Italiyalik ekspert: «Venetsiya»ni faqat Shomurodov saqlab qolishi mumkin edi!
Mikele Serena bu ikki jamoaning mavsumi o‘ta og‘ir va murakkab o‘tganini qayd etib, ularning ko‘rsatgan o‘yinlariga alohida to‘xtaldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ikki klubning ham ko‘tarilish va tushish pallalari bo‘lgan, ammo ularning taqdiri butun mavsum davomida bir xil bo‘lmagan. «Verona» yuqori divizionda qolishni uddaladi, «Venetsiya» esa afsuski, quyi ligaga tushib ketdi.
Bu yerda diqqatga sazovor jihat – har ikki klub mavsumni boshlagan murabbiylari bilan oxirigacha davom ettirganidir. Paolo Dzanetti «Verona»ni muvaffaqiyatli tarzda yuqori divizionda saqlab qolgan bo‘lsa, Eusebio Di Franchesko boshqaruvidagi «Venetsiya» jamoasi esa B Seriyaga yo‘l oldi. Garchi venetsiyaliklarning quyi ligaga tushib ketishi klub uchun omadsizlik bo‘lgan bo‘lsa-da, ekspertlar Di Francheskoning mehnatlarini ijobiy baholashmoqda.
Mavsum davomida «Verona» rahbariyati Paolo Dzanettini ishdan olishga bir necha bor harakat qildi. Lekin rahbariyatning qat’iyati va murabbiyga ishonch bildirgani, oxir-oqibat jamoaning A Seriyada qolishiga yordam berdi. Bu esa klubning kelajakdagi rivoji uchun ham muhim ahamiyatga ega.
Mikele Serena o‘z intervyusida «Venetsiya» klubining mavsumdagi asosiy muammosi markaziy hujumchining yo‘qligi ekanini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, klub mavsum davomida hujum chizig‘ida jiddiy qiyinchiliklarga duch kelgan va bu mavjud muammolarning asosiy sababi bo‘lgan.
Murabbiy qishki transfer oynasida klub rahbariyatining O‘zbekiston milliy terma jamoasi hujumchisi Eldor Shomurodovni jamoaga olib kelishga harakat qilgani haqida ham gapirib o‘tdi. Uning fikriga ko‘ra, agar Eldor Shomurodov qishda «Venetsiya» safiga kelganida, klubning quyi ligaga tushib ketishidan saqlab qolishi ehtimoli juda yuqori edi.
«Menimcha, Eldor Shomurodov kabi yuqori darajadagi hujumchining mavjudligi jamoani ancha quvvatlantirgan bo‘lardi. Bu transfer amalga oshirilmagani venetsiyaliklar uchun juda katta yo‘qotish bo‘ldi. Men buni afsus bilan aytyapman, chunki Shomurodov mavsumda hal qiluvchi pallada muhim gollari va assistlari bilan jamoaga yordam bera olardi», — deb ta’kidladi Serena.
Eslatib o‘tamiz, qishda «Venetsiya» Eldorni tarkibiga qo‘shib olish bo‘yicha «Roma» bilan faol muzokara olib borgan va futbolchining o‘zi ham bu transferga rozilik bildirgan edi. Ammo rimliklar ustozi Klaudio Raneri ushbu transferni bloklab, Eldor mavsumning hal qiluvchi pallasida jamoaga juda kerak bo‘lishini aytgandi. Keyinchalik ushbu qarorning naqadar to‘g‘ri ekanligi amalda isbotlandi.
Eldor Shomurodov chempionatning ikkinchi yarmida «Roma»ning asosiy yetakchilaridan biriga aylanib, 37 uchrashuvda 7 ta gol va 5 ta assist qayd etdi. Fevral va aprel oylarida u klub muxlislari tomonidan «oyning eng yaxshi futbolchisi» deb topildi va o‘zining ajoyib o‘yinlari orqali jamoaning Chempionlar ligasi yo‘llanmasi uchun kurash olib borishini ta’minladi.
O‘zbek legioneri mavsumdagi ko‘rsatgan ajoyib natijalari tufayli «Roma» rahbariyati tomonidan yanada qadrlanib, unga nisbatan ishonch oshdi va klub Eldor bilan amaldagi shartnomani 2027 yilning 30 iyunigacha uzaytirishga qaror qildi.
Shunday qilib, ekspert Mikele Serenaning fikricha, «Venetsiya» uchun mavsumdagi eng katta yo‘qotish aynan Eldor Shomurodov transferining amalga oshmagani bo‘ldi. Bu esa venetsiyaliklarning kelasi mavsumda yuqori ligaga qaytib chiqishi uchun jiddiy ishlarni amalga oshirish zarurligini ko‘rsatadi.
Umuman olganda, mavsum yakunidagi tahlillar va ekspertlar fikrlari shuni ko‘rsatadiki, yuqori natijalarga erishish uchun jamoadagi har bir bo‘g‘in va muhim futbolchilarning o‘rni juda katta ahamiyat kasb etadi. Buning eng yorqin misoli Eldor Shomurodovning «Roma»da ko‘rsatgan ajoyib o‘yinlari bo‘ldi. Bu kabi holatlar esa boshqa klublarga ham muhim saboq bo‘lib xizmat qiladi.

Итальянский эксперт: «Венецию» мог спасти только Шомуродов!
В самых сильных футбольных лигах Европы чемпионаты завершились, и эксперты начали анализировать результаты, зафиксированные в течение сезона. В частности, известный бывший футболист и тренер Серии А Микеле Серена подробно высказался о выступлениях клубов «Венеция» и «Верона» в этом сезоне.
Микеле Серена отметил, что сезон для обеих команд был крайне тяжелым и сложным, и он отдельно остановился на их игре. По его словам, у обоих клубов были моменты подъема и спада, однако их судьбы на протяжении всего сезона были не одинаковыми. «Верона» сумела остаться в высшем дивизионе, тогда как «Венеция», к сожалению, вылетела в низшую лигу.
Примечательно, что обе команды продолжили работать с тренерами, с которыми начали сезон. Паоло Дзанетти успешно удержал «Верону» в высшем дивизионе, в то время как команда «Венеция» под руководством Эузебио Ди Франческо отправилась в Серии Б. Несмотря на то что вылет венецийцев в низшую лигу стал неудачей для клуба, эксперты положительно оценивают труд Ди Франческо.
В течение сезона руководство «Вероны» несколько раз пыталось уволить Паоло Дзанетти. Однако решимость руководства и доверие к тренеру в конечном итоге помогли команде остаться в Серии А. Это также имеет важное значение для будущего развития клуба.
В своем интервью Микеле Серена особо подчеркнул, что основной проблемой клуба «Венеция» в этом сезоне была нехватка центрального нападающего. По его мнению, клуб столкнулся с серьезными трудностями в атакующей линии в течение сезона, и это стало основной причиной существующих проблем.
Тренер также упомянул о том, что в зимнее трансферное окно руководство клуба пыталось привлечь нападающего национальной сборной Узбекистана Эльдора Шомуродова. По его мнению, если бы Эльдор Шомуродов пришел в «Венецию» зимой, вероятность того, что клуб избежал бы вылета в низшую лигу, была бы очень высокой.
«Я думаю, что наличие нападающего высокого уровня, как Эльдор Шомуродов, значительно укрепило бы команду. Неосуществление этого трансфера стало для венецийцев огромной потерей. Я говорю это с сожалением, потому что Шомуродов мог бы помочь команде важными голами и ассистами в решающие моменты сезона», — отметил Серена.
Напоминаем, что зимой «Венеция» активно вела переговоры с «Ромой» о подписании Эльдора, и сам футболист также дал согласие на этот трансфер. Однако тренер римлян Клаудио Раньери заблокировал этот трансфер, заявив, что Эльдор будет крайне необходим команде в решающие моменты сезона. Позже на практике подтвердилось, насколько правильным было это решение.
Эльдор Шомуродов во второй половине чемпионата стал одним из основных лидеров «Ромы», отметившись 7 голами и 5 ассистами в 37 матчах. В феврале и апреле он был признан «лучшим игроком месяца» по версии болельщиков клуба и обеспечил команде борьбу за путевку в Лигу чемпионов своими великолепными играми.
Узбекский легионер, благодаря своим выдающимся результатам в сезоне, стал более ценным для руководства «Ромы», и доверие к нему возросло, в результате чего клуб решил продлить действующий контракт с Эльдором до 30 июня 2027 года.
Таким образом, по мнению эксперта Микеле Серены, самой большой потерей для «Венеции» в этом сезоне стало именно неосуществление трансфера Эльдора Шомуродова. Это показывает, что венецийцам необходимо предпринять серьезные шаги для возвращения в высшую лигу в следующем сезоне.
В целом, анализы по окончании сезона и мнения экспертов показывают, что для достижения высоких результатов крайне важна роль каждого звена и ключевых футболистов в команде. Ярким примером этого стали великолепные игры Эльдора Шомуродова в «Роме». Такие случаи служат важным уроком и для других клубов.