Mikel Arteta: «Hakimi bizga qarshi ikkinchi o‘yinda maydonga tushmasligi kerak edi»
"Arsenal" bosh murabbiyi Mikel Arteta Chempionlar ligasi yarim final uchrashuvlari doirasida PSJga qarshi o‘yinlarda hakamlik qarorlari bo‘yicha o‘zining noroziligini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, Parij klubi himoyachisi Ashraf Hakimi birinchi o‘yinda maydondan chetlatilishi lozim edi.
Eslatib o‘tamiz, "Arsenal" jamoasi Chempionlar ligasi yarim finalida Parijning PSJ klubiga ikki o‘yin natijalariga ko‘ra (0:1 va 1:2) mag‘lub bo‘lib, musobaqa finaliga yo‘l ola olmadi.
Aynan birinchi o‘yindagi holat London klubining bosh murabbiyini jiddiy tashvishlantirgan. Ushbu bahsning 87-daqiqasida parijliklar himoyachisi Hakimi o‘z jarima maydoni atrofida "Arsenal" futbolchisi Gabriel Martinellini qo‘pol tarzda to‘xtatgan edi. Bu paytda Hakimida allaqachon bir sariq kartochka mavjud bo‘lgan. Ammo Sloveniyalik hakam Slavko Vinchich unga ikkinchi sariq kartochkani ko‘rsatmagan va natijada Hakimi maydonda qolish imkoniyatini olgan edi.
Ikkinchi javob uchrashuvida esa Ashraf Hakimi yana maydonda harakat qilib, 72-daqiqada jamoasi foydasiga gol kiritishga muvaffaq bo‘ldi. Bu holat esa "Arsenal" uchun qiyin vaziyat yaratgan.
Arteta ushbu vaziyat haqida matbuot anjumanida o‘z munosabatini bildirib o‘tdi:
«Bizga qarshi o‘ynagan Hakimi uchrashuvning so‘nggi 10 daqiqasida maydonda bo‘lmasligi lozim edi. Shundan kelib chiqib, ikkinchi uchrashuvda u umuman qatnashmasligi kerak edi. Ba’zan futbolda shunday tasodifiy va adolatsiz vaziyatlar uchrab turadi», — dedi ispaniyalik mutaxassis.
Hozirgi vaziyatda "Arsenal"ning finalga chiqish imkoniyatidan mahrum bo‘lishi bilan bog‘liq Arteta tomonidan bildirilgan norozilik keng muhokama qilinmoqda.

Микель Артета: «Хакими не должен был выходить на поле во втором матче против нас»
Главный тренер «Арсенала» Микель Артета выразил свое недовольство решениями судей в матчах против ПСЖ в рамках полуфинала Лиги чемпионов. По его словам, защитник парижского клуба Ашраф Хакими должен был быть удален с поля в первом матче.
Напомним, что команда «Арсенал» проиграла клубу ПСЖ в полуфинале Лиги чемпионов по сумме двух матчей (0:1 и 1:2) и не смогла выйти в финал турнира.
Именно ситуация в первом матче серьезно обеспокоила главного тренера лондонского клуба. На 87-й минуте парижане защитник Хакими грубо остановил игрока «Арсенала» Габриэля Мартинелли в своей штрафной площади. В этот момент у Хакими уже была одна желтая карточка. Однако словенский судья Славко Винчич не показал ему вторую желтую карточку, и в результате Хакими остался на поле.
Во втором ответном матче Ашраф Хакими снова вышел на поле и на 72-й минуте смог забить гол в пользу своей команды. Эта ситуация создала трудное положение для «Арсенала».
Артета высказал свое мнение о данной ситуации на пресс-конференции:
«Хакими, игравший против нас, не должен был находиться на поле в последние 10 минут матча. Исходя из этого, он вообще не должен был участвовать во втором матче. Иногда в футболе случаются такие случайные и несправедливые ситуации», — сказал испанский специалист.
В настоящее время недовольство Артеты, связанное с тем, что «Арсенал» лишился шанса выйти в финал, активно обсуждается.