O‘zbekistonliklarga BAAga kirishda cheklovlar qo‘yilishi mumkin
Jahon chempionati saralash bosqichida O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari terma jamoalari o‘rtasidagi o‘yin oldidan o‘zbekistonliklardan BAAga safarni vaqtincha kechiktirish so‘ralmoqda, deb Nova24.uz xabar berdi.
Turizm qo‘mitasiga Tashqi ishlar vazirligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotga ko‘ra, o‘yinga 5000 nafarga yaqin fuqaro borishni rejalashtirmoqda. Biroq mezbonlar reglamentga ko‘ra faqat 960 ta o‘rin (8%) mehmon muxlislarga ajratadi.
O‘yin "Al-Vahda" futbol klubi stadionida o‘tkaziladi, u 12 ming kishiga mo‘ljallangan. Natijada ko‘plab muxlislar stadionga kira olmasligi mumkin va bu jamoat xavfsizligiga tahdid tug‘dirishi mumkin.
Shu sabab, BAA aeroportlarida xavfsizlik xizmatlari cheklov choralarini ko‘ra boshlagan. Bu holatda deportatsiya qilish ehtimoli ham mavjud.
Shu bois, o‘yin davrida BAAga turistik safarlarni tashkil qilish va targ‘ibotini vaqtincha to‘xtatish tavsiya etiladi.

Ожидается, что для граждан Узбекистана могут быть введены ограничения на въезд в ОАЭ
Перед игрой между сборными Узбекистана и Объединенных Арабских Эмиратов на этапе отборочного турнира чемпионата мира от узбекистанцев просят временно отложить поездку в ОАЭ, сообщает Nova24.uz.
Согласно информации, предоставленной Министерством иностранных дел, на игру планируют поехать около 5000 граждан. Однако организаторы согласно регламенту выделяют только 960 мест (8%) для болельщиков-гостей.
Игра пройдет на стадионе футбольного клуба "Аль-Вахда", который вмещает 12 тысяч человек. В результате многие болельщики могут не попасть на стадион, что может представлять угрозу общественной безопасности.
По этой причине службы безопасности в аэропортах ОАЭ начали принимать меры ограничения. В этом случае также существует вероятность депортации.
Поэтому рекомендуется временно приостановить организацию и продвижение туристических поездок в ОАЭ в период игры.