Ertaga O‘zbekiston milliy terma jamoasi jahon chempionati saralash bosqichida juda muhim va hal qiluvchi o‘yinda maydonga tushadi. Bizning futbolchilarimiz BAA milliy jamoasiga qarshi mehmonda o‘tadigan bahsga tayyorgarlikni davom ettirmoqda. Bu o‘yinda mag‘lubiyatdan tashqari har qanday natija O‘zbekiston uchun JCH-2026 eshiklarini keng ochib beradi.
Mazkur tarixiy va mas’uliyatli uchrashuv arafasida biz sobiq futbolchi va taniqli futbol mutaxassisi Shuhrat Rahmonqulov bilan bog‘lanib, uning fikrlarini so‘radik.
Rahmonqulov arablarning uydagi o‘yinlarda har xil usullarga murojaat qilishi va bu orqali raqibning diqqatini chalg‘itishga harakat qilishini alohida ta’kidladi:
"Arablar g‘alaba uchun barcha imkoniyatlarni ishga soladi. Biz o‘ynagan paytlarimizda, 1999 yili ham BAAda shunday vaziyatlarga duch kelganmiz. O‘shanda ham arablar har xil noqonuniy usullardan foydalangan, hatto kechasi bilan uyqu berishmagan edi. Lekin biz bunga e’tibor bermasdan o‘yinga diqqatimiz va irodamizni saqlagan holda tayyorlanganmiz. Hozirgi futbolchilarimiz ham shunday fitnalarga e’tibor bermasliklari lozim. Chunki arablar shunday ishlar bilan raqibni ruhiy jihatdan sindirmoqchi bo‘ladi."
Shuhrat Rahmonqulovning fikricha, O‘zbekiston terma jamoasi arablardan ancha kuchli va yuqori saviyaga ega. U futbolchilarimizga ishonayotganini alohida qayd etdi va jamoani hozirgi bosqichda qo‘llab-quvvatlash muhimligini aytdi:
"Biz terma jamoamizga qat’iy ishonamiz. Jahon chempionati yo‘lidagi muhim uchrashuvda muvaffaqiyat qozonish uchun hamma narsa futbolchilarimiz qo‘lida. Agar ertaga arablarga qarshi uchrashuvni muvaffaqiyat bilan o‘tkazsak, Qatarga qarshi bahsni katta bayram sifatida nishonlashga imkon yaratiladi. Hozirgi vaziyatda asosiysi — sarosimaga berilmaslik, o‘zimizni bosiq tutgan holda maydonga chiqish va maksimal darajada diqqatni jamlashdir. Ishonaman, ertaga O‘zbekiston milliy terma jamoasi muxlislarga buyuk zafarni taqdim etadi."
Eslatib o‘tamiz, BAA va O‘zbekiston milliy terma jamoalari o‘rtasidagi hal qiluvchi bahs ertaga, 5 iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 21:00da start oladi. Ushbu tarixiy uchrashuvni yurtimizdagi millionlab muxlislar intizorlik bilan kutib qolmoqda. Bugun milliy terma jamoamizning har bir a’zosiga omad tilaymiz va ularning g‘alabasiga ishonamiz!

JCH-2026 дверь рядом с нами: «Необходимо не обращать внимания на арабские провокации!»
Завтра национальная сборная Узбекистана выйдет на поле в очень важном и решающем матче отборочного этапа чемпионата мира. Наши футболисты продолжают подготовку к игре против национальной команды ОАЭ, которая пройдет на выезде. В этом матче любое другое исход, кроме поражения, откроет Узбекистану двери к ЧМ-2026.
В преддверии этой исторической и ответственной встречи мы связались с бывшим футболистом и известным футбольным экспертом Шуратом Рахмонкуловым, чтобы узнать его мнение.
Рахмонкулов особо отметил, что арабы могут прибегать к различным уловкам в домашних играх, пытаясь отвлечь внимание соперника:
"Арабы используют все возможности для победы. Когда мы играли, в 1999 году, мы тоже сталкивались с такими ситуациями в ОАЭ. Тогда арабы также использовали различные незаконные методы, даже не давали нам спать ночью. Но мы не обращали на это внимания и готовились к игре, сохраняя концентрацию и волю. Наши нынешние футболисты также должны игнорировать такие уловки. Потому что арабы пытаются сломить соперника психологически такими действиями."
По мнению Шурат Рахмонкулова, сборная Узбекистана значительно сильнее и на более высоком уровне, чем арабы. Он особо отметил, что верит в наших футболистов и подчеркнул важность поддержки команды на данном этапе:
"Мы твердо верим в нашу сборную. Чтобы добиться успеха в важном матче на пути к чемпионату мира, все в руках наших футболистов. Если мы успешно проведем встречу с арабами завтра, это создаст возможность отпраздновать матч с Катаром как большой праздник. В текущей ситуации главное — не поддаваться панике, выйти на поле сдержанными и максимально сосредоточенными. Я верю, что завтра национальная сборная Узбекистана подарит болельщикам великую победу."
Напоминаем, что решающий матч между национальными сборными ОАЭ и Узбекистана начнется завтра, 5 июня, в 21:00 по ташкентскому времени. Миллионы болельщиков в нашей стране с нетерпением ждут этой исторической встречи. Сегодня мы желаем удачи каждому члену нашей национальной сборной и верим в их победу!