Yevropaning yulduzi Saudiyaga yo‘l oldi: Osimxen «Al-Hilol»da!
Ma’lum qilinishicha, hujumkor futbolchining kelajagi haqidagi xabarlarni ilk bor Italiyalik mashhur insayder Nikolo Skira tarqatdi. Uning ma’lumotiga ko‘ra, 26 yoshli futbolchi "Al-Hilol" klubi bilan shaxsiy kelishuvga erishib bo‘lgan. Saudiyaning mashhur klubi bilan tuzilgan shartnoma 2029 yilning yoziga qadar davom etadi.
Shuningdek, shartnoma tafsilotlari ham ma’lum qilindi: Viktor Osimxen har bir mavsum uchun nafaqat o‘yin amaliyoti, balki rekord darajadagi maosh bilan ham ta’minlanadi. Jumladan, nigeriyalik yulduz Saudiya Arabistonidagi har yili uchun 35 million yevro atrofida pul ishlab topadi. Bu esa Osimxenni jahon futbolidagi eng yuqori maoshli futbolchilar qatoriga olib chiqadi.
O‘tgan mavsum davomida futbolchi uchun vaziyat ancha chigallashgan edi. Italiyaning “Napoli” klubi bilan shartnomasi bo‘lgan Osimxen rahbariyat bilan kelib chiqqan kelishmovchiliklar tufayli Italiya klubini tark etishga qaror qilgan va Turkiyaning "Galatasaroy" klubiga bir mavsumga ijara asosida ko‘chib o‘tgan edi. "Galatasaroy" safidagi o‘yinlarida u yana o‘zining yuqori darajadagi gol urish qobiliyatini ko‘rsata oldi va Yevropaning qator yirik klublari e’tiborini qayta tortishga erishgan edi.
Futbolchi uchun nafaqat Yevropaning yirik jamoalari, balki Angliya Premer-ligasidan ham qiziqish bildirishdi. Biroq Osimxen bu gal Yevropa futbolida qolishni emas, balki Sharqqa sayohat qilishni ma’qul ko‘rdi. Bu qarorni qabul qilishda esa, tabiiyki, Saudiyaning futbolda olib borayotgan yangi siyosati va ular taklif qilayotgan moliyaviy shartlar muhim omil bo‘ldi.
Osimxenning transferi haqidagi yakuniy qarorni yaqin kunlarda "Napoli" rahbariyati qabul qilishi kutilmoqda. Ekspertlar ta’kidlayotganidek, saudiyaliklar futbolchi uchun katta transfer summasini to‘lashga tayyor bo‘lishlari ehtimoli katta, bu esa "Napoli" rahbariyati uchun ham juda qulay bo‘ladigan ko‘rinadi.
Eslatib o‘tamiz, Viktor Osimxen o‘zining professional faoliyatini Yevropada boshlagan va «Lill» klubidagi porloq o‘yinlaridan so‘ng «Napoli» klubiga rekord summaga transfer qilingan edi. Yevropaning eng zo‘r to‘purarlaridan biri bo‘lgan hujumchi endi o‘z iqtidorini va gol urish mahoratini Sharqda namoyish etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bu transfer, shubhasiz, Saudiya Arabistonidagi futbolning jahon maydonida obro‘sini yanada ko‘taradi va kelgusi mavsumlarda yana bir nechta yulduz futbolchilarni ushbu mamlakatga jalb qilishda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.

Звезда Европы направилась в Саудовскую Аравию: Осимхен в «Аль-Хилале»!
Один из самых ярких нападающих европейского футбола последних сезонов Виктор Осимхен решил открыть новую страницу в своей карьере. Нигерийский футболист, считающийся одним из самых талантливых представителей африканского континента, теперь продолжит свою карьеру в Саудовской Аравии.
Сообщается, что новости о будущем нападающего впервые распространил итальянский известный инсайдер Николо Скира. По его данным, 26-летний футболист достиг личного соглашения с клубом «Аль-Хилол». Контракт, подписанный с известным клубом Саудовской Аравии, будет действовать до лета 2029 года.
Также были раскрыты детали контракта: Виктор Осимхен будет обеспечен не только игровым временем, но и рекордной зарплатой за каждый сезон. В частности, нигерийская звезда будет зарабатывать около 35 миллионов евро в год в Саудовской Аравии. Это выведет Осимхена в ряд самых высокооплачиваемых футболистов мирового футбола.
В прошлом сезоне ситуация для футболиста значительно усложнилась. Имея контракт с итальянским клубом «Наполи», Осимхен решил покинуть итальянский клуб из-за возникших разногласий с руководством и на один сезон перешел в турецкий клуб «Галатасарай». В играх за «Галатасарай» он снова смог продемонстрировать свои высокие способности к забиванию голов и привлек внимание ряда крупных клубов Европы.
На футболиста проявили интерес не только крупные команды Европы, но и клубы из английской Премьер-лиги. Однако Осимхен в этот раз предпочел не оставаться в европейском футболе, а отправиться на Восток. При принятии этого решения, естественно, важным фактором стали новая политика Саудовской Аравии в футболе и предлагаемые финансовые условия.
Ожидается, что окончательное решение по трансферу Осимхена будет принято руководством «Наполи» в ближайшие дни. Как отмечают эксперты, вероятность того, что саудовцы будут готовы заплатить крупную сумму за футболиста, велика, что также будет очень выгодно для руководства «Наполи».
Напоминаем, что Виктор Осимхен начал свою профессиональную карьеру в Европе и после ярких выступлений в клубе «Лилль» был трансферирован в клуб «Наполи» за рекордную сумму. Один из лучших бомбардиров Европы теперь получит возможность продемонстрировать свои таланты и мастерство забивания голов на Востоке.
Этот трансфер, безусловно, повысит престиж футбола в Саудовской Аравии на мировой арене и станет важным фактором в привлечении еще нескольких звездных футболистов в эту страну в предстоящих сезонах.