Mazkur yoz mavsumi Yevropa va Osiyo futbol bozorida yana bir sensatsion xabar bilan e’tibor markazida bo‘ldi. Turkiya chempionatida “Galatasaroy” safida ijarada to‘p surgan va aslida “Napoli”ga tegishli bo‘lgan nigeriyalik hujumchi Viktor Osimxen ayni paytda o‘z kelajagi yuzasidan katta noaniqlik ichida qolmoqda.
Ko‘plab futbol nashrlari, xususan, Afrika va Yevropa sport OAVlari ayni paytda Osimxen Saudiya Arabistonining “Al-Hilol” klubi bilan keskin muzokaralar olib borgani, unga har mavsum uchun rekord darajada — 35 million yevro maosh taklif qilingani haqida yozishgan edi. Nigeriyalik to‘purarning “Al-Hilol”ga o‘tishi futbol olamida jiddiy shov-shuvlarga sabab bo‘ldi.
Biroq, taniqli jurnalist Sasha Tvoler tarqatgan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, shayxlar bu transferdan keskin voz kechishga qaror qilgan. Manba ma’lumotlariga ko‘ra, Osimxenning beqaror va o‘zgaruvchan xarakteri, moliyaviy masalalardagi murosasizligi arab ishbilarmonlariga yoqmagan. Avvaliga barcha shartlar bo‘yicha kelishuvga erishilganiga qaramasdan, keyinchalik futbolchining yanada ko‘proq mablag‘ talab qilishga harakat qilishi, “Al-Hilol” rahbariyatini ranjitgan va transferning yopilishiga sabab bo‘lgan.
Shunday qilib, “Al-Hilol” klubi o‘z diqqatini boshqa mashhur va intizomli futbolchilarga qaratishga qaror qildi. Shu bilan birga, Osimxen uchun bu voqea futboldagi kelajagini qayta yo‘naltirish va yana boshqa klublarni izlashga majbur qildi. Taxminlarga ko‘ra, hozircha “Napoli” ham nigeriyalik hujumchini o‘z safiga qaytarish niyatida emas va Yevropa, shuningdek, boshqa qit’alardagi klublar uning xizmatlariga qiziqish bildiradi.
Mazkur voqea futbol bozorida moliyaviy kelishuvlar va futbolchi intizomining naqadar muhim ahamiyat kasb etishini yana bir bor namoyon qildi. Viktor Osimxen esa, katta iqtidoriga qaramasdan, yangi jamoa izlashda davom etmoqda. Futbol muhlislari esa, uning kelajagi qaysi jamoada davom etishini katta qiziqish bilan kutmoqda.

Почему трансфер Виктора Осимхена не состоялся в "Аль-Хилал"?
Этот летний сезон снова оказался в центре внимания европейского и азиатского футбольного рынка с сенсационными новостями. Нигерийский нападающий Виктор Осимхен, который в данный момент выступает в аренде за 'Галатасарай' в чемпионате Турции и на самом деле принадлежит 'Наполи', сейчас находится в состоянии большой неопределенности относительно своего будущего.
Многие футбольные издания, в частности, африканские и европейские спортивные СМИ, сообщали, что Осимхен ведет активные переговоры с клубом 'Аль-Хилал' из Саудовской Аравии, которому была предложена рекордная зарплата — 35 миллионов евро за сезон. Переход нигерийского нападающего в 'Аль-Хилал' вызвал серьезный резонанс в футбольном мире.
Однако, согласно последним данным, распространенным известным журналистом Сашей Тволером, шейхи решили резко отказаться от этого трансфера. По информации источника, нестабильный и изменчивый характер Осимхена, а также его непримиримость в финансовых вопросах не понравились арабским бизнесменам. Хотя изначально все условия были согласованы, позже футболист попытался потребовать еще больше денег, что расстроило руководство 'Аль-Хилал' и стало причиной срыва трансфера.
Таким образом, клуб 'Аль-Хилал' решил сосредоточиться на других известных и дисциплинированных футболистах. В то же время это событие заставило Осимхена переосмыслить свое будущее в футболе и искать другие клубы. По предположениям, на данный момент 'Наполи' также не намерен возвращать нигерийского нападающего в свои ряды, и клубы из Европы, а также других континентов проявляют интерес к его услугам.
Это событие еще раз продемонстрировало, насколько важны финансовые соглашения и дисциплина футболистов на футбольном рынке. Виктор Осимхен, несмотря на свой большой талант, продолжает искать новую команду. Футбольные болельщики с большим интересом ждут, в каком клубе продолжится его карьера.