Rossiya futbolida o‘zini ko‘rsatayotgan o‘zbek iqtidori, yosh va mahoratli futbolchi Abbosbek Fayzullayev uchun 2024/25 yilgi mavsum o‘zgacha va esda qolarli kechmoqda. "Paxtakor"dan Moskva klubi SSKA safiga ko‘chib o‘tgan hamyurtimiz ayni paytda o‘zining legioner sifatidagi ilk katta sovrinini qo‘lga kiritish arafasida turibdi.
Yangi mavsumning birinchi qismida ko‘ngildagidek natijalar qayd eta olmagan "armiyachilar" dekabr oyida serbiyalik murabbiy Marko Nikolichni bosh murabbiy etib tayinlagan edi. Nikolich qishki tanaffus paytida jamoaning o‘yin uslubini tubdan o‘zgartirdi. Xususan, klub taktik jihatdan murakkab va faol harakat talab qiluvchi "romb" sxemasiga o‘tkazildi.
Bu taktik o‘zgarishda asosiy mas’uliyat aynan Abbosbek Fayzullayev zimmasiga yuklandi. Avvallari ko‘proq qanot hujumchisi sifatida ko‘rinish bergan o‘zbekistonlik yosh futbolchi, endi maydon markazida ham hujum tashkil qilish, ham himoyaga yordam berish kabi bir nechta vazifalarni bir vaqtda bajarmoqda. Bu rol jismoniy chidamlilik va yuqori ish qobiliyatini talab etadi.
Marko Nikolich ushbu muhim va murakkab vazifani aynan Abbosbekka topshirish sababini maxsus testlarda hamyurtimiz eng yuqori ko‘rsatkichlarga erishgani bilan izohladi. Tajribali serbiyalik murabbiyning bu tanlovi o‘zini to‘la oqladi desak, mubolag‘a bo‘lmaydi.
Haqiqatan ham, yangicha sxemadagi o‘zgarishlar jamoa natijalariga tezda ijobiy ta’sir ko‘rsata boshladi. Chempionatning birinchi qismini oltinchi o‘rinda yakunlagan SSKA keyingi bosqichda yuqori samaradorlik ko‘rsatib, ketma-ket o‘n uchrashuvdan beri mag‘lubiyat nimaligini bilmayapti. Ushbu muvaffaqiyatli seriya natijasida jamoa kuchli uchlikdan joy oldi. Mart oyidan beri moskvaliklar yettita g‘alaba va uchta durangga erishdi.
Bundan tashqari, SSKA Rossiya kubogida ham yuqori natijalarni qo‘lga kiritmoqda. Superfinalga chiqish uchun kurashda moskvaliklarga amaldagi chempion va kubok sohibi "Zenit" raqiblik qildi. Birinchi uchrashuvda 0:2 hisobida mag‘lub bo‘lganiga qaramasdan, javob uchrashuvida SSKA futbolchilari yuqori mahorat va irodani namoyish etib, raqiblarini xuddi shu hisobda mag‘lub etdi. Jarima zarbalari seriyasida ham omad SSKA tomonida bo‘ldi va shu tariqa jamoa Superfinalga chiqishga muvaffaq bo‘ldi.
Uchrashuvdan keyin jurnalistlar bilan muloqotda Abbosbek Fayzullayev bugungi o‘yin haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
«Ko‘pchilik bugungi o‘yinni SSKAning mavsumdagi eng kuchli o‘yini, deya baholayapti. Ha, men ham bu fikrga qo‘shilaman. Lekin menimcha, biz mavsumdagi eng yaxshi o‘yinimizni Superfinalda ko‘rsatamiz. Bu kabi muhitni tasvirlashga so‘z ojiz», — dedi Abbosbek.
Shu bilan birga, Abbosbek o‘z muxlislariga alohida minnatdorlik bildirib, ularning qo‘llab-quvvatlashi va ishonchi jamoaga katta kuch bag‘ishlayotganini ta’kidladi.
Yosh o‘zbek legioneri bu mavsum Rossiya chempionati va kubogida 36 ta uchrashuvda maydonga tushib, 3 ta gol va 7 ta assist qayd etgan. Albatta, yangi pozitsiyaga o‘tganidan keyin uning shaxsiy statistikasida biroz pasayish kuzatildi, ammo bosh murabbiy Nikolich bu vaziyat vaqtinchalik ekanini, Abbosbek yangi ampluaga to‘liq moslashib olgach, uning gollari va golli uzatmalari soni sezilarli darajada ko‘payishini aytmoqda.
Rossiya kubogining hal qiluvchi Superfinali 1 iyun kuni Moskvadagi afsonaviy "Lujniki" stadionida o‘tkaziladi. SSKA futbolchilari bu bahsda «Rostov» va «Spartak» o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan ikkinchi yarim final g‘olibi bilan to‘qnash keladi.
Zamin.uz tahririyati Abbosbek Fayzullayev va SSKA klubiga mazkur tarixiy bahsda muvaffaqiyat tilaydi hamda o‘zbek futboli iqtidorlarining Yevropa arenalarida yangi cho‘qqilarni zabt etishiga ishonadi!

Аббосбек Файзуллаев близок к своему первому призу в ССКА: Успех узбекского легионера в стиле "ромб"!
Узбекский талант, проявляющий себя в российском футболе, молодой и талантливый футболист Аббосбек Файзуллаев, для которого сезон 2024/25 проходит особенно и запоминающимся образом. Наш соотечественник, который перешел из «Пахтакора» в московский клуб ЦСКА, сейчас находится на пороге получения своего первого крупного трофея в качестве легионера.
В первой части нового сезона «армейцы», не сумевшие показать желаемые результаты, в декабре назначили сербского тренера Марко Николича главным тренером. Николич кардинально изменил стиль игры команды во время зимнего перерыва. В частности, клуб перешел на тактически сложную и активную схему «ромб».
Основная ответственность за это тактическое изменение легла именно на Аббосбека Файзуллаева. Ранее больше игравший на фланге, узбекский молодой футболист теперь одновременно выполняет несколько задач, как в организации атак, так и в помощи защите, находясь в центре поля. Эта роль требует физической выносливости и высокой работоспособности.
Марко Николич объяснил, почему он доверил эту важную и сложную задачу именно Аббосбеку, тем, что наш соотечественник показал наивысшие результаты на специальных тестах. Выбор опытного сербского тренера полностью оправдал себя.
Действительно, изменения в новой схеме быстро начали оказывать положительное влияние на результаты команды. ЦСКА, завершивший первую часть чемпионата на шестом месте, в следующем этапе показал высокую эффективность и не знает, что такое поражение уже на протяжении тринадцати матчей подряд. Благодаря этой успешной серии команда заняла место в сильной тройке. С марта москвичи одержали семь побед и три ничьи.
Кроме того, ЦСКА также добивается высоких результатов в Кубке России. В борьбе за выход в суперфинал москвичам противостоял действующий чемпион и обладатель кубка «Зенит». Несмотря на поражение в первом матче со счетом 0:2, в ответной встрече футболисты ЦСКА продемонстрировали высокое мастерство и волю, одержав победу с тем же счетом. В серии пенальти удача также была на стороне ЦСКА, и таким образом команда смогла выйти в суперфинал.
После матча в общении с журналистами Аббосбек Файзуллаев поделился своими мыслями о сегодняшней игре.
«Многие оценивают сегодняшнюю игру как самую сильную игру ЦСКА в сезоне. Да, я тоже согласен с этим мнением. Но, на мой взгляд, мы покажем нашу лучшую игру в суперфинале. Словами не описать атмосферу», — сказал Аббосбек.
В то же время Аббосбек выразил особую благодарность своим болельщикам, отметив, что их поддержка и вера придают команде огромную силу.
Молодой узбекский легионер в этом сезоне провел 36 матчей в чемпионате и кубке России, забив 3 гола и сделав 7 ассистов. Конечно, после перехода на новую позицию его личная статистика немного снизилась, но главный тренер Николич говорит, что эта ситуация временная, и как только Аббосбек полностью адаптируется к новой роли, количество его голов и голевых передач значительно возрастет.
Решающий суперфинал Кубка России пройдет 1 июня на легендарном стадионе «Лужники» в Москве. Футболисты ЦСКА встретятся с победителем второго полуфинала между «Ростовом» и «Спартаком».
Редакция Zamin.uz желает Аббосбеку Файзуллаеву и клубу ЦСКА успеха в этом историческом матче и верит, что таланты узбекского футбола завоюют новые вершины на европейских аренах!