Sobiq “Spartak” klubi prezidenti Andrey Chervichenko “Yevro-Futbol.ru” nashriga bergan intervyusida yozgi transfer oynasida “Zenit”dan kimlar ketishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, jamoada uchta asosiy hujumchi - Sobolev, Kassyerra va Lusiano bo‘lishi maqsadga muvofiq emas, shuning uchun ulardan biri jamoani tark etishi ehtimoli yuqori. Chervichenko fikricha, ayniqsa Sobolev “Zenit”ni tark etishi kerak, chunki uning o‘tgan mavsumdagi natijalari bunga asos bo‘ladi.
Shuningdek, Sobolev uchun jamoa to‘lgan narxning yarmini ham hech kim bermasligi ehtimoldan yiroq emas, shuning uchun uning vaqtinchalik ijaraga berilishi mumkin, shartnomadagi maoshni esa boshqa klub qiyinlik bilan qoplaydi. 28 yoshli Sobolev 2024/25-yil mavsumida “Spartak”dan “Zenit”ga o‘tdi va transfer summasi 10 million yevro bo‘ldi. Sergey Semak boshchiligidagi jamoa uchun u barcha turnirlarda jami 31 ta o‘yinda maydonga tushib, 7 ta gol urdi va 3 ta golga uzatma berdi.
Mashhur Transfermarkt portali ma’lumotiga ko‘ra, Sobolevning bozor qiymati hozirda 6 million yevro atrofida baholanmoqda. Bu esa uning “Zenit” uchun qimmatbaho, ammo jamoa tarkibida o‘rinini qayta ko‘rib chiqish zarurligini ko‘rsatadi.
Yozgi transfer oynasida “Zenit” tarkibini biroz yangilash va muayyan futbolchilar bilan xayrlashish ehtimoli katta. Bu jarayon jamoaning strategiyasi va kelgusi mavsumdagi maqsadlariga bog‘liq bo‘ladi.

Зенит может отказаться от Соболева летом
Бывший президент клуба “Спартак” Андрей Червиченко в интервью изданию “Евро-Футбол.ru” высказал мнение о том, кто может покинуть “Зенит” в летнее трансферное окно. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, наличие трех основных нападающих - Соболева, Кассьерры и Лусиано в команде нецелесообразно, поэтому вероятность того, что один из них покинет команду, высока. Червиченко считает, что особенно Соболев должен покинуть “Зенит”, так как его результаты в прошлом сезоне являются основанием для этого.
Также не исключено, что никто не заплатит даже половину запрашиваемой цены за Соболева, поэтому его могут временно сдать в аренду, а зарплату по контракту другой клуб вряд ли сможет покрыть.
28-летний Соболев перешел из “Спартака” в “Зенит” в сезоне 2024/25 за трансферную сумму 10 миллионов евро. Под руководством Сергея Семака он провел 31 матч во всех турнирах, забил 7 голов и отдал 3 голевые передачи.
Согласно данным известного портала Transfermarkt, рыночная стоимость Соболева сейчас оценивается примерно в 6 миллионов евро. Это указывает на то, что он ценен для “Зенита”, но необходимо пересмотреть его место в составе команды.
В летнее трансферное окно “Зенит” имеет высокую вероятность немного обновить состав и попрощаться с определенными футболистами. Этот процесс будет зависеть от стратегии команды и целей на следующий сезон.