BAA – O‘zbekiston: tarixiy bahsga tarkib e’lon qilindi
Bugun futbolimiz uchun naqd tarix yaratiladigan kun. Jahon chempionati–2026 3-saralash bosqichidan o‘rin olgan hal qiluvchi to‘qnashuv — BAA va O‘zbekiston terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuv boshlanishiga oz vaqt qoldi. Bellashuv Abu-Dabidagi “Al Nahayyon” stadionida soat 21:00 da start oladi.
“A” guruhi doirasidagi bu 9-tur uchrashuvi O‘zbekiston uchun juda katta ahamiyatga ega. Durang yoki g‘alaba — bu Jahon chempionati yo‘llanmasi demakdir. Shu bois maydondagi har bir harakat, har bir qaror tarixiy mazmunga ega bo‘ladi.
Bellashuvni elita darajasidagi hakamlar boshqaradi
Uchrashuvda adolatni ta’minlash vazifasi Avstraliyalik elita hakamlar brigadasi zimmasiga yuklatilgan:
Bosh hakam: Shon Evans
Qanot hakamlari: Jorj Lakrindis, Ouen Goldrik
To‘rtinchi hakam: Jonatan Barreyro
VARda: Aleksandr King
Avstraliya futbol uyushmasining tajribali va xalqaro tan olingan hakamlari bellashuvning yuqori saviyada o‘tishiga kafolat bo‘ladi.
O‘zbekiston terma jamoasining asosiy tarkibi:
Darvozabon: 1. O‘tkir Yusupov
Himoyachilar: 2. Abduqodir Husanov, 3. Hojiakbar Alijonov, 4. Farruh Sayfiyev, 5. Rustam Ashurmatov, 23. Husniddin Aliqulov
Yarim himoyachilar: 7. Otabek Shukurov, 9. Odiljon Hamrobekov, 10. Jaloliddin Masharipov, 11. Oston O‘runov
Hujumchi: 14. Eldor Shomurodov
Bosh murabbiy: Timur Kapadze
Zaxiradagi kuchlar:
Tarkibda katta salohiyatga ega, istalgan vaqtda o‘yinga ta’sir ko‘rsata oladigan futbolchilar ham bor:
Darvozabonlar: Abduvohid Ne’matov, Botirali Ergashev.
Himoya va yarim himoyachilar: Akmal Mozgovoy, Sherzod Nasrullayev, Umar Eshmurodov, Jamshid Iskanderov, Abdurauf Bo‘riyev
Hujumchi va universal o‘yinchilar: Abdulla Abdullayev, Azizbek Turg‘unboyev, Hojimat Erkinov, Abbos Fayzullayev, Igor Sergeyev
O‘zbekiston milliy terma jamoasi butun xalq, millionlab muxlislar ishonchi va orzusi bilan Abu-Dabi maydonida tarix uchun kurashadi. Bu nafaqat o‘yin, balki butun bir avlod intizorlik bilan kutgan imkoniyat — Jahon chempionati sari yo‘l.

ОАЭ – Узбекистан: объявлен состав для исторического поединка
Сегодня день, когда для нашего футбола создается настоящая история. Начало решающего матча между сборными ОАЭ и Узбекистана в рамках третьего отборочного этапа чемпионата мира-2026 уже близко. Поединок пройдет на стадионе "Al Nahayyon" в Абу-Даби в 21:00.
Этот матч 9-го тура группы "A" имеет огромное значение для Узбекистана. Ничья или победа — это билет на чемпионат мира. Поэтому каждое движение на поле, каждое решение будет иметь историческое значение.
Матч будет судить элитная бригада арбитров
Обязанность обеспечить справедливость в матче возложена на бригаду элитных арбитров из Австралии:
Главный судья: Шон Эванс
Ассистенты: Джордж Лакриндис, Оуэн Голдрик
Четвертый судья: Джонатан Баррейро
VAR: Александр Кинг
Опытные и международно признанные арбитры Австралийской футбольной ассоциации гарантируют высокий уровень проведения матча.
Основной состав сборной Узбекистана:
Вратарь: 1. Откур Юсупов
Защитники: 2. Абдуқодир Хусанов, 3. Ходжакбар Алиджонов, 4. Фаррух Сайфиев, 5. Рустам Ашурматов, 23. Хусниддин Аликулов
Полузащитники: 7. Отабек Шукуров, 9. Одилжон Хамробеков, 10. Жалолиддин Машарипов, 11. Остон Урунов
Нападающий: 14. Эльдор Шомуродов
Главный тренер: Тимур Кападзе
Запасные игроки:
В составе есть игроки с большим потенциалом, которые могут повлиять на игру в любой момент:
Вратари: Абдувахид Нематов, Ботирали Эргашев.
Защитники и полузащитники: Акмал Мозговой, Шерзод Насруллаев, Умар Эшмуродов, Джамшид Искандеров, Абдурауф Буриев
Нападающие и универсальные игроки: Абдулла Абдуллаев, Азизбек Тургунбаев, Ходжимат Эркинов, Аббос Файзуллаев, Игорь Сергеев
Сборная Узбекистана будет бороться за историю на поле в Абу-Даби с доверием и мечтой всего народа, миллионов болельщиков. Это не просто игра, а возможность, которую целое поколение с нетерпением ждет — путь к чемпионату мира.