Golovin «Monako»dan ketmoqda: keyingi klub kim bo‘ladi?
2024 yil 20 iyunda Fransiyaning eng mashhur sport gazetalaridan biri — L'Équipe «Monako» klubi 29 yoshli rossiyalik yarim himoyachi Aleksandr Golovinni sotmoqchi ekanligi haqida xabar berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Internet nashri «Yevro-Futbol.Ru» esa tajribali futbolchining keyingi faoliyatini qaysi jamoada davom ettirishi mumkinligi haqida fikr yuritmoqda. Hozirgi vaqtda Golovin «Monako»ning asosiy futbolchilaridan biri hisoblanadi. U klubga 2018 yilda qo‘shilgan, dastlab jamoada yetakchi bo‘la olmagan, moslashishga biroz vaqt kerak bo‘lgan.
Har mavsumda u o‘z mahoratini oshirib, o‘ziga bo‘lgan ishonchni yuksaltirdi va oxir-oqibat jamoaning asosiy o‘yinchisiga aylandi. 2023/24 yilgi Fransiya chempionatida Golovin «Monako»ning eng yaxshi o‘yinchisi deb topildi hamda bir nechta nufuzli nashrlar tomonidan mavsumning ramziy terma jamoasiga kiritildi.
Afsuski, Golovinning «Monako»dagi faoliyati davomida jarohatlar uni doimo qiynab kelmoqda. O‘tgan mavsum u uchun ayniqsa og‘ir bo‘ldi, chunki mavsum davomida olti marta jarohat olib, jami 155 kun yoki 16 o‘yinni o‘tkazib yubordi.
Bu jarohatlar sababli u birinchi marta uzoq yillar ichida jamoaning asosiy tarkibidan chetlatildi. Balki yoshlik, doimiy jarohatlar va Golovinning o‘zining Rossiyaga qaytish haqidagi so‘zlari klub rahbariyatini futbolchini transferga qo‘yishga majbur qilgan bo‘lishi mumkin. Golovin o‘z faoliyatida rivojlanishni davom ettirishni istasa, endi orqaga qadam qo‘ymasligi lozim.
Rossiyalik futbolchining, avvalo, Yevropaning eng kuchli chempionatlaridan birida o‘ynaydigan va muntazam Chempionlar Ligasida qatnashadigan jamoaga o‘tishi maqsadga muvofiqdir. Ilgari Germaniyaning «Borussiya Dortmund» klubi Golovin bilan qiziqish bildirgan edi.
2023 yilda «Borussiya» 40 million yevro taklif qilgan, bu pul «Monako»ni to‘liq qoniqtirgan, ammo futbolchi o‘tishni rad etgan. «Borussiya» doimiy ravishda Chempionlar Ligasi musobaqasida ishtirok etadi va yaqinda finalgacha chiqqan jamoa hisoblanadi.
O‘tgan mavsumda jamoa natijasi unchalik yaxshi bo‘lmasada, Chempionlar Ligasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Yana bir jamoa, «Nyukasl», Golovin bilan qiziqqan. Hozircha bu transfer qanchalik mumkinligi noma’lum, ammo bu variantni ko‘rib chiqish lozim.
«Nyukasl» ham mavsum yakunida Chempionlar Ligasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan. Agar Golovin o‘z darajasini oshirishni qiyin deb hisoblasa, unda Turkiyaning «Galatasaray» va «Fenerbahche» klublariga o‘tishni ko‘zdan kechirish mumkin. So‘nggi paytlarda bu klublarning moliyaviy holati yaxshilandi, shuning uchun ular yaxshi futbolchilarni sotib olish imkoniyatiga ega.
Turkiyada Golovin darhol yulduz maqomiga ega bo‘lardi. Bundan tashqari, Joze Mourinyu kabi mashhur murabbiy qo‘l ostida ishlash imkoniyati ham katta afzallikdir. Saudiya Arabistoni va MLS ligalari moliyaviy jihatdan jozibador, ammo Golovinni bu ligalarda o‘ynayotganini tasavvur qilish qiyin.
Biroq katta moliyaviy taklif olgach, futbolchi qarorini o‘zgartirib, noodatiy ligalarda o‘ynashga qaror qilishi mumkin. Ispaniya jamoalaridan hozircha unga qiziqish bildirilgan emas. Albatta, Rossiya Premer-ligasi ham muhim variantlardan biri hisoblanadi.
Hozircha Golovin Rossiyaga qaytishga shoshilmayotgani ko‘rinadi, ammo boshqa imkoniyatlar bo‘lmasa, u yerga qaytishga to‘g‘ri keladi. Eng ma’qul variant sifatida «Zenit» ko‘rilmoqda, chunki u Rossiyaning eng boy jamoasidir.
«Spartak»ga u o‘tmaydi, qolgan variantlardan esa faqat CSKA mavjud, ammo u yerga o‘tishi uchun maoshini sezilarli darajada qisqartirishga tayyor bo‘lishi kerak. Narx masalasiga kelsak, yaxshi davrlarida «Monako» Golovinni 40-50 million yevrodan arzon sotmas edi. So‘nggi bir yil ichida vaziyat o‘zgardi, hozirda uning narxi taxminan 15 million yevro atrofida.
Albatta, uning shartnomasi 2029 yilgacha davom etgani uchun narx biroz yuqori bo‘lishi mumkin, ammo yosh va tez-tez jarohat olayotgan futbolchiga xaridor topish qiyin. Golovin sifatli o‘yin ko‘rsatadi, lekin bu sifat barqaror emas.
Bunday o‘yinchini xarid qilish har qanday klub uchun katta xavf. Balki shuning uchun u hali ham «Monako»da o‘tirib, «Arsenal» kabi klublarda o‘ynamayapti. Muallif: Dmitriy Milyaev

Головин уходит из «Монако»: кто будет следующим клубом?
20 июня 2024 года одно из самых известных спортивных изданий Франции — L'Équipe сообщило, что клуб «Монако» хочет продать 29-летнего российского полузащитника Александра Головина. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Интернет-издание «Евро-Футбол.Ру» также размышляет о том, в какой команде опытный футболист может продолжить свою карьеру. В настоящее время Головин является одним из ключевых игроков «Монако». Он присоединился к клубу в 2018 году, изначально не смог стать лидером команды, ему потребовалось время для адаптации.
С каждым сезоном он улучшал свои навыки, повышал уверенность в себе и в конечном итоге стал основным игроком команды. В чемпионате Франции 2023/24 Головин был признан лучшим игроком «Монако» и вошел в символическую сборную сезона по версии нескольких авторитетных изданий.
К сожалению, на протяжении всей карьеры Головина в «Монако» травмы постоянно мучили его. Прошлый сезон был особенно тяжелым, так как он получил травмы шесть раз и пропустил в общей сложности 155 дней или 16 матчей.
Из-за этих травм он впервые за многие годы был исключен из основного состава команды. Возможно, молодость, постоянные травмы и слова Головина о возвращении в Россию могли заставить руководство клуба выставить футболиста на трансфер. Если Головин хочет продолжать развиваться в своей карьере, ему теперь не следует делать шаг назад.
Российскому футболисту целесообразно перейти в команду, которая играет в одном из сильнейших чемпионатов Европы и регулярно участвует в Лиге чемпионов. Ранее немецкий клуб «Боруссия Дортмунд» проявлял интерес к Головину.
В 2023 году «Боруссия» предложила 40 миллионов евро, что полностью устроило «Монако», но футболист отказался от перехода. «Боруссия» постоянно участвует в Лиге чемпионов и недавно дошла до финала.
Хотя результаты команды в прошлом сезоне были не очень хорошими, она все же получила путевку в Лигу чемпионов. Еще один клуб, «Ньюкасл», проявил интерес к Головину. Пока неизвестно, насколько возможен этот трансфер, но его стоит рассмотреть.
«Ньюкасл» также получил путевку в Лигу чемпионов по итогам сезона. Если Головин считает, что ему трудно поднять свой уровень, он может рассмотреть переход в турецкие клубы «Галатасарай» и «Фенербахче». В последнее время финансовое положение этих клубов улучшилось, поэтому у них есть возможность приобретать хороших футболистов.
В Турции Головин сразу стал бы звездой. Кроме того, возможность работать под руководством известного тренера Жозе Моуринью также является большим преимуществом. Лиги Саудовской Аравии и MLS финансово привлекательны, но трудно представить Головина, играющим в этих лигах.
Однако, получив крупное финансовое предложение, футболист может изменить свое решение и согласиться играть в необычных лигах. На данный момент испанские клубы не проявляли к нему интереса. Конечно, Российская Премьер-Лига также является одним из важных вариантов.
Пока Головин не спешит возвращаться в Россию, но если других возможностей не будет, ему придется вернуться. Наиболее предпочтительным вариантом считается «Зенит», так как это самый богатый клуб России.
В «Спартак» он не перейдет, из оставшихся вариантов только ЦСКА, но для этого ему придется значительно сократить свою зарплату. Что касается ценового вопроса, в лучшие времена «Монако» не продавал бы Головина дешевле 40-50 миллионов евро. За последний год ситуация изменилась, сейчас его цена составляет около 15 миллионов евро.
Конечно, поскольку его контракт действует до 2029 года, цена может быть немного выше, но найти покупателя для молодого и часто травмирующегося футболиста будет сложно. Головин показывает качественную игру, но это качество нестабильно.
Покупка такого игрока является большим риском для любого клуба. Возможно, поэтому он все еще остается в «Монако» и не играет в таких клубах, как «Арсенал». Автор: Дмитрий Миляев