«Manchester Yunayted» yoki «Tottenhem»: Yevropa Ligasi kubogi kimga ko‘proq kerak?
Bugun, 21 may kuni Bilbaoda Yevropa Ligasi finali bo‘lib o‘tadi. Angliyaning ikki jamoasi – «Manchester Yunayted» va «Tottenhem» nufuz jihatidan ikkinchi o‘rinda turadigan yevrokubok uchun o‘zaro kuch sinashadi. O‘yin Toshkent vaqti bilan soat 23:55 da boshlanadi va «Zo‘r TV» orqali namoyish etiladi.
«Ayni damda hamma narsa»
Sen uchun Quddus nima, deb so‘rashadi mashhur filmda sarkardadan. Javob shunday bo‘ladi: – «Hech narsa! Ayni damda hamma narsa...»
Agar bu iborani boshqa qayerdadir qo‘llash uchun birgina imkoniyatingiz bo‘lsa va shu paytgacha ishlatmagan bo‘lsangiz, baxtlisiz. Bugun ayni payti. Bugun finalda maydonga tushadigan har ikki klub rahbarlaridan tortib, murabbiylar, futbolchilar, muxlislar ham yuqoridagi so‘zlar bilan javob berishadi, shubhasiz.
Paradoks jihati ham shu yerda. Biz shu paytgacha juda ko‘p finallarni ko‘rganmiz, boshlanmasdan g‘olib aniq bo‘lib, yakunda o‘sha jamoa kubokni ko‘targan o‘yinlar ham, oxiri noma’lum dramatik to‘qnashuvlar ham, boshlanmasdan g‘olib aniq bo‘lib, keyin oxiri noma’lum dramatik to‘qnashuvga aylanib ketganlarini ham ko‘rganmiz. Ammo doim birgina umumiy jihat bo‘lardi finallarda – mag‘lub ham har qancha tushkun bo‘lmasin, boshini yuqori ko‘tarib tark etardi stadionni. Axir bir musobaqaning g‘olibi bo‘lishga bir o‘yin masofada yaqin kela olish ham katta natija, shunday emasmi?
Bugungi finalning o‘ziga xosligi ham shunda – yo‘q, shunday emas. Bugun g‘olib batutning eng tubidan uchgandek osmonga sapchishi, mag‘lub esa mavsum bo‘yicha davom etgan surunkali sharmandalikning shokini bir onda his qilishi mumkin.
Hech qo‘rqinchli, yomon tush ko‘rganmisiz? Uyg‘onib ketgan palladagi his bor, qanaqadir shukr hissi, hozirgina ko‘rilganlar dahshatli, ammo faqat tush ekanini anglash... Bugungi g‘olib jamoa aynan mana shundek uyg‘onadi, unda butun mavsumni unutish, hech narsa bo‘lmagandek kechagi kundan boshlash imkoniyati bo‘ladi. Mag‘lub esa yana qancha vaqt o‘sha tushda yashaydi, noma’lum.
«Manchester Yunayted» va «Tottenhem» ayni damda APLda mos ravishda 16 va 17-o‘rinlarni egallab turishibdi. Pastda faqat Chempionship. So‘nggi turdagi g‘alaba jamoalarni nari borsa 14-o‘ringa ko‘taradi. Har qanaqasiga APL tarixidagi eng yomon natija.
«Tottenhem» Angliyadagi oxirgi 11 o‘yindan atigi bittasini o‘z foydasiga hal qilgan. G‘alabaga faqat yaqqol autsayder «Sauthempton» ustidan erishilgan. «MYU» ham qolishmaydi, oxirgi g‘alaba ikki oydan sal ko‘proq avval, boshqa bir autsayder «Lester» bilan o‘yinda bo‘lgan. «Manchester Yunayted»da to‘plar nisbati «–12», «Tottenhem» esa 2025 yil ligada darvozasi oldida eng ko‘p vaziyat yaratilgan jamoa sanaladi.
Lekin mana shu ikki jamoadan biri bugun Yevropa Ligasi kubogini boshi uzra ko‘tarib, kelasi mavsum Chempionlar Ligasida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritadi. O‘tgan yili Yevropa Ligasiga eng qisqa yo‘l – Angliya kubogi orqali borgan «MYU» xuddi shu shaklda Chempionlar Ligasi ishtirokchisiga aylanishi, iste’foga bir qadam turgan Anje Posteko‘g‘li esa «shporlar» bilan oxirgi 16 yilda birinchi sovrin yutgan, oxirgi 40 yilda yevrokubokda g‘alaba qozongan ilk murabbiyga aylanadi. Omadsizlik va qahramonlik masofasi shuncha, atigi to‘qson daqiqalik yo‘l bugun.
Murabbiylar jangi
«MYU» futbolchilarining aksariyati ustidan allaqachon qizil chiziq tortilgan, avvalgi murabbiylarda ham muvaffaqiyatsizlikka uchrab bo‘lishgan, memga aylanib ketgan ismlar bor. Yangilar bilan almashtirilmaguncha klub odam bo‘lmasligi eng ko‘p aytilayotgan fikr hisoblanadi. «Tottenhem» esa jarohatlar girdobida qoldi – mavsumdagi eng yaxshi davr qahramonlari bo‘lgan Meddison, Kulushevski, Bergval kabi futbolchilar jarohat olishdi va finalda sheriklariga yordam bera olishmaydi. Tabiiyki, bunday sharoitda murabbiylar salohiyati asosiy planga chiqadi. Bugun ko‘p jihatdan Amorim va Posteko‘g‘lining prinsipial qarama-qarshiligi bo‘lib o‘tadi, deb bemalol aytish mumkin.
Birinchidan, yuqorida aytilganidek, finalga nafaqat jamoaning balki murabbiylarning ham kelajagi tikilgan. Posteko‘g‘lini hatto g‘alaba ham qutqarib qolmasligi mumkin, ammo nihoyat sovrin yutgan murabbiyga aylanish rahbariyat va muxlislar munosabatini o‘zgartirishi mumkin. Amorim esa kelasi mavsumda ham jamoani boshqarishi aniq bo‘lsa-da, aynan kelasi mavsumga tayyorgarlik, transfer bozorida ko‘ngildagidek harakatlanish, qisqasi, o‘zi istagan futbolchilar bilan o‘z jamoasini qurishi uchun ham bugungi g‘alaba muhim. Qaysidir ma’noda Yevropa Ligasi kubogi ortidan keladigan YECHL yo‘llanmasi Amorimning keyingi taqdirida katta ahamiyatga ega.
Ikkinchidan, APL doirasidagi muvaffaqiyatsizlik har ikki murabbiyga ham finalga uzoq vaqt tayyorlanish, aynan final uchun turli eksperimentlarni maydonda sinash uchun yetarli vaqt bo‘ldi. Qariyb ikki oydan beri har ikki jamoa muxlislari ham chempionatdan umidni uzgan holda, aynan Yevropa Ligasiga urg‘u qaratishmoqda, ba’zi qurbonliklarni to‘g‘ri qabul qilishyapti. Posteko‘g‘li final oldidan maydonga ikkinchi tarkibni tashlab mag‘lubiyatga uchraganda ham hech kim e’tiroz qilmadi, aksincha, «Chelsi» maydonida asosiy tarkib bilan o‘ynagan Amorimni biroz tushunishmadi. Xullas, har ikki murabbiy tayyorgarlik uchun yetarli vaqtga va tonus uchun sparring uchrashuvlarga ega bo‘lishdi. Hammasi final uchun, murabbiylar aynan nimalar tayyorlab qo‘ygani qiziq bo‘ladi.
Uslublar to‘qnashuvi
Yana murabbiylar haqida. Posteko‘g‘li va Amorimda bir jihatdan umumiylik bor – har ikkisi ham o‘z uslubiga sodiq va deyarli voz kechishmaydi. Uslub deganda, albatta, turlicha tushunish mumkin – masalan, Posteko‘g‘li buni intensivlikda, yuqori himoya va pressingda ifodalaydi. Tarkibda kimlar va qanday sxemada tushishidan qat’i nazar mana shu bazaviy prinsiplarga sodiq qolinadi. Buning yaqqol namunasini biz o‘tgan mavsumda «Chelsi» bilan o‘yinda ko‘rgandik. Maydonda 9 kishi qolgan bo‘lsa-da, Posteko‘g‘li himoya chizig‘ini yuqoriga joylashtirgan holda o‘ynashda davom etgan va o‘yindan keyin ham hech qachon natija uchun uslubidan kechmasligini ta’kidlagandi. Balki bu uch ochkodan mahrum qilgandir, ammo Anjening romantizmi ko‘pchilikni o‘ziga o‘shanda jalb qilgan va yillar davomida Mourinio, Konte, Nunu kabi himoyaviy murabbiylar bilan zeriktirib qo‘ygan «Tottenhem» chiroyli futbol namoyish eta boshlagandi.
Ruben Amorimning uslubi Anjenikiga teskari, unda xaos emas tartib, qat’iy pozitsiyalar birlamchi hisoblanadi. Portugaliyalik murabbiy avvalo to‘pni va o‘yinni nazorat qilishga intiladi, futbolchilarning harakatlari yagona tizim uchun xizmat qilishi, yagona mexanizmni namoyish qilishi kerak. Shu tufayli yozgi tayyorgarliklarsiz g‘oyalarni futbolchilarga singdirish Amorim uchun eng mushkul vazifaga aylanib qolmoqda. Agar hammasi avtomatizm darajasiga ko‘tarilsa, bundan nima chiqishi mumkinligini «Sporting» misolida isbotlangan, lekin ayni mehnat xuddi shunday natijani ancha kattaroq, bir necha barobar ko‘proq bosimga ega bo‘lgan klubda ish beradimi yoki yo‘q, hali xulosalanmadi.
Amorim o‘z tizimiga mos bo‘lgan futbolchilarning yo‘qligidan aziyat chekkan bo‘lsa, jarohatlar Posteko‘g‘lining ikkinchi mavsumida eng ko‘p pand bergan omil bo‘ldi. Amorim himoyaviy ko‘rsatkichlarni sezilarli darajada yaxshilab, ammo hujumda, gollar urishda qiynalayotgan bo‘lsa, Posteko‘g‘liga jarohatlanib safdan chiqqan himoya vakillarining o‘rni juda bilindi. Har holda yuqori himoyada o‘ynashda Romero, van de Ven kabi tajribali futbolchilarning o‘rni beqiyos.
Xullas, Erik ten Hag davrida o‘yin kartinasi yo‘qligidan noligan «MYU» muxlislari Amorimdan, Posteko‘g‘li uslubiga oshiq bo‘lgan «Tottenhem» muxlislari esa undan, natija uchun biroz moslashuvchan bo‘lishni, pragmatik yondashuvni istay boshladi. Lekin so‘nggi o‘yinlarda Posteko‘g‘li biroz himoyaviy taktika tanlab, pressingdan voz kechgan bo‘lsa-da, natija yaxshilanmayapti.
O‘zaro o‘yinlar
Agar Anje Posteko‘g‘li qo‘l ostidagi «Tottenhem»ning eng yaxshi o‘yini qaysi, deb so‘rashsa, ko‘pchilik «Old Trafford«»da bo‘lib o‘tgan mavsum boshidagi o‘yinni (3:0) tilga olsa kerak. Yirik hisobdan tashqari, o‘sha uchrashuvda mehmonlar raqibni poyezd misoli ezib o‘tib ketishgandi. Bir jamoaning ikkinchisi ustidan bu qadar ustunligi juda kam bo‘ladi – «Tottenhem» kutilgan gollar bo‘yicha qariyb 5 xG yaratgan, yo‘llangan zarbalardan 10 tasi darvoza sohasiga to‘g‘ri borgan, 9 ta o‘ta xavfli vaziyat yuzaga keltirilgandi. Bir tomondan, aynan o‘sha uchrashuv Erik ten Hagning kursisini qimirlatishni boshlagan, shundan keyingi ilk mag‘lubiyat iste’foga sabab bo‘lgandi. Demak, Amorimning Manchesterga kelishida ham «Tottenhem»ning ishtiroki bor.
Ruben Amorimning o‘zi ham «Tottenhem»ga ikki marta yutqazdi. Ammo o‘yindagi farq u qadar yaqqol bo‘lmadi. Avvaliga Angliya Ligasi kubogida londonliklar 4:3, fevralda esa APL doirasida 1:0 hisobida g‘alaba qozonishdi. Bu o‘yinlarda ham «Tottenhem» raqibga nisbatan ishonchliroq ko‘ringan bo‘lsa-da, ayniqsa, kubokdagi o‘yinning ko‘p qismi manchesterliklar nazorati ostida o‘tgandi. Ya’ni ushbu mavsumda «Tottenhem» uch marta «MYU» ustidan g‘alaba qozongani final oldidan statistik bir fakt, xolos.
So‘nggi 6 o‘zaro o‘yinda «MYU» g‘alaba nimaligini bilmayapti – 4 mag‘lubiyat va 2 durang. Ammo undan oldin qatorasiga 4 uchrashuv «qizillarning» g‘alabasi bilan tugagandi. Umuman, «MYU» jami 96 o‘yinda, «Tottenhem» esa 57 marta o‘zaro bahsda ustun kelgan.
Ikki jamoa biror musobaqa finalida faqat bir marta to‘qnash kelishgan. 2008/09 yillar mavsumdagi Angliya Ligasi kubogi finalida (0:0) penaltilar seriyasida manchesterliklarning qo‘li baland kelgan. 1963/64 yillar mavsumida esa Kubok egalari kubogi 1/8 finalida raqib bo‘lishgan. «MYU» bu turnirda Angliya kubogi sohibi sifatida, «Tottenhem» esa bir yil oldin xuddi shu turnir g‘olibi bo‘lgani uchun qatnashgandi. Dastlabki o‘yinda londonliklar 2:0 hisobida g‘alaba qozongan bo‘lsa, «Old Trafford»dagi javob o‘yini mezbonlarning 4:1 hisobidagi g‘alabasi bilan tugagan.
Final sari yo‘l
Davraviy bosqichni ikkala jamoa ham deyarli bir xil tempda bosib o‘tishgan: «MYU» 18 ochko bilan umumiy jadvalda uchinchi, «Tottenhem» esa 1 ochko kam jamg‘argan holda 4-o‘rinni egallagandi. Ammo pley-off bosqichida manchesterliklar ancha kuchliroq raqiblarga duch kelganini e’tirof etish kerak. Amorim shogirdlari avval «Real Sosiyedad»ni, keyin «Lion», yarimfinalda esa turnir favoriti sanalgan «Atletik»ni kurashdan chiqarib yubordi. «Tottenhem»ga esa final sari yo‘lda «AZ Alkmaar», «Ayntraxt» va «Budyo/Glimt» jamoalari raqib bo‘lishdi.
«MYU» va «Tottenhem»ning turnir boshidan buyon barcha o‘yinlari:
«MYU»: «Tvente» (uyda) – 1:1, «Fenerbahche» (safarda) – 1:1, «Portu» (safarda) – 3:3, PAOK (uyda) – 2:0, «Budyo/Glimt» (uyda) – 3:2, «Viktoriya Plzen» (safarda) – 2:1, «Reyndjers» (uyda) – 2:1, «Styaua» (safarda) – 2:0, «Sosiyedad» (safarda) – 1:1, «Sosiyedad» (uyda) – 4:1, «Lion» (safarda) – 2:2, «Lion» (uyda) – 5:4, «Atletik» (safarda) – 3:0, «Atletik» (uyda) – 4:1.
14 o‘yin, 9 g‘alaba, 5 durang, 0 mag‘lubiyat. To‘plar nisbati: 35-18
«Tottenhem»: «Qorabog‘» (uyda) – 3:0, «Ferensvarosh» (safarda) – 2:1, «AZ Alkmaar» (uyda) – 1:0, «Galatasaroy» (safarda) – 2:3, «Roma» (uyda) – 2:2, «Reyndjers» (safarda) – 1:1, «Hoffenhaym» (safarda) – 3:2, «Elfsborg» (uyda) – 3:0, «AZ Alkmaar» (safarda) – 0:1, «AZ Alkmaar» (uyda) – 3:1, «Ayntraxt» (uyda) – 1:1, «Ayntraxt» (safarda) – 1:0, «Budyo/Glimt» (uyda) – 3:1, «Budyo/Glimt» (safarda) – 2:0)
14 o‘yin, 9 g‘alaba, 3 durang, 2 mag‘lubiyat. To‘plar nisbati: 27-13
Tarkiblar
So‘nggi yillardagi ustunlikka qaramay, final oldidan «MYU» biroz favorit sifatida ko‘rilayotgani sababi – «Tottenhem» tarkibidagi bir qator yetakchi futbolchilar yo‘qligidir. To‘g‘ri, safdan chiqqan futbolchilar Amorimda ham talaygina, ammo londonliklarda Meddison va Kulushevskining o‘rnini bosishning iloji yo‘q. Buning ustiga Son Xon Minning sport formasi ham ko‘ngildagidek emas. Koreyalik futbolchi oxirgi bir oyda ilk bor asosiy tarkibda bir necha kun oldin «Aston Villa»ga qarshi maydonga tushdi. Oxirgi uch oyda atigi 1 gol muallifi bo‘lgan jamoa sardori gardaniga katta vazifani olishi juda qiyin. Sanab o‘tilgan futbolchilardan tashqari, markaziy himoyachi Radu Dragushin ham jarohat tufayli maydonga tusha olmaydi.
«Manchester Yunayted» tarkibida aksincha, bir qator futbolchilar safga qaytishmoqda. Joshua Zirkze va Diogu Dalot haqida butunlay sog‘ayib, to‘laqonli shug‘ullanayotgani aytilmoqda. Dalot bo‘yicha risk qilinmasa-da, Hoylundning so‘nggi o‘yinlardagi harakatlaridan keyin Zirkze hatto asosiy tarkibdan joy olish ehtimoli ham bor. Maydonga tushmasligi aniq bo‘lgan ikki futbolchi bor – Lisandro Martines va Matias de Ligt.
Yana bir qiziq holat. Final oldidan har ikki jamoa juma oqshomida APL doirasida tur o‘yinini o‘tkazishdi. Deyarli mos raqiblarga qarshi. «Tottenhem» «Aston Villa», «MYU» esa «Chelsi»ga qarshi o‘ynadi va har ikki raqib ham Chempionlar Ligasi yo‘llanmasi uchun kurashayotgan, ya’ni g‘alaba uchun maydonga tushadigan jamoalar. Oqibatda «MYU» ham, «Tottenhem» ham mag‘lubiyatga uchragan bo‘lsa-da, bu o‘yinga bo‘lgan munosabat har ikki murabbiyda farqli bo‘ldi va qaysi qaror to‘g‘riroq ekani ko‘p muhokama qilindi.
Posteko‘g‘li Birminghemda to‘liq ikkinchi tarkibni tushirdi. Finalning ilk daqiqalaridan tushishi mumkin bo‘lganlar ichida faqat Son va Sarr bo‘lishi mumkin, xolos. Amorim esa aksincha, deyarli asosiy tarkib bilan harakat qildi. Portugaliyalik murabbiyni ko‘pchilik kimdir jarohat olishi mumkinligi riski tufayli tanqid qilgan bo‘lsa-da, murabbiy final oldidan tonus ham muhim ekanini ta’kidladi.
Shu o‘rinda bu farqni mantiqiy izohlash ham mumkin. Anje «Tottenhem»da ikkinchi yil ishlamoqda va bu davr mobaynida jamoa eng yaxshi o‘yinlarini ko‘rsatib ulgurgan, murabbiy o‘z asosiy tarkibini va kimdan nimalar kutishni yaxshiroq biladi. Amorim esa aksincha, hamon izlanish bosqichida va shuning uchun ko‘p savollarga javob izlagan bo‘lishiyam tabiiy. «Chelsi»ga qarshi o‘yin tugagach, u final uchun asosiy tarkibni aniqlashda bu o‘yin yordam berganini ham aytib o‘tgandi.
Bundan tashqari, «Tottenhem»dan farqli ravishda «MYU»da tarkib nisbatan kengroq, bir-birini to‘ldirishi mumkin bo‘lgan futbolchilar yetarli ekani ham rol o‘ynagan. «Tottenhem»da shundoq ham bir necha yetakchilar yo‘q, yana biror jarohat tarkibga ancha jiddiy ta’sir ko‘rsatishi turgan gap edi.
Taxminiy tarkiblar:
Tottenhem 4-3-3: Vikario – Udoji, van der Veyn, Romero, Porro – Bissuma, Bentankur, Sarr – Jonson, Son, Solanke.
MYU 3-4-3: Onana – Yoro, Maguayr, Lindelof – Dorgu, Kazemiro, Ugarte, Mazraui – Fernandesh, Amad, Hoylund.
Darvoqe...
Bugungi final ishtirokchilari ichida bir qator o‘zaro bog‘liqliklar, umumiy tarix borki, albatta, bu ham o‘yin intrigasi oshishiga xizmat qiladi. Masalan, «Tottenhem» safidagi eng xavfli futbolchilardan biri Pedro Porroni o‘z vaqtida Ruben Amorim «Sporting»da kashf qilgan. «Manchester Yunayted» yarimhimoyachisi Kristian Eriksen esa uzoq yillar «Tottenhem»ning yetakchi futbolchisi bo‘lgan va londonliklar libosida 300 dan ortiq o‘yinda, jumladan, olti yil oldin Chempionlar Ligasi finalida ham harakat qilgan.
Shuningdek, Timo Verner va Meyson Maunt birgalikda «Chelsi» tarkibida Chempionlar Ligasini yutgan, Kristian Romero va Amad Diallo o‘z vaqtida Gasperi qo‘l ostida «Atalanta»da toblanishgan. Meddison Maguayr bilan «Lester»da birga o‘ynagan bo‘lsa, yaqinda, «Tottenhem» hujumchisi Matias Tel va «MYU» himoyachilari Mazraviy va de Ligt o‘tgan yili «Bavariya»da edi. Yuqorida tilga olingan Pedro Porro «Sporting»da o‘ynab yurganida Manuel Ugarte ham o‘sha jamoada edi.
Ugarte Rodrigo Bentankurning Urugvay milliy jamoasidagi safdoshi ham sanaladi. Kazemiro Risharlison bilan Braziliya, Romero esa Argentina safida Garnacho bilan birga o‘ynashadi. Meddison, Solanke, Maguayr, Shou, Maunt va Maynu Angliya milliy jamoasida, van de Ven, de Ligt va Zirkze Niderlandiya milliy jamoasida birga harakat qilishadi.

Сегодня, 21 мая, в Бильбао пройдет финал Лиги Европы. Две английские команды – «Манчестер Юнайтед» и «Тоттенхэм» будут бороться за еврокубок, который по престижу занимает второе место. Игра начнется в 23:55 по ташкентскому времени и будет транслироваться на «Зор ТВ».
«В данный момент все»
В знаменитом фильме командир спрашивает: что для тебя Иерусалим? Ответ будет таким: – «Ничего! В данный момент все...»
Если у вас есть единственная возможность использовать эту фразу где-то еще и вы до сих пор ее не использовали, вы счастливы. Сегодня именно тот момент. Сегодня оба клуба, выходящие на поле в финале, от руководителей до тренеров, игроков и болельщиков, без сомнения, ответят на вышеуказанные слова.
Парадокс заключается в том, что мы до сих пор видели много финалов, где победитель был известен до начала, и в итоге эта команда поднимала кубок, а также финалы с неизвестным исходом, которые превращались в драматические столкновения. Но всегда была одна общая черта в финалах – даже если проигравший был сильно разочарован, он покидал стадион с высоко поднятой головой. В конце концов, стать победителем турнира – это уже большое достижение, даже если это всего лишь одна игра, не так ли?
Уникальность сегодняшнего финала заключается в том, что – нет, это не так. Сегодня победитель может взлететь в небо, как батут, а проигравший может в одно мгновение ощутить шок от постоянного позора, который продолжался весь сезон.
Вы когда-нибудь испытывали страх, когда просыпались от плохого сна? В момент пробуждения есть чувство благодарности, осознание того, что только что увиденное было ужасным, но это всего лишь сон... Сегодняшняя победившая команда именно так и проснется, у нее будет возможность забыть весь сезон и начать заново, как будто ничего не произошло. А проигравший будет оставаться в этом сне еще долго, неизвестно сколько.
«Манчестер Юнайтед» и «Тоттенхэм» в данный момент занимают 16 и 17 места в АПЛ соответственно. Внизу только Чемпионшип. Победа в последнем туре поднимет команды максимум на 14 место. Это худший результат в истории АПЛ.
«Тоттенхэм» выиграл всего один из последних 11 матчей в Англии. Победа была одержана только над явным аутсайдером «Саутгемптоном». «МЮ» тоже не отстает, последняя победа была более двух месяцев назад в матче с другим аутсайдером «Лестером». У «Манчестер Юнайтед» разница мячей «–12», а «Тоттенхэм» считается командой, создавшей больше всего моментов у своих ворот в лиге 2025 года.
Но одна из этих двух команд сегодня поднимет Кубок Лиги Европы над головой и получит право участвовать в следующем сезоне Лиги чемпионов. В прошлом году «МЮ», который прошел в Лигу Европы самым коротким путем – через Кубок Англии, может снова стать участником Лиги чемпионов, а Анже Постекоглу, который стоит на грани увольнения, станет первым тренером, выигравшим трофей за последние 16 лет для «шпор», и первым тренером, который одержал победу в еврокубке за последние 40 лет. Расстояние между неудачей и героизмом так близко, всего девяносто минут пути сегодня.
Битва тренеров
Большинство игроков «МЮ» уже давно находятся под красной чертой, предыдущие тренеры также терпели неудачи, имена стали мемами. Считается, что клуб не станет человеком, пока не произойдет замена на новых. «Тоттенхэм» же оказался в водовороте травм – лучшие игроки сезона, такие как Меддисон, Кулушевски, Бергвейн, получили травмы и не смогут помочь своим партнерам в финале. Естественно, в таких условиях потенциал тренеров выходит на первый план. Сегодня можно с уверенностью сказать, что это будет принципиальное противостояние Аморима и Постекоглу.
Во-первых, как уже упоминалось, в финале зависит не только судьба команды, но и судьба тренеров. Постекоглу даже победа может не спасти, но стать тренером, который наконец-то выиграл трофей, может изменить отношение руководства и болельщиков. Аморим, хотя и будет управлять командой в следующем сезоне, но именно подготовка к следующему сезону, активные действия на трансферном рынке, в общем, возможность построить свою команду с игроками, которых он хочет, делает сегодняшнюю победу важной. В некотором смысле Кубок Лиги Европы и путевка в ЛЧ имеют большое значение для дальнейшей судьбы Аморима.
Во-вторых, неудачи в АПЛ дали обоим тренерам достаточно времени для подготовки к финалу, чтобы протестировать различные эксперименты на поле именно для финала. Почти два месяца обе команды, болельщики которых потеряли надежду на чемпионат, сосредоточили свое внимание на Лиге Европы, принимая некоторые жертвы. Постекоглу, когда его команда потерпела поражение, выпустив на поле второй состав перед финалом, никто не возразил, наоборот, Аморима, который играл основным составом на поле «Челси», немного не поняли. В общем, оба тренера имели достаточно времени для подготовки и спаррингов для тонуса. Интересно, что именно они подготовили для финала.
Столкновение стилей
Снова о тренерах. У Постекоглу и Аморима есть одна общая черта – оба верны своему стилю и почти не отказываются от него. Под стилем, конечно, можно понимать по-разному – например, Постекоглу выражает это в интенсивности, высокой защите и прессинге. Независимо от того, кто и в какой схеме выходит на поле, эти базовые принципы остаются неизменными. Яркий пример этого мы видели в матче с «Челси» в прошлом сезоне. Несмотря на то, что на поле осталось 9 человек, Постекоглу продолжал играть, разместив линию защиты высоко, и после игры подчеркивал, что никогда не откажется от своего стиля ради результата. Возможно, это лишило его трех очков, но романтизм Анже привлек многих, и «Тоттенхэм», уставший от защитных тренеров, таких как Моуринью, Конте, Нуну, начал демонстрировать красивый футбол.
Стиль Рубена Аморима противоположен стилю Анже, здесь первичны порядок и четкие позиции, а не хаос. Португальский тренер прежде всего стремится контролировать мяч и игру, действия игроков должны служить единой системе, демонстрировать единый механизм. Поэтому внедрять идеи без летней подготовки становится для Аморима самой сложной задачей. Если все поднимется до уровня автоматизма, это уже было доказано на примере «Спортинга», но будет ли такая работа давать такие же результаты в клубе с гораздо большим давлением, пока не ясно.
Если Аморим страдает от отсутствия футболистов, подходящих под его систему, то травмы стали самым большим ударом для Постекоглу во втором сезоне. Аморим значительно улучшил защитные показатели, но испытывает трудности в атаке и забивании голов, тогда как отсутствие защитников, выбитых из строя, очень ощущается у Постекоглу. В любом случае, в игре с высокой защитой роль опытных игроков, таких как Ромеро и ван де Вен, бесценна.
В общем, болельщики «МЮ», которые жаловались на отсутствие игрового рисунка в эпоху Эрика тен Хага, хотят от Аморима, а болельщики «Тоттенхэма», влюбленные в стиль Постекоглу, хотят от него немного гибкости и прагматичного подхода к результату. Но в последних играх Постекоглу, хотя и выбрал более защитную тактику, отказавшись от прессинга, результат не улучшился.
Очные встречи
Если спросить, какая игра «Тоттенхэма» под руководством Анже Постекоглу была лучшей, большинство, вероятно, вспомнит матч в начале сезона на «Олд Траффорд» (3:0). Кроме крупного счета, в той встрече гости буквально раздавили соперника, как поезд. Такое превосходство одной команды над другой бывает крайне редко – «Тоттенхэм» создал почти 5 xG по ожидаемым голам, 10 из направленных ударов пришлись в створ ворот, было создано 9 очень опасных моментов. С одной стороны, именно тот матч начал шевелить кресло Эрика тен Хага, после чего первое поражение стало причиной его увольнения. Значит, участие «Тоттенхэма» также имеет значение в приходе Аморима в Манчестер.
Рубен Аморим также дважды проиграл «Тоттенхэму». Однако разница в игре не была столь очевидной. Сначала в Кубке Лиги Англии лондонцы выиграли 4:3, а в феврале в рамках АПЛ – 1:0. Хотя в этих играх «Тоттенхэм» выглядел более уверенно, особенно в кубковом матче, большая часть игры находилась под контролем манчестерцев. То есть, статистически «Тоттенхэм» трижды победил «МЮ» в этом сезоне перед финалом – это лишь факт.
В последних 6 очных встречах «МЮ» не знает, что такое победа – 4 поражения и 2 ничьи. Однако до этого подряд 4 матча завершились победой «красных». В общем, «МЮ» выиграл в 96 матчах, а «Тоттенхэм» – в 57.
Обе команды встречались в финале турнира только один раз. В финале Кубка Лиги Англии в сезоне 2008/09 (0:0) манчестерцы одержали победу в серии пенальти. В сезоне 1963/64 они встретились в 1/8 финала Кубка обладателей кубков. «МЮ» участвовал в этом турнире как обладатель Кубка Англии, а «Тоттенхэм» – как победитель того же турнира за год до этого. В первом матче лондонцы выиграли 2:0, а ответный матч на «Олд Траффорд» завершился победой хозяев со счетом 4:1.
Путь к финалу
Обе команды прошли групповой этап почти с одинаковым темпом: «МЮ» с 18 очками занял третье место в общем зачете, а «Тоттенхэм» с 1 очком меньше – четвертое. Однако стоит отметить, что манчестерцы столкнулись с гораздо более сильными соперниками в плей-офф. Подопечные Аморима сначала выбили «Реал Сосьедад», затем «Лион», а в полуфинале – фаворита турнира «Атлетик». «Тоттенхэм» же на пути к финалу встретился с командами «АЗ Алкмар», «Айнтрахт» и «Будё/Глимт».
Все игры «МЮ» и «Тоттенхэма» с начала турнира:
«МЮ»: «Твенте» (дома) – 1:1, «Фенербахче» (в гостях) – 1:1, «Порту» (в гостях) – 3:3, ПАОК (дома) – 2:0, «Будё/Глимт» (дома) – 3:2, «Виктория Плзень» (в гостях) – 2:1, «Рейнджерс» (дома) – 2:1, «Стьяуа» (в гостях) – 2:0, «Сосьедад» (в гостях) – 1:1, «Сосьедад» (дома) – 4:1, «Лион» (в гостях) – 2:2, «Лион» (дома) – 5:4, «Атлетик» (в гостях) – 3:0, «Атлетик» (дома) – 4:1.
14 игр, 9 побед, 5 ничьих, 0 поражений. Разница мячей: 35-18
«Тоттенхэм»: «Карабах» (дома) – 3:0, «Ференцварош» (в гостях) – 2:1, «АЗ Алкмар» (дома) – 1:0, «Галатасарай» (в гостях) – 2:3, «Рома» (дома) – 2:2, «Рейнджерс» (в гостях) – 1:1, «Хоффенхайм» (в гостях) – 3:2, «Эльфсборг» (дома) – 3:0, «АЗ Алкмар» (в гостях) – 0:1, «АЗ Алкмар» (дома) – 3:1, «Айнтрахт» (дома) – 1:1, «Айнтрахт» (в гостях) – 1:0, «Будё/Глимт» (дома) – 3:1, «Будё/Глимт» (в гостях) – 2:0)
14 игр, 9 побед, 3 ничьих, 2 поражения. Разница мячей: 27-13
Составы
Несмотря на доминирование в последние годы, «МЮ» перед финалом рассматривается как небольшой фаворит из-за отсутствия ряда ключевых игроков в составе «Тоттенхэма». Верно, что у Аморима тоже много игроков, выбитых из строя, но лондонцы не могут заменить Меддисона и Кулушевски. К тому же форма Сон Хын Мина тоже оставляет желать лучшего. Корейский футболист впервые вышел в основном составе против «Астон Виллы» всего несколько дней назад. Будучи капитаном команды, ему очень сложно взять на себя большую ответственность, если за последние три месяца он забил всего 1 гол. Кроме перечисленных игроков, центральный защитник Раду Драгушин также не сможет выйти на поле из-за травмы.
В составе «Манчестер Юнайтед», наоборот, несколько игроков возвращаются в строй. Говорят, что Джошуа Зиркзе и Диогу Далот полностью восстановились и активно тренируются. Хотя риск по Далоту не так велик, после последних действий Хойлунда Зиркзе даже имеет шанс занять место в основном составе. Есть двое футболистов, которые точно не выйдут на поле – Лисандро Мартинес и Маттиас де Лигт.
Еще один интересный момент. Перед финалом обе команды провели матч в рамках АПЛ в пятницу вечером. Практически против равных соперников. «Тоттенхэм» играл с «Астон Виллой», а «МЮ» – с «Челси», и оба соперника также боролись за путевку в Лигу чемпионов, то есть выходили на поле за победу. В итоге, хотя и «МЮ», и «Тоттенхэм» потерпели поражение, отношение к этому матчу у обоих тренеров было разным, и много обсуждалось, какое решение было более правильным.
Постекоглу выпустил полностью второй состав в Бирмингеме. Из тех, кто мог выйти на поле в первые минуты финала, только Сон и Сар могли бы быть, и только. Аморим же, наоборот, действовал почти с основным составом. Хотя многие критиковали португальского тренера за риск травмы, он подчеркнул, что тонус перед финалом также важен.
Здесь также можно логически объяснить это различие. Анже работает в «Тоттенхэм» второй год, и за это время команда успела показать свои лучшие игры, тренер лучше знает свой основной состав и от кого чего ожидать. Аморим же, наоборот, все еще находится на стадии поиска, и поэтому естественно, что он ищет ответы на множество вопросов. После матча с «Челси» он также упомянул, что этот матч помог ему определить основной состав для финала.
Кроме того, в отличие от «Тоттенхэма», в «МЮ» состав относительно шире, и достаточно игроков, которые могут дополнять друг друга. В «Тоттенхэме» и так не хватает нескольких лидеров, и еще одна травма могла бы значительно повлиять на состав.
Предполагаемые составы:
Тоттенхэм 4-3-3: Викиарио – Удоджи, ван дер Вейн, Ромеро, Порро – Биссума, Бентанкур, Сарр – Джонсон, Сон, Соланке.
МЮ 3-4-3: Онана – Йоро, Магуайр, Линделеф – Доргу, Каземиро, Угарте, Мазрауи – Фернандеш, Амад, Хойлунд.
Вратарь...
В числе участников сегодняшнего финала есть ряд взаимосвязей, общая история, которая, безусловно, также способствует увеличению интриги игры. Например, один из самых опасных игроков «Тоттенхэма» Педро Порро был открыт Рубеном Аморимом в «Спортинге». Полузащитник «Манчестер Юнайтед» Кристиан Эриксен долгое время был ключевым игроком «Тоттенхэма» и провел более 300 матчей в форме лондонцев, в том числе в финале Лиги чемпионов шесть лет назад.
Также Тимо Вернер и Мейсон Маунт вместе выиграли Лигу чемпионов в составе «Челси», Кристиан Ромеро и Амад Диалло когда-то играли под руководством Гасперини в «Аталанте». Меддисон играл вместе с Магуайром в «Лестере», а недавно нападающий «Тоттенхэма» Маттиас Тель и защитники «МЮ» Мазрауи и де Лигт были в «Баварии» в прошлом году. Упомянутый выше Педро Порро также играл в «Спортинге», когда Мануэль Угарте был в той же команде.
Угарте также считается товарищем по национальной сборной Уругвая с Родриго Бентанкуром. Каземиро играет с Ришарлисон в сборной Бразилии, а Ромеро – с Гараначо в сборной Аргентины. Меддисон, Соланке, Магуайр, Шоу, Маунт и Майнус играют в сборной Англии, а ван де Вен, де Лигт и Зиркзе – в сборной Нидерландов.