Anchelotti Braziliyaga qanday o‘tgan? FIFA rasmiy surishtiruv boshladi!
FIFA tekshiruvining asosiy sababi — Anchelottining Braziliyaga o‘tishi jarayonida agentlik faoliyatiga oid xalqaro qoidalar buzilgan bo‘lishi mumkinligi bilan bog‘liq. Xususan, Anchelottining vakili Diyego Fernandes agentlik litsenziyasiga ega bo‘lmagan holda 1,2 million yevro miqdorida komissiya olishni ko‘zda tutgan.
FIFA tomonidan yuborilgan xatda shunday deyiladi:
“Janob Diyego Fernandes hozirda agent sifatida ro‘yxatdan o‘tmagan, biroq u Karlo Anchelottini “Real”dan Braziliya terma jamoasiga o‘tish jarayonida faol ishtirok etgan va agentlik xizmatlarini amalga oshirgan.”
Bu holat FIFAning 2023 yildan kuchga kirgan yangi agentlar nizomlariga zid hisoblanadi. Unga ko‘ra, agentlik xizmatlarini faqatgina rasmiy litsenziyaga ega shaxslar amalga oshirishi mumkin.
FIFA Braziliya futbol konfederatsiyasidan quyidagilarni taqdim etishni talab qilgan:
• Diyego Fernandes ishtirok etgan barcha muzokaralar va uchrashuvlar haqidagi ma’lumotlar.
• Fernandesning imzosi tushgan har qanday shartnomalar.
• To‘langan mablag‘lar haqida moliyaviy hisobotlar.
• CBFning ushbu masala bo‘yicha rasmiy izohi.
CBF tomonidan berilgan javobda esa tekshiruvga doir quyidagi ma’lumotlar berilgan:
“Karlo Anchelottini Braziliya terma jamoasiga jalb qilish muzokaralari tashkilotning oldingi rahbariyati davrida o‘tkazilgan. Barcha kelishuvlar maxfiy shartnomalar asosida amalga oshirilgan. Hozirgi ma’muriyat bu masalani ichki ravishda o‘rganmoqda.”
Bu orada Anchelottining vakili Diyego Fernandes ham masalaga munosabat bildirib o‘tdi. Uning ta’kidlashicha, u o‘zini agent sifatida emas, maslahatchi sifatida ish olib borgan:
“Muzokaralar juda qisqa muddatda o‘tkazilgani tufayli men FIFA ro‘yxatiga agent sifatida kirishga ulgurmadim. Yaqin kunlarda rasmiy agent sifatida ro‘yxatdan o‘taman va shundan so‘ng xizmatlarim uchun haq olishga umid qilaman.”
Ushbu voqea futbol olamida katta muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Bu voqelik nafaqat Braziliya terma jamoasi bilan bog‘liq tayinlovlarga, balki butun futbol agentligi tizimiga oid masalalarni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Zamin.uz tahririyati bu masala bo‘yicha barcha rivojlarni kuzatib borib, sizni dolzarb ma’lumotlar bilan xabardor qilib boradi. Anchelotti kabi murabbiy atrofidagi shov-shuvlar hali uzoq vaqt futbol muhitidan ketmaydi, shekilli.

Анчелотти как перешел в Бразилию? FIFA начала официальное расследование!
В мире футбола произошел очередной резонансный случай: назначение итальянского известного специалиста Карло Анчелотти на пост главного тренера сборной Бразилии попало под официальное расследование FIFA. Конфедерация футбола Бразилии (CBF) подтвердила получение официального письма от FIFA по данному расследованию.
Основная причина расследования FIFA связана с возможным нарушением международных правил в процессе перехода Анчелотти в Бразилию. В частности, представитель Анчелотти Диего Фернандес планировал получить комиссию в размере 1,2 миллиона евро без лицензии агентства.
В письме, отправленном FIFA, говорится:
“Господин Диего Фернандес в настоящее время не зарегистрирован как агент, однако он активно участвовал в процессе перехода Карло Анчелотти из “Реала” в сборную Бразилии и осуществлял агентские услуги.”
Этот случай считается нарушением новых правил для агентов, вступивших в силу в 2023 году. Согласно им, агентские услуги могут осуществлять только лица, имеющие официальную лицензию.
FIFA потребовала от конфедерации футбола Бразилии предоставить следующее:
• Информацию о всех переговорах и встречах, в которых участвовал Диего Фернандес.
• Любые контракты с подписью Фернандеса.
• Финансовые отчеты о выплаченных суммах.
• Официальное объяснение CBF по данному вопросу.
В ответе CBF были предоставлены следующие данные о расследовании:
“Переговоры о привлечении Карло Анчелотти в сборную Бразилии проводились в период предыдущего руководства организации. Все соглашения были заключены на основе конфиденциальных контрактов. Текущее руководство изучает этот вопрос внутренне.”
В то же время представитель Анчелотти Диего Фернандес также высказал свое мнение по этому вопросу. Он отметил, что действовал не как агент, а как консультант:
“Поскольку переговоры проходили в очень короткие сроки, я не успел зарегистрироваться в списке FIFA как агент. В ближайшие дни я зарегистрируюсь как официальный агент и надеюсь получить оплату за свои услуги.”
Этот случай вызывает большие обсуждения в мире футбола. Он показывает необходимость пересмотра вопросов, касающихся не только назначений в сборную Бразилии, но и всей системы футбольного агентства.
Редакция Zamin.uz будет следить за всеми событиями по этому вопросу и информировать вас о актуальных данных. Похоже, что шум вокруг таких тренеров, как Анчелотти, надолго не покинет футбольную среду.