15-iyun kuni AQSHda Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati tantanali tarzda boshlanadi. Musobaqaning ochilish uchrashuvida esa futbol jamoatchiligining e’tibori nafaqat yulduzli futbolchilarga, balki o‘yinga boshchilik qiladigan hakamga ham qaratiladi.
Tashkilotchilarning rasmiy e’loniga ko‘ra, «Inter Mayami» (AQSH) va «Al-Ahli» (Misr) klublari o‘rtasidagi ilk bahsni Eronlik, ammo hozirda Avstraliya fuqarosi hisoblangan tajribali hakam Aliriza Fag‘oniy boshqarib boradi.
Jahon sahnasidagi tanilgan arbob
Fag‘oniy Osiyo qit’asining eng malakali va ishonchli hakamlaridan biri sanaladi. U o‘z faoliyati davomida bir qator yuqori darajadagi xalqaro musobaqalarda ishtirok etgan. Jumladan, ikki marta Jahon chempionati, Olimpiada o‘yinlari, Osiyo kubogi, hamda FIFA rasmiy turnirlarida o‘yinlarga hakamlik qilgan.
Uning bu galgi tayinlanishi, shubhasiz, FIFA tomonidan unga bo‘lgan yuqori ishonchdan darak beradi. Ayniqsa, ochilish o‘yini sifatida tanlangan bahsda bosh hakam bo‘lish — bu katta mas’uliyat va e’tiborni talab qiluvchi vazifadir.
O‘zbekistonlik hakamlar ham mundialda
Quvonarlisi, Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatida O‘zbekiston futbol hakamchiligi maktabi ham o‘z vakillarini taqdim etmoqda. FIFA ro‘yxatiga ko‘ra, yurtimizdan Ilgiz Tantashev, Andrey Tsapenko va Timur Gaynullinlar mazkur nufuzli turnirda xizmat olib borishadi.
Bu esa, mamlakatimiz futbol hakamchiligi jahon miqyosidagi musobaqalarda ham munosib o‘rin egallayotganini ko‘rsatadi.
O‘yin oldidan qiziqish yuqori
Lionel Messi boshchiligidagi «Inter Mayami» va Misrning eng mashhur jamoalaridan biri «Al-Ahli» o‘rtasidagi bahs ochilish o‘yini bo‘lishi bilan birga, musobaqaning ilk muhim voqealaridan biri sifatida futbol muxlislarini hayajonga solmoqda. Ayniqsa, bunday bahsda tajribali va betaraf hakam ishtirok etishi — adolatli futbol kafolatidir.
Shunday qilib, jahon futbolining navbatdagi yirik sahnasida ham Osiyo va Markaziy Osiyo vakillari faol ishtirok etayotganidan faxrlansak arziydi.

Открытием Кубка Мундиаля будет руководить опытный судья из Азии
15 июня в США торжественно начнется Клубный чемпионат мира. В открывающем матче внимание футбольной общественности будет сосредоточено не только на звездных футболистах, но и на арбитре, который будет судить игру.
Согласно официальному объявлению организаторов, первый матч между клубами «Интер Майами» (США) и «Аль-Ахли» (Египет) будет судить опытный арбитр Алиреза Фагъони, который является иранцем, но в настоящее время является гражданином Австралии.
Известный деятель мирового футбола
Фагъони считается одним из самых квалифицированных и надежных арбитров Азии. В течение своей карьеры он принимал участие в ряде высококлассных международных турниров. В частности, он судил на двух чемпионатах мира, Олимпийских играх, Кубке Азии, а также на официальных турнирах FIFA.
Его назначение в этот раз, безусловно, свидетельствует о высоком доверии со стороны FIFA. Особенно быть главным арбитром в матче, выбранном в качестве открывающего, — это большая ответственность и требует внимания.
Узбекистанские арбитры также на чемпионате мира
Приятно, что школа футбольных арбитров Узбекистана также представляет своих представителей на Клубном чемпионате мира. Согласно списку FIFA, от нашей страны на этом престижном турнире будут работать Ильгиз Танташев, Андрей Цапенко и Тимур Гайнуллин.
Это показывает, что футбольные арбитры нашей страны занимают достойное место на мировых соревнованиях.
Высокий интерес перед игрой
Матч между «Интер Майами» во главе с Лионелем Месси и одной из самых известных команд Египта «Аль-Ахли» будет открывающим матчем и вызывает волнение у футбольных болельщиков как одно из первых значимых событий турнира. Особенно участие опытного и беспристрастного арбитра в таком матче — это гарантия справедливого футбола.
Таким образом, стоит гордиться тем, что представители Азии и Центральной Азии активно участвуют на следующей крупной сцене мирового футбола.