O‘zbekiston jahon chempionatida: Prezident va FIFA rahbaridan tabrik! (video)
Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi tarixdagi eng buyuk natijasiga erishib, butun xalqimizni quvonchga to‘ldirdi. Abu-Dabida BAA termasi bilan kechgan hal qiluvchi o‘yinda durang natija qayd etilib, O‘zbekiston terma jamoasi 2026 yil AQSH, Kanada va Meksikada o‘tadigan Jahon chempionati yo‘llanmasini o‘z qo‘liga kiritdi.
Ushbu tarixiy natija munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev terma jamoa bosh murabbiyi Timur Kapadze bilan telefon orqali muloqot qilib, barcha futbolchilar va murabbiylarni samimiy muborakbod etdi hamda ularning g‘alabasini xalqimiz uchun Qurbon hayiti kunlariga ajoyib tuhfa sifatida baholadi.
Shu bilan birga, FIFA prezidenti Janni Infantino ham O‘zbekiston futbolining tarixiy muvaffaqiyati munosabati bilan maxsus tabriknomasini yo‘lladi.
«O‘zbekiston termasi FIFA oilasiga 1994 yilda qo‘shilganidan buyon Olimpiada o‘yinlari va yoshlar o‘rtasidagi bir qator nufuzli xalqaro musobaqalarda munosib o‘yin ko‘rsatib, yuqori natijalarni qayd etib kelmoqda. Sizlar bu safar ham ajoyib saralash bosqichini o‘tkazib, kelasi yil yozidagi Jahon chempionatida ishtirok etish huquqiga ega bo‘ldingiz. Dunyo bo‘ylab millionlab muxlislar endi „Oq bo‘rilar“ning mundialdagi ilk ishtirokini orziqib kutishmoqda», — deyiladi FIFA rahbari tabrigida.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekiston milliy terma jamoasi 30 yillik tarixida sakkizinchi marta Jahon chempionati saralashida qatnashib, ilk marotaba ushbu buyuk maqsadni amalga oshirdi. Timur Kapadze boshchiligidagi jamoa A guruhida 18 ochko jamg‘arib, tarixiy natijaga erishdi.
Eslatib o‘tamiz, jamoamiz BAA bilan safardagi hal qiluvchi bahsda raqib bilan 0:0 hisobidagi durangni qayd etib, o‘z maqsadiga erishdi. Butun mamlakatda ushbu tarixiy natija ko‘tarinki kayfiyat bilan nishonlanmoqda.
Endi O‘zbekiston futbol muxlislari 2026 yili AQSH, Meksika va Kanadada o‘tadigan mundialda o‘z milliy jamoasini katta qiziqish bilan kuzatib, ularning har bir o‘yinida yonida bo‘ladi. Bu esa nafaqat futbolimiz, balki butun O‘zbekiston sporti tarixida yangi sahifaning boshlanishi hisoblanadi.

Узбекистан на чемпионате мира: Поздравление от президента и главы ФИФА! (видео)
Сборная Узбекистана по футболу достигла величайшего результата в своей истории, наполнив радостью весь наш народ. В решающем матче в Абу-Даби с командой ОАЭ была зафиксирована ничья, и сборная Узбекистана получила путевку на чемпионат мира 2026 года, который пройдет в США, Канаде и Мексике.
По случаю этого исторического достижения президент Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с главным тренером сборной Тимуром Кападзе, искренне поздравив всех футболистов и тренеров, а также оценив их победу как замечательный подарок для нашего народа в дни Курбан-байрама.
Также президент ФИФА Джанни Инфантино направил специальное поздравление по случаю исторического успеха футбола Узбекистана.
«Сборная Узбекистана присоединилась к семье ФИФА в 1994 году и с тех пор демонстрирует достойную игру на Олимпийских играх и ряде престижных международных турниров среди молодежи, показывая высокие результаты. Вы снова провели великолепный отборочный этап и получили право участвовать в чемпионате мира летом следующего года. Миллионы болельщиков по всему миру теперь с нетерпением ждут первого участия „Белых волков“ на mundial», — говорится в поздравлении главы ФИФА.
Следует отметить, что сборная Узбекистана в своей 30-летней истории в восьмой раз участвует в отборочном турнире чемпионата мира и впервые достигла этой великой цели. Команда под руководством Тимура Кападзе набрала 18 очков в группе A и достигла исторического результата.
Напоминаем, что наша команда в решающем матче в ОАЭ зафиксировала ничью 0:0 с соперником и достигла своей цели. Это историческое достижение отмечается с приподнятым настроением по всей стране.
Теперь футбольные болельщики Узбекистана с большим интересом будут следить за своей национальной командой на чемпионате мира 2026 года в США, Мексике и Канаде, поддерживая их в каждом матче. Это станет началом новой страницы не только в нашем футболе, но и в истории всего спорта Узбекистана.