«Udinese» va Nigeriya terma jamoasi darvozaboni Maduka Okoye Italiyada o‘tkazilayotgan tergov doirasida uzoq muddatga diskvalifikatsiya qilinishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning konkret o‘yinga oid keng ko‘lamli tikishlar bilan bog‘liq soxta voqeaga aloqadorligi gumon qilinmoqda. Corriere dello Sport nashrining xabar berishicha, tergovning markazida 2024 yil mart oyida «Latsio»ga qarshi o‘tkazilgan o‘yin turibdi. Okoye ushbu o‘yinda 64-daqiqada vaqtni cho‘zgani uchun sariq kartochka olgan.
Aynan shu voqea bo‘yicha juda ko‘p sonli shubhali tikishlar qayd etilgan. Tergovchilar bu holat oldindan rejalashtirilgan bo‘lishi mumkin deb hisoblashmoqda. Tergov natijalari Okoye va Udin shahridagi bir pizzeriya egasi o‘rtasida kelishilganlik ehtimolini ko‘rsatmoqda.
Futbolchi ushbu shaxs bilan yaqin aloqada bo‘lib, mintaqadagi bir nechta tikish punktlarida sariq kartochkaga tikilgan garovlar bo‘yicha 120 ming yevodan ortiq yutuq to‘langan. Mazkur ish hujjatlari Italiya futbol federatsiyasi prokuraturasiga topshirilgan. Agar Okoyening aybi tasdiqlansa, unga futbol faoliyatidan to‘rt yilgacha chetlashtirish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

Сообщается, что крупный допинг может быть запрещен в Окожее
Вратарь «Удинезе» и сборной Нигерии Мадука Окойе может быть дисквалифицирован на длительный срок в связи с расследованием, проводимым в Италии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Его подозревают в причастности к фиктивному событию, связанному с крупными ставками на конкретный матч. По информации издания Corriere dello Sport, в центре расследования находится игра, состоявшаяся в марте 2024 года против «Лацио». Окойе получил желтую карточку за затягивание времени на 64-й минуте этого матча.
Именно по этому событию было зафиксировано множество подозрительных ставок. Следователи считают, что этот случай мог быть заранее спланирован. Результаты расследования указывают на вероятность сговора между Окойе и владельцем одной пиццерии в Удине.
Футболист находился в близком контакте с этим лицом, и по ставкам на желтую карточку в нескольких пунктах ставок в регионе было выплачено более 120 тысяч евро выигрыша. Данные материалы были переданы прокуратуре Итальянской футбольной федерации. Если вина Окойе будет доказана, ему может грозить наказание в виде отстранения от футбольной деятельности на срок до четырех лет.