Eldor Moyliyev: “Sho‘rtan”ga ishonch va ruhiyat qaytmoqda
Superliganing 10-turidan o‘rin olgan “Sho‘rtan” – “Andijon” (1:0) uchrashuvidan so‘ng o‘tkazilgan matbuot anjumanining ikkinchi qismida mezbonlarning vaqtinchalik bosh murabbiyi Eldor Moyliyev o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
“Qiyin o‘yin bo‘lishini bilardik”
— Bugungi bellashuv oson kechmasligini bilardik. “Andijon”ga yaqinda yangi bosh murabbiy — Maksim Shatskix tayinlandi. Bu kabi o‘zgarishlar jamoa ruhiyatiga ijobiy ta’sir qilishini ham hisobga olgandik. O‘yinning dastlabki 10–15 daqiqasida raqib bosim qildi. Ammo futbolchilarimiz qiynalmasdan kurashdi. Ular rejalashtirilgan o‘yinni amalda namoyon qilishdi. G‘alabani muxlislarimizga bag‘ishlaymiz. Bu natija — jamoamizning mehnat samarasidir.
“Asosiy e’tibor ruhiyat va ishonchga qaratildi”
— Taktik jihatdan jiddiy o‘zgarishlar qilmadik. Yil boshidan buyon 4-3-3 sxemasida harakat qilyapmiz. Bu safar esa futbolchilarning ruhiy tayyorgarligiga ko‘proq ahamiyat berdik. Fikrlash usulini o‘zgartirish, o‘ziga ishonchni mustahkamlash — asosiy vazifamiz bo‘ldi. Kubok bahsidagi natijadan keyin ham ijobiy muhit yaratishga harakat qildik, — dedi Moyliyev.
“Gol urishda muammo bor, lekin ishlayapmiz”
— Albatta, bugun ham bir qator vaziyatlar yaratdik. Ammo gol urishda aniqlik yetmayapti. Hujum chizig‘ida yosh futbolchilarga ishonmoqdamiz. Ularning biri — 2006 yilda tug‘ilgan futbolchi. Yigitlarimizga ishonamiz, ulardan katta umidlar bor. Mashg‘ulotlarda ushbu yo‘nalishda ko‘proq ishlaymiz va muammoni bartaraf etamiz, — deya ta’kidladi murabbiy.
“Yoshlar va tajribalilarni uyg‘unlashtirishni rejalashtiryapmiz”
— Tarkibni kuchaytirish rejamiz bor. Himoya va hujum chiziqlariga sifatli futbolchilarni qo‘shish niyatimiz bor. Superligada har xil bosimli o‘yinlar bo‘ladi, shu bois tajribali o‘yinchilar kerak. Ammo asosiy e’tibor yoshlar tarbiyasida qoladi. Rahbariyat ham shunday talab qo‘ygan — jamoa natija ko‘rsatishi bilan birga yoshlar ham yetishib chiqishi kerak, — dedi Moyliyev.
“Sho‘rtan”da kecha qayd etilgan muhim g‘alaba jamoaning qayta ruhiy yuksalish sari qadam tashlayotganidan darak beradi. Eldor Moyliyevning yondashuvi — yoshlar bilan birga tajribalilarni uyg‘unlashtirish, ishonch va psixologik tayyorgarlik orqali natijaga erishish — o‘z samarasini ko‘rsatmoqda. Siz bu jarayon haqida qanday fikrdasiz?

Эльдор Мойлиев: “Шортан” снова возвращает доверие и дух
После матча “Шортан” – “Андижан” (1:0), который состоялся в 10-м туре Суперлиги, во второй части пресс-конференции временный главный тренер хозяев Эльдор Мойлиев поделился своими мыслями.
“Мы знали, что игра будет сложной”
— Мы знали, что сегодняшняя встреча не будет легкой. В “Андижане” недавно назначили нового главного тренера — Максима Шацких. Мы также учитывали, что такие изменения положительно скажутся на моральном состоянии команды. В первые 10–15 минут игры соперник оказывал давление. Но наши футболисты боролись без особых трудностей. Они реализовали запланированную игру. Победу мы посвящаем нашим болельщикам. Этот результат — плод труда нашей команды.
“Основное внимание уделялось моральному состоянию и уверенности”
— Тактически мы не вносили серьезных изменений. С начала года мы играем по схеме 4-3-3. На этот раз мы больше внимания уделили психологической подготовке футболистов. Изменение мышления, укрепление уверенности в себе — это была наша основная задача. Мы старались создать позитивную атмосферу и после результата в кубковом матче, — сказал Мойлиев.
“Есть проблемы с забиванием голов, но мы работаем”
— Конечно, сегодня мы создали ряд моментов. Однако точности в завершении атак не хватает. Мы доверяем молодым футболистам в атакующей линии. Один из них — футболист, родившийся в 2006 году. Мы верим в наших ребят, у нас есть большие надежды на них. На тренировках мы будем больше работать в этом направлении и устраним проблему, — подчеркнул тренер.
“Мы планируем сочетание молодежи и опытных игроков”
— У нас есть план по усилению состава. Мы намерены добавить качественных футболистов в защиту и атаку. В Суперлиге бывают игры с разным давлением, поэтому нужны опытные игроки. Но основное внимание останется на воспитании молодежи. Руководство также поставило такую задачу — команда должна показывать результат, и молодежь должна развиваться, — сказал Мойлиев.
Из редакции Zamin.uz:
Важная победа, зафиксированная вчера в “Шортане”, свидетельствует о том, что команда делает шаги к восстановлению морального духа. Подход Эльдора Мойлиева — сочетание молодежи и опытных игроков, достижение результата через уверенность и психологическую подготовку — начинает приносить плоды. Как вы относитесь к этому процессу?