Ammo ba’zi futbolchilar o‘sha paytda mashina haydash, turli xil o‘rtoqlar orttirish bilan ovora bo‘lib, natijada mashg‘ulotlar qolib ketgan. Shuni unutmang: mashhurlikning hech qanday do‘sti bo‘lmaydi. Agar atrofinglarda shunday yomon o‘rtoqlar paydo bo‘lsa, ularni darhol o‘zlaringdan uzoqlashtiring», – dedi Ermatov.
Uning ta’kidlashicha, sportchining birinchi vazifasi – doimiy mehnat va mashg‘ulot. Ularning vaqtlari har qanday ziyofat yoki ortiqcha narsalar uchun sarflanmasligi kerak:
«Biz sportchimiz, vaqtni bekorga o‘tkazmaslik kerak. Biror maqsadga erishish uchun boshqa narsalardan voz kechishga to‘g‘ri keladi. Har bir daqiqa qadrlidir, vaqt tez o‘tib ketadi, uning qadrini bilish lozim».
O‘FA birinchi vitse-prezidenti faqat yaxshi tayyorgarlik orqali kelgusida yanada katta yutuqlarga erishish mumkinligini ta’kidladi:
«Ertami-kechmi buyuk futbolchilarga aylanasizlar. Hatto o‘z samolyotlaringiz ham bo‘lishi mumkin, lekin shu darajaga yetganingizda ham oyog‘ingiz yerdan uzilmasin. Hech qachon manmanlik qilmasdan, doim oddiylikni saqlash zarur. Ana shunda Xudo yo‘llaringizni ochadi. Agar og‘ir-bosiqlik bilan, murabbiyingiz ko‘rsatgan taktika va maslahatlarga amal qilib ish tutsangiz, hech qachon adashmaysizlar. Maydonda ruhan kuchli ekanligingizni ko‘rsatdingiz, shu ruhiyat bilan keyingi musobaqalarga tayyorlaning va sizlarga hech kim qarshilik qila olmaydi», – dedi Ermatov.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi Osiyo chempionati finalida Saudiya Arabistoni jamoasini 2:0 hisobida mag‘lub etib, bosh sovrinni qo‘lga kiritdi. Qayd etish lozimki, Islombek Ismoilov boshchiligidagi jamoaning ikki futbolchisi birinchi taymning so‘nggi daqiqalarida qizil kartochka olib, maydonni tark etgan edi. Shunga qaramay, o‘smirlar ikkinchi bo‘limda g‘alabaga bo‘lgan kuchli irodani namoyish etib, raqib darvozasiga ikki bor gol urishga muvaffaq bo‘lishdi.

Равшан Эрматов чемпионам-подросткам: «Не поддавайтесь звездной болезни, у славы нет друзей!»
Первый вице-президент Футбольной ассоциации Узбекистана Равшан Эрматов провел встречу с молодежной сборной до 17 лет, которая стала победителем чемпионата Азии. В встрече также участвовали тренеры, футболисты и их родители.
Начав свое выступление с просьбы, Эрматов призвал молодых футболистов учиться на истории, предостерегая их от повторения ошибок предыдущих игроков.
«У меня к вам только одна просьба. У нас есть история, судьбы футболистов, которые показывали результаты на подобных турнирах. Мы видели, как в то время, выходя на чемпионат мира и показывая хорошие результаты, дарили автомобили. Но некоторые футболисты в то время были заняты вождением машин и завязыванием различных знакомств, в результате чего тренировки оставались позади. Не забывайте: у славы нет друзей. Если вокруг вас появляются такие плохие друзья, немедленно отдаляйте их от себя», – сказал Эрматов.
Он подчеркнул, что первая задача спортсмена – это постоянный труд и тренировки. Их время не должно тратиться на какие-либо вечеринки или излишества:
«Мы спортсмены, не должны тратить время впустую. Для достижения какой-либо цели придется отказаться от других вещей. Каждая минута ценна, время быстро проходит, нужно ценить его».
Первый вице-президент УФА отметил, что только через хорошую подготовку можно достичь еще больших успехов в будущем:
«Рано или поздно вы станете великими футболистами. У вас могут быть даже свои самолеты, но когда вы достигнете этого уровня, не забывайте, что ваши ноги должны оставаться на земле. Никогда не следует гордиться, всегда нужно сохранять простоту. Вот тогда Бог откроет ваши пути. Если вы будете работать с усердием и следовать тактике и советам вашего тренера, вы никогда не ошибетесь. Вы показали свою духовную силу на поле, готовьтесь к следующим турнирам с этим настроением, и никто не сможет вам противостоять», – сказал Эрматов.
Напоминаем, что молодежная сборная Узбекистана в финале чемпионата Азии одержала победу над сборной Саудовской Аравии со счетом 2:0 и завоевала главный приз. Стоит отметить, что двое футболистов команды под руководством Исламбека Исмоилова получили красные карточки в последние минуты первого тайма и покинули поле. Тем не менее, молодежная команда во втором тайме продемонстрировала сильную волю к победе и смогла дважды поразить ворота соперника.