Abduqodir Husanovning o‘yinsiz seriyasi atrofidagi savollar va javoblar
Abduqodir Husanov bir oydan beri «Manchester Siti» safida maydonga tushgani yo‘q. U oxirgi marta 30 mart kuni, Angliya kubogi chorafinalida «Bornmut»ga qarshi o‘yinning tanaffusida zaxiraga olingandi va shundan keyin jamoaning barcha turnirlar doirasidagi olti o‘yinida biror daqiqa ham o‘ynamadi.
O‘tgan vaqt davomida bu mavzu o‘zbekistonlik futbol muxlislari diqqat markazida bo‘lib turdi, o‘yinsiz seriyaning sabablari haqida turlicha taxminlar bildirildi, aqlga sig‘mas darajadagi versiyalar ham bo‘ldi. Quyida Abduqodir jamoasining asosiy tarkibidan tushib qolishi atrofida qanday gaplar bo‘lib o‘tganini eslaymiz.
O‘zbekistonga safar
Yomon tasodif shundaki, Husanov zaxiraga olinishi O‘zbekistonga kelib ketishi ortidan ro‘y berdi – tabiiy ravishda muxlislar o‘rtasida, futbol jamoatchiligida bu ikki voqeani o‘zaro bog‘lash avj oldi.
Lekin Husanovning Toshkentga tashrifi chog‘idagi turli rolik va tadbirlarda ko‘ringani uchun murabbiy tomonidan jazolanmoqda yoki sport formasini yo‘qotib qo‘ygan, degan farazlar vaqt o‘tib asosini yo‘qotdi, deyish mumkin. Chunki maydonga tushmayotgan bo‘lsa-da, Husanov «Lester»ga qarshi o‘yinni hisobga olmaganda keyingi barcha uchrashuvlarda qaydnomaga kiritilmoqda. Biror tarbiyaviy qaror yoki sport formasi tushib ketgani sabab bo‘lganida, Gvardiola uni birato‘la asosiy jamoadan vaqtincha chetlatgan bo‘lardi. Zero murabbiyning o‘zi tarkib kattaligi va ba’zi futbolchilar ro‘yxatdan tushib qolayotgani haqida alohida gapirdi ham. Ya’ni, ayni damda «Siti» tarkibida nafaqat asosiy tarkibda, balki qaydnomada ham Abduqodirning o‘rnini egallashi mumkin bo‘lgan futbolchilar yetarli.
Jarohat
Futbolchida jarohat borligi haqidagi ma’lumot O‘zbekiston milliy jamoasi ustozi Timur Kapadze tilidan yangragandi. U Husanovning o‘zi bilan gaplashgani, jahon chempionati saralash o‘yinlari uchun uzoq safarlardan keyin tiklanish talab etilgani, shu tufayli «Bornmut»ga qarshi o‘yinning birinchi bo‘limida boshqa jamoadoshlari kabi uning ham o‘yini chiqmagani, sariq kartochka olgani uchun Gvardiola uni almashtirgani, qolaversa, o‘yindagi to‘qnashuv chog‘ida oyog‘idan kichik jarohat olganini aytib bergandi.
Ammo keyinroq bu aslida jiddiy sabab emasligi ma’lum bo‘ldi. Unda yengil lat yeyish kuzatilgan bo‘lishi mumkin, lekin bu tarkibdan tushib qolishga sabab bo‘ladigan darajadagi jarohat emasdi. Har holda, klub ham undagi jarohat haqida xabar bermagan, futbolchi esa muntazam ravishda mashg‘ulotlarda qatnashishda davom etib kelmoqda.
Shampun voqeasi
Aprel o‘rtalarida, Husanov qatorasiga to‘rt o‘yinni o‘tkazib yuborganidan keyin X ijtimoiy tarmog‘ida 73 ming atrofida kuzatuvchiga ega bo‘lgan akkaunt tomonidan juda ishonarsiz va kulgili ma’lumot tarqatildi. Unda go‘yoki Husanov Pep Gvardiola bilan suhbat chog‘ida uni «chempion» demoqchi bo‘lib, «shampun»ga yaqinroq talaffuz qilgani-yu, bu murabbiyning jahlini chiqarib, endi uni transferga qo‘ymoqchi bo‘layotgani aytilgandi.
Ajablanarlisi, absurd ekani ko‘rinib turgan bu versiya ko‘plab nashrlar tomonidan xabar qilib tarqatildi.
O‘sha akkaunt esa keyinroq bu post hazil bo‘lganini, futbolchi bilan nima bo‘lgan bo‘lishi mumkinligi haqida hazil aralash «taxmin qilingani»ni yozib chiqdi.
Shu bilan birga, shu o‘rinda Husanov ingliz tilini imkon qadar yaxshilashi – Pep bilan munosabatlarini yaxshilashi uchun muhim ekanini ta’kidlash kerak.
Taktik o‘zgarish
Endi masalaning asosiy qismiga yetib keldik. Futbolda himoyachilar tanaffusda yoki tanaffusdan keyin almashtirilishi kam uchraydigan holat. Abduqodir Husanov esa «Siti» o‘yinlarida ikki marta birinchi bo‘limdan keyin almashtirib yuborildi.
«Chelsi»ga qarshi debyut o‘yindagi almashtirish bilan «Bornmut»ga qarshi kubok o‘yinidagi almashtirishning farqi bor. Birinchi holatda murabbiy uning tajovuzkor o‘yinini hisobga olgan holda qizil kartochkadan sug‘urtalanishni istagan, shu bilan birga yosh futbolchiga ikkinchi bo‘lim boshida yana biroz vaqt berib, uning debyuti uzil-kesil barbod bo‘lishiga yo‘l qo‘ymagandi.
Ikkinchi holatda esa muvaffaqiyatsiz birinchi bo‘limdan keyin Gvardiola o‘yinni qutqarish choralarini ko‘rishga kirishdi. U chap qanot himoyasida o‘ynab kelayotgan Gvardiol aslida markaziy himoyachi bo‘lganini eslab qoldi va uni markaziy himoyaning chap tomoniga o‘tkazdi, Diash markaziy himoyaning o‘ng qismiga surilib, Husanovning joyini egalladi.
Chap qanotda Gvardiol o‘rniga Niko O'Rayli tushirildi. Bu o‘zgarish darhol o‘zini oqladi va yosh futbolchining harakatlari o‘yinda burilish yasadi, uning chap qanotdan hujumga faol qo‘shilishi orqali «Bornmut» darvozasiga g‘alaba gollari urildi.
Natijada murabbiy muvaffaqiyatli chiqqan sxemani o‘zgartirmaslikka qaror qildi va bu keyingi o‘yinlarda ham o‘zini oqladi – 6 o‘yinda 5 g‘alaba va bir durang qayd etildi, shundan to‘rt o‘yinda darvoza daxlsizligi saqlab qolindi.
Bu orada futbolchining atrofidagilar ham O‘FA matbuot xizmati rahbari Davron Fayziyevga bergan izohida Gvardiola bilan hech qanday shaxsiy va professional darajada ziddiyat yo‘qligi, murabbiy mashg‘ulotlarda doimiy tarzda unga e’tibor qaratishi, pozitsiyasi bo‘yicha taktik ko‘rsatmalar berishi, jismoniy jihatdan ham Husanovda muammo, pasayish yo‘qligi, o‘yinlarda tushmayotganiga sabab – sog‘lom raqobat ekanini tasdiqlashdi.
Ijara
O‘tgan oy davomida futbolchini goh Italiyaga, goh Ispaniyaga yuborishdi. Xususan, nomini birinchi marta eshitib turgan manbalarimizda uni «Yuventus» yoki «Barselona» ijaraga olishi mumkinligi aytildi.
Lekin bularning barchasi shunchaki mish-mish. Birinchidan, asosiy tarkibda o‘ynamay qolgan har qanday futbolchi haqida bunday gaplar tarqalishi tabiiy holat. Ikkinchidan, «Siti»ning o‘ziga himoyachi kerak. Asosiy tarkibda o‘ynamayotgan bo‘lsa-da, mashg‘ulot jarayonida jamoadagi sog‘lom raqobatni saqlab turishda ham har bir futbolchining o‘rni bor. Qolaversa, katta mablag‘ sarflab sotib olingan futbolchini yarim mavsumdan keyin biror klubga ijaraga berib yuborish klub nufuzga ham to‘g‘ri kelmaydi.
Va nihoyat, futbolchining agenti ham bunday mish-mishlarni qat’iyan rad etib chiqdi.
Endi qachon o‘ynaydi?
Jamoa YECHL yo‘llanmasi uchun kurashayotgan, birorta ochko yo‘qotishga haqqi yo‘q bo‘lgan davrda yosh futbolchi tajribali hamda yaxshi formadagi Gvardiol va Diashdan keyingi variant bo‘lishi tushunarli hol. Shunday ekan, nafaqat ertaga – APLning navbatdagi turi doirasida «Vulverhempton»ga qarshi o‘yinda, balki mavsum yakuniga qadar qolgan barcha o‘yinlarda ham Husanov zaxirada qoldiriladi.
Katta ehtimol bilan, yozda bo‘lib o‘tadigan klublar o‘rtasidagi jahon chempionati paytida Diashga ko‘proq dam berilishi va Husanovda o‘ynash imkoniyati bo‘lishi mumkin. Shuningdek, keyingi mavsumda, har haftada ikki o‘yin rejimi boshlanganida ham murabbiyda rotatsiya qilish zarurati bo‘ladi va raqiblar uslubidan kelib chiqqan holda Husanovga ishonish mumkin bo‘ladi.
Albatta, buning uchun futbolchi mavsumoldi yig‘inlarida o‘z ustida ko‘proq ishlashi va murabbiylarning ishonchini qozonishi talab etiladi.
Xulosa o‘rnida
Yana yanvar oyi oxiriga qaytamiz. O‘shanda ko‘pchilik Husanov darhol va butunlayga «Siti»ning asosiy tarkib futbolchisiga aylanishiga ishonarmidi? Yo‘q. U jamoaga shunday pallada kelib qoldiki, kadrlar yetishmovchiligidan aziyat chekayotgangan murabbiy uni hech qanday moslashuv jarayonisiz, yetarlicha tayyorgarliksiz «Chelsi»ga qarshi o‘yinga tashlashga majbur bo‘lgandi. Jarohatlar tufayli unda o‘ynatish uchun boshqa futbolchining o‘zi qolmagandi.
Aslida u «Siti»dek katta klub tarkibida maydonga tushishining o‘zi aql bovar qilmas hodisa edi. Angliyada bu yillar davomida, turli yosh toifasidagi jamoalarda, turli ligalarda, turli bosqichlardan o‘tib o‘ynab keladigan minglab yoshlardan faqat sanoqlilariga ushaladigan orzusi hisoblanadi.
U esa bordi, ko‘rdi va kerakli vaqtda yordam berdi. Keyinroq jamoada vaziyat barqarorlashdi, asosiy tarkib futbolchilari qayta boshladi va mantiqiy voqea ro‘y berdi.

Вопросы и ответы вокруг серии игр Абдукодира Хусановa
Абдукодир Хусанов не выходил на поле за «Манчестер Сити» уже месяц. В последний раз он играл 30 марта, когда его заменили в перерыве матча четвертьфинала Кубка Англии против «Борнмута», и с тех пор он не выходил на поле ни в одном из шести матчей команды в рамках турниров.
За это время эта тема оставалась в центре внимания узбекских футбольных болельщиков, высказывались различные предположения о причинах безигровой серии, были даже абсурдные версии. Ниже мы вспомним, какие разговоры возникли вокруг того, что Абдукодир выпал из основного состава своей команды.
Поездка в Узбекистан
Плохое стечение обстоятельств заключается в том, что замена Хусанова произошла после его поездки в Узбекистан – естественно, среди болельщиков и футбольного сообщества эти два события стали связываться.
Однако, поскольку Хусанов был замечен на различных роликах и мероприятиях во время своего визита в Ташкент, предположения о том, что он был наказан тренером или потерял спортивную форму, со временем потеряли свою основу. Поскольку, несмотря на то, что он не выходил на поле, Хусанов включался в заявку на все последующие матчи, кроме игры против «Лестера». Если бы это было связано с каким-либо дисциплинарным решением или потерей спортивной формы, Гвардиола временно исключил бы его из основного состава. Более того, сам тренер говорил о большом количестве игроков в составе и о том, что некоторые футболисты выпадают из заявки. То есть в данный момент в составе «Сити» достаточно игроков, которые могли бы занять место Абдукодира как в основном составе, так и в заявке.
Травма
Информация о том, что у футболиста есть травма, прозвучала из уст тренера национальной сборной Узбекистана Тимура Кападзе. Он сообщил, что разговаривал с Хусановым, что после долгих поездок на отборочные матчи чемпионата мира требуется восстановление, и поэтому, как и его товарищи по команде, его игра не удалась в первом тайме матча против «Борнмута», и Гвардиола заменил его из-за желтой карточки, а также упомянул, что во время столкновения в игре он получил небольшую травму ноги.
Однако позже стало известно, что это на самом деле не является серьезной причиной. Возможно, он получил легкий удар, но это не была травма, которая могла бы привести к его выпадению из состава. В любом случае, клуб также не сообщал о травме, а футболист продолжает регулярно участвовать в тренировках.
Инцидент с шампунем
В середине апреля, после того как Хусанов пропустил четыре матча подряд, в социальной сети X был распространен очень недостоверный и смешной материал от аккаунта с примерно 73 тысячами подписчиков. В нем утверждалось, что Хусанов, разговаривая с Пепом Гвардиолой, хотел назвать его «чемпионом», но произнес «шампунь», что вывело тренера из себя, и теперь он собирается выставить его на трансфер.
Удивительно, но эта абсурдная версия была распространена многими изданиями.
Тот аккаунт позже написал, что этот пост был шуткой, и что были сделаны шутливые «предположения» о том, что могло произойти с футболистом.
При этом стоит отметить, что Хусанову важно улучшить свой английский язык, чтобы улучшить свои отношения с Пепом.
Тактические изменения
Теперь мы подошли к основной части вопроса. В футболе замены защитников в перерыве или после него случаются редко. Абдукодир Хусанов был заменен дважды в матчах «Сити» после первого тайма.
Замена в дебютном матче против «Челси» отличается от замены в кубковом матче против «Борнмута». В первом случае тренер хотел застраховать его от красной карточки, учитывая его агрессивный стиль игры, и в то же время дать молодому футболисту еще немного времени в начале второго тайма, чтобы его дебют не оказался полностью провальным.
Во втором случае, после неудачного первого тайма, Гвардиола начал принимать меры по спасению игры. Он вспомнил, что Гвардиол, игравший на левом фланге защиты, на самом деле является центральным защитником, и перевел его на левую сторону центральной защиты, а Диаш занял место в правой части центральной защиты, заняв место Хусанова.
На левом фланге вместо Гвардиола вышел Нико О'Рейли. Это изменение сразу оправдало себя, и действия молодого футболиста изменили ход игры, его активное участие в атаке с левого фланга привело к забитым победным голам в ворота «Борнмута».
В результате тренер решил не менять успешную схему, и это также оправдало себя в следующих матчах – 5 побед и одна ничья в 6 играх, из которых в четырех матчах была сохранена неприкосновенность ворот.
При этом окружение футболиста также подтвердило в комментарии руководителю пресс-службы УФА Даврону Файзиеву, что между ним и Гвардиолой нет никаких личных и профессиональных конфликтов, тренер постоянно уделяет ему внимание на тренировках, дает тактические указания по его позиции, физически у Хусанова нет проблем, нет спада, а причина его отсутствия в играх – здоровая конкуренция.
Аренда
В течение прошлого месяца футболиста отправляли то в Италию, то в Испанию. В частности, наши источники, которые слышат его имя впервые, сообщали, что его могут арендовать «Ювентус» или «Барселона».
Но все это просто слухи. Во-первых, это естественно, что о любом футболисте, который перестал играть в основном составе, начинают распространяться такие разговоры. Во-вторых, «Сити» нуждается в защитнике. Несмотря на то, что он не играет в основном составе, его роль в поддержании здоровой конкуренции в команде во время тренировочного процесса также важна. Кроме того, продав футболиста, за которого были потрачены большие деньги, в аренду после полусезона не соответствует репутации клуба.
И наконец, агент футболиста также категорически опроверг такие слухи.
Когда он снова сыграет?
В команде, борющейся за путевку в Лигу чемпионов, и не имеющей права терять очки, вполне естественно, что молодой футболист является вариантом после опытных и хорошо подготовленных Гвардиола и Диаша. Таким образом, не только в завтрашнем матче против «Вулверхэмптона» в рамках следующего тура АПЛ, но и во всех оставшихся играх до конца сезона Хусанов останется на скамейке запасных.
С большой вероятностью, во время клубного чемпионата мира, который пройдет летом, Диашу будет предоставлено больше отдыха, и у Хусанова может появиться возможность сыграть. Также в следующем сезоне, когда начнется режим двух матчей в неделю, тренеру потребуется ротация, и в зависимости от стиля соперников можно будет доверить Хусанова.
Конечно, для этого футболисту нужно будет больше работать над собой на предсезонных сборах и завоевывать доверие тренеров.
В заключение
Вернемся к концу января. Тогда многие верили, что Хусанов сразу и полностью станет игроком основного состава «Сити»? Нет. Он пришел в команду в такой момент, когда тренер, испытывающий нехватку кадров, был вынужден бросить его в игру против «Челси» без какого-либо процесса адаптации, без достаточной подготовки. Из-за травм у него не осталось других футболистов, которых можно было бы выпустить.
На самом деле, выходить на поле в составе такого большого клуба, как «Сити», само по себе было невероятным событием. В Англии за эти годы лишь немногие из тысяч молодых людей, проходящих через различные возрастные категории, различные лиги и уровни, достигают своей мечты.
Он же пришел, увидел и помог в нужный момент. Позже ситуация в команде стабилизировалась, игроки основного состава начали возвращаться, и логичное событие произошло.