Grigoryan: Dinamika yo‘q bo‘lsa, mahorat yordam bermaydi
Futbol bo‘yicha mutaxassis Aleksandr Grigoryan Moskvadagi CSKA jamoasidan Rifat Jemaletdinovning ketishi haqidagi fikrlarini jurnalistlarga bildirdi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, futbolchida dinamik harakatlar kamayganda, hatto yuqori mahorat ham yordam bermaydi. Faqat juda yuksak mahoratga ega bo‘lgan futbolchining holati boshqacha bo‘lishi mumkin.
Dinamika yo‘qolganda, futbolchiga darajasi pastroq bo‘lgan boshqa liga haqida o‘ylash kerak, dedi mutaxassis “Match Premier” telekanalida. Ma’lumot uchun, Rifat Jemaletdinovning Moskvadagi CSKA jamoasidan ketishi 25 iyun, chorshanba kuni rasmiy ravishda e’lon qilindi. 28 yoshli yarimhimoyachi o‘tgan yil yozda bu jamoaga qo‘shilgan edi.
Shu vaqt ichida u jami 29 o‘yinda maydonga tushib, ikki gol urdi va to‘rt golga uzatma berdi. Rifatning jamoadan ketishi uning sportdagi faoliyatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin, chunki futbolchining o‘yin sifati va jismoniy holati jamoaning kelajakdagi natijalariga bevosita bog‘liq. Shuningdek, bu o‘zgarish CSKA tarkibida yangi futbolchilar uchun imkoniyat yaratadi va jamoaning yangi taktik rejalari ishlab chiqilishiga sabab bo‘ladi.
Futbolchilarning faoliyatlaridagi bunday o‘zgarishlar sport jamoalarining rivojlanishida muhim o‘rin tutadi.

Григорян: Если нет динамики, мастерство не поможет
Специалист по футболу Александр Григорян высказал свои мысли журналистам о уходе Рифата Джемалетдинова из московского ЦСКА. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
По его словам, когда у футболиста снижается динамика движений, даже высокий уровень мастерства не помогает. Только у футболиста с очень высоким мастерством ситуация может быть иной.
Когда динамика пропадает, футболисту стоит подумать о лиге с более низким уровнем, сказал специалист на телеканале "Матч Премьер". Для справки, уход Рифата Джемалетдинова из московского ЦСКА был официально объявлен 25 июня, в среду. 28-летний полузащитник присоединился к этой команде прошлым летом.
За это время он сыграл в 29 матчах, забил два гола и сделал четыре голевые передачи. Уход Рифата из команды может существенно повлиять на его спортивную карьеру, так как качество игры и физическое состояние футболиста напрямую связаны с будущими результатами команды. Также это изменение создаст возможности для новых футболистов в составе ЦСКА и приведет к разработке новых тактических планов команды.