Bir ochko tarix yozadi: terma jamoamiz oldidagi katta imkoniyat
5 iyun kuni Abu-Dabida jahon futbol tarixida O‘zbekiston uchun o‘chmas iz qoldiradigan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tadi. “An-Nahayyon” stadionidagi BAA – O‘zbekiston to‘qnashuvi Timur Kapadze boshchiligidagi “oq bo‘rilar” uchun tarixiy ahamiyatga ega. Bu bellashuvda qayd etilgan har qanday ijobiy natija yurtimiz terma jamoasiga 2026 yilgi Jahon chempionati yo‘llanmasini taqdim etishi mumkin.
Saralash jarayoni va guruhdagi vaziyat
Jahon chempionati–2026ning Osiyodagi saralash bosqichi yakunlashga yaqin. Uchta guruhdan ikki nafardan jamoa to‘g‘ridan to‘g‘ri final bosqichiga yo‘l oladi. “A” guruhida Eron terma jamoasi avvalgi turdayoq masalaga oydinlik kiritgan bo‘lsa, ikkinchi yo‘llanma uchun asosiy da’vogarlar — O‘zbekiston va BAA termalari 5 iyun kuni o‘zaro masalani hal qilishadi.
Hozircha, hamyurtlarimiz raqibdan 4 ochko oldinda. Shu bois, Abu-Dabida qayd etiladigan durang ham Kapadze shogirdlarini jahon chempionatiga olib chiqadi.
O‘zbekistonning natijalari va tarkib formasi
Saralashning uchinchi bosqichida “oq bo‘rilar” jami 8 o‘yinda 5 g‘alaba, 2 durang va 1 mag‘lubiyat qayd etdi. Bu mag‘lubiyat Qatarga qarshi safar uchrashuvida oxirgi daqiqalardagi gol orqali ro‘y bergan edi. Shu bilan birga, terma jamoamiz so‘nggi 25 ta rasmiy uchrashuvda faqat bir bor mag‘lub bo‘lgan.
O‘zbekistonning bu bosqichdagi o‘yini nafaqat samaradorligi, balki taktik barqarorligi bilan ham ko‘plab ekspertlar tomonidan alohida e’tirof etildi.
BAA faqat g‘alaba kerak bo‘lgan holatda maydonga tushadi
BAA terma jamoasi joriy bosqichda 4 ta g‘alaba, 1 durang va 3 mag‘lubiyat qayd etgan holda 9-turga yetib kelmoqda. Ularda ikkinchi yo‘llanma uchun yagona imkoniyat qolgan — o‘z maydonida “oq bo‘rilar”ni mag‘lub etish. Shu bois, ular hujumkor va xavfli taktikalarni qo‘llashga majbur bo‘ladi.
Eldor, Fayzullayev va boshqalarning samaradorligi
Mundial yo‘lida Eldor Shomurodov (4 gol + 4 assist), Abbosbek Fayzullayev (4+2), Oston O‘runov (4+1), Otabek Shukurov (3+2) va Jaloliddin Masharipov (1+4) kabi futbolchilarning hissasi katta bo‘ldi. Bu beshlik umumiy hisobda 35 ta gol+assist bilan terma jamoaning asosiy tayanchiga aylandi.
Shuningdek, o‘tgan yil Toshkentdagi uchrashuvda BAA darvozasiga penaltidan gol urgan Otabek Shukurovning kamtarona burchagini unutmaslik kerak — aynan o‘sha gol g‘alabamizni ta’minlagandi.
O‘zaro uchrashuvlar statistikasi
wildstat.ru ma’lumotlariga ko‘ra, ikki terma jamoa o‘zaro 16 marta to‘qnash kelgan. Shundan 7 uchrashuvda BAA, 5 marta O‘zbekiston g‘alaba qozongan. Yana 4 uchrashuv durang bilan yakunlangan. Ulardan 5 tasi jahon chempionati saralash bosqichiga to‘g‘ri kelgan va bu bahslarda BAA 3 bor g‘alaba qozongan.
2024 yil oktyabrida Toshkentda bo‘lib o‘tgan oxirgi bellashuvda “oq bo‘rilar” ustunlikka erishgan va shu zafar orqali guruhdagi vaziyatga jiddiy ta’sir ko‘rsatgan edi.
Xulosa: bir ochko – bir millatning orzusi
Tarixiy bellashuv oldidan barcha yurtdoshlarimiz va futbol ishqibozlari terma jamoamizga ishonch va umid bilan qaramoqda. Har bir futbolchi, murabbiylar shtabi va mamlakat muxlislari uchun bu o‘yin faqat navbatdagi uchrashuv emas – balki, O‘zbekiston futbolining yangi sahifasi boshlanishiga sabab bo‘ladigan voqeadir.

Одна очко записывает историю: перед нашей сборной большая возможность
5 июня в Абу-Даби пройдет важная встреча, которая оставит неизгладимый след в истории мирового футбола для Узбекистана. Матч ОАЭ – Узбекистан на стадионе «Ан-Нахайон» имеет историческое значение для «белых волков» под руководством Тимура Кападзе. Любой положительный результат в этом противостоянии может предоставить нашей сборной путевку на чемпионат мира 2026 года.
Процесс квалификации и ситуация в группе
Квалификационный этап чемпионата мира 2026 года в Азии близится к завершению. Из трех групп две команды напрямую выходят в финальную стадию. В группе «А» сборная Ирана уже прояснила ситуацию в предыдущем туре, а основные претенденты на вторую путевку — сборные Узбекистана и ОАЭ — решат вопрос 5 июня.
На данный момент наши соотечественники опережают соперника на 4 очка. Поэтому даже ничья в Абу-Даби выведет подопечных Кападзе на чемпионат мира.
Результаты Узбекистана и форма состава
На третьем этапе квалификации «белые волки» провели 8 матчей, одержав 5 побед, 2 ничьи и 1 поражение. Это поражение произошло в выездном матче против Катара на последних минутах. При этом наша сборная потерпела лишь одно поражение в последних 25 официальных встречах.
Игра Узбекистана на этом этапе была отмечена не только эффективностью, но и тактической стабильностью многими экспертами.
ОАЭ выйдет на поле только в случае необходимости победы
Сборная ОАЭ, имея 4 победы, 1 ничью и 3 поражения, подходит к 9 туру. У них осталась единственная возможность для второй путевки — победить «белых волков» на своем поле. Поэтому им придется применять атакующие и рискованные тактики.
Эффективность Эльдора, Файзуллаева и других
На пути к Mundial вклад таких футболистов, как Эльдор Шомуродов (4 гола + 4 передачи), Аббосбек Файзуллаев (4+2), Остон Урунов (4+1), Отабек Шукуров (3+2) и Джалолиддин Машарипов (1+4) был значительным. Эта пятерка стала основой сборной с общим количеством 35 голов и передач.
Также нельзя забывать скромный уголок Отабека Шукурова, который забил пенальти в прошлом году на встрече в Ташкенте — именно этот гол обеспечил нашу победу.
Статистика встреч
Согласно данным wildstat.ru, две сборные встречались 16 раз. Из них в 7 матчах победила ОАЭ, 5 раз — Узбекистан. Еще 4 матча завершились вничью. Из них 5 матчей пришлись на квалификацию чемпионата мира, и в этих встречах ОАЭ одержала 3 победы.
В последнем противостоянии, прошедшем в Ташкенте в октябре 2024 года, «белые волки» одержали победу и тем самым серьезно повлияли на ситуацию в группе.
Вывод: один балл — мечта нации
Перед историческим противостоянием все наши соотечественники и футбольные болельщики с надеждой и уверенностью смотрят на нашу сборную. Для каждого футболиста, тренерского штаба и болельщиков страны эта игра — не просто очередная встреча, а событие, которое станет началом новой страницы в узбекском футболе.