FIFA va UEFA Rossiya jamoalarini qaytarishga tayyorligini e'lon qildi
FIFA va UEFA Rossiya jamoalarining qaytishiga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Futbol Ittifoqi bosh kotibi Maksim Mitrofanov so‘z yuritdi. Unga ko‘ra, kelasi yili Rossiya jamoalari yana Yevrokubok musobaqalarida ishtirok etishi mumkin.
Hamma tomonlar bunga tayyor. Siyosatchilarning ta’siri bo‘lishi mumkin – ayniqsa, Yevropaning ayrim davlatlarida bunday qarorlar seziladi, dedi u.
Rossiya terma jamoasi va klublari FIFA va UEFA qarori bilan xalqaro musobaqalardan chetlatilgan. Ushbu taqiq 2022 yil fevralidan beri amal qilmoqda.
Shuning uchun Rossiya terma jamoasi faqat do‘stona uchrashuvlarni o‘tkazishi mumkin, klublar esa faqat ichki chempionatlarda ishtirok etmoqda. Bu holat Rossiya futbolining xalqaro maydondagi ishtirokini cheklab qo‘ydi.
Shu bilan birga, jamoalar o‘z darajasini saqlab qolish va rivojlantirish uchun mahalliy musobaqalarda faoliyat yuritmoqda. Rossiya futbol ittifoqi kelajakda bu cheklovlar olib tashlanishini umid qilmoqda.

FIFA и UEFA объявили о готовности вернуть российские команды
FIFA и UEFA объявили о готовности к возвращению российских команд. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Об этом говорил генеральный секретарь Российского футбольного союза Максим Митрофанов. По его словам, в следующем году российские команды могут снова участвовать в еврокубковых турнирах.
Все стороны к этому готовы. Влияние политиков может иметь место – особенно в некоторых странах Европы такие решения ощущаются, сказал он.
Российская сборная и клубы были отстранены от международных соревнований по решению FIFA и UEFA. Этот запрет действует с февраля 2022 года.
Поэтому российская сборная может проводить только товарищеские матчи, а клубы участвуют только в внутренних чемпионатах. Эта ситуация ограничила участие российского футбола на международной арене.
Тем не менее, команды активно участвуют в местных соревнованиях, чтобы сохранить и развить свой уровень. Российский футбольный союз надеется, что в будущем эти ограничения будут сняты.