Konseysau «Milan»ning irodali g‘alabasidan so‘ng nimalar dedi?
Italiya A Seriyasining navbatdagi turida «Milan» o‘z uyida «Jenoa»ni qabul qilib, og‘ir kechgan bahsda 2:1 hisobida irodali g‘alabaga erishdi. Uchrashuvdan so‘ng milanliklar bosh murabbiyi Serjiu Konseysau o‘z shogirdlari ko‘rsatgan iroda va xarakterni yuqori baholab, g‘alabaning asosiy qahramonlari sifatida futbolchilarni e’tirof etdi.
«O‘yinni bir taktik tuzilma bilan boshlagan bo‘lsak-da, maydondagi vaziyatni kuzatib, boshqa bir sxemaga o‘tishga qaror qildik. Murabbiy sifatida menga ish haqi to‘lashadi, demak, o‘yinni kuzatib, zarur qarorlarni qabul qilish mening burchim hisoblanadi. Lekin har doim ham murabbiy o‘yinga ta’sir o‘tkaza olmaydi – bugun, ayniqsa, futbolchilarning o‘yini hal qiluvchi bo‘ldi», – dedi portugaliyalik mutaxassis.
Konseysau jamoadagi ruhiyat va birdamlikning kuchli ekaniga alohida urg‘u berib o‘tdi: «Biz faqat taktik jihatlarni takomillashtirish bilan cheklanib qolmaymiz, balki futbolchilarning shaxsiy o‘sishi, ruhiy holati va jamoaviylik kabi muhim jihatlarga ham jiddiy e’tibor qaratamiz. Albatta, o‘yin davomida xatolar yuzaga chiqishi tabiiy hol – biz ularni aniqlab, mashg‘ulotlarda shu yo‘nalishlarda ko‘proq ishlashga harakat qilamiz. Bugun o‘tkazib yuborgan golimiz shunday vaziyatdan biri bo‘ldi».
Murabbiy zaxiradan maydonga tushgan futbolchilarning o‘yinini ham yuqori baholadi: «Zaxiradagi o‘yinchilarimiz maydonga tushib, bizga yetishmay turgan joylarni to‘ldirishdi va hatto o‘yin sur’atini oshirishdi. O‘yin davomida rasstanovkamizni o‘zgartirib, Ximenes va Joau Feliksni oldingi chiziqqa joylashtirdik. Ular esa hujumdagi imkoniyatlarimizni kengaytirib, kuchimizni oshirdilar. Bu esa murabbiyning emas, aynan ularning mahoratli harakatlari tufayli amalga oshdi».
«Milan» bosh murabbiyi jamoasining ruhiy jihatdan kuchli va birlashgan ekanligi kelgusi o‘yinlarda ham muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi: «Jamoamiz bugun yana bir bor o‘z xarakterini va kuchini namoyon qildi. Bu iroda bizga chempionlik poygasida ham katta yordam beradi. Futbolchilarning maydondagi har bir harakati murabbiyning falsafasi bilan birlashganda natija keladi va bu biz uchun katta quvonch».
Ma’lumot uchun, Serjiu Konseysau «Milan» boshqaruviga kelganidan buyon jamoada sezilarli o‘zgarishlarni amalga oshirmoqda. Uning qo‘l ostidagi «rossonerilar» ayni paytda Italiya chempionligi uchun asosiy nomzodlardan biri sifatida baholanmoqda. Konseysauning pragmatik va muvozanatli uslubi jamoaga yangi kuch bag‘ishlagani shubhasiz.

Что сказал Консейсау после решительной победы «Милана»?
В следующем туре итальянской Серии А «Милан» на своем поле принял «Дженоа» и добился волевой победы со счетом 2:1 в тяжелом матче. После встречи главный тренер миланцев Серджиу Консейсау высоко оценил волю и характер своих подопечных, отметив игроков как основных героев победы.
«Хотя мы начали игру с одной тактической схемой, наблюдая за ситуацией на поле, мы решили перейти на другую. Как тренер, я получаю зарплату, значит, моя обязанность – следить за игрой и принимать необходимые решения. Но не всегда тренер может повлиять на игру – сегодня, особенно, игра футболистов стала решающей», – сказал португальский специалист.
Консейсау особо подчеркнул, что дух и единство в команде сильны: «Мы не ограничиваемся только улучшением тактических аспектов, но также серьезно обращаем внимание на важные аспекты, такие как личностный рост футболистов, психоэмоциональное состояние и командность. Конечно, в ходе игры естественно возникают ошибки – мы стараемся их выявлять и работать в этих направлениях на тренировках. Сегодня пропущенный нами гол стал одним из таких случаев».
Тренер также высоко оценил игру футболистов, вышедших на замену: «Наши запасные игроки вышли на поле и заполнили те пробелы, которые у нас были, и даже увеличили темп игры. В ходе матча мы изменили нашу расстановку, разместив Хименеса и Жоау Феликса на передней линии. Они расширили наши возможности в атаке и усилили нашу игру. Это произошло не благодаря тренеру, а именно благодаря их мастерским действиям».
Главный тренер «Милана» отметил, что сильный и сплоченный дух команды будет иметь важное значение и в будущих играх: «Наша команда еще раз продемонстрировала свой характер и силу. Эта воля поможет нам в борьбе за чемпионство. Каждое движение футболистов на поле, когда оно объединяется с философией тренера, приводит к результату, и это для нас большая радость».
Для справки, с тех пор как Серджиу Консейсау возглавил «Милан», в команде произошли заметные изменения. Под его руководством «россонери» в настоящее время оцениваются как один из основных претендентов на чемпионство Италии. Прагматичный и сбалансированный стиль Консейсау, безусловно, вдохнул новую силу в команду.