U o‘z bayonotida endi asosiy e’tiborini boshqa loyihasi – «Botafogo» klubiga qaratishini aytdi. Jon Tekstorning so‘zlariga ko‘ra, uning sheriklari klubdagi yuzaga kelgan muammolarni hal qilish uchun mas’uliyatni o‘z zimmalariga olishdi. Bir muddatli boshqaruv vazifalari sobiq «Bavariya» direktori Mixail Gerlinger va tadbirkor ayol Mishel Kan tomonidan bajarilishi rejalashtirilgan.
Yangi boshqaruv guruhi shuningdek, klubni moliyaviy qoidalarni buzish sababli ikkinchi ligaga tushirish haqidagi Milliy nazorat va boshqaruv direktsiyasi (DNCG) qaroriga apellyatsiya tayyorlash bilan shug‘ullanadi. Eslatib o‘tamiz, mart oyida «Lion» moliyaviy yilning birinchi yarmida 117 million yevro zarar ko‘rgani haqida ma’lumot bergan edi. Klubning umumiy qarzi, transfer to‘lovlarisiz hisoblaganda, taxminan 445 million yevroni tashkil etadi.
Bu holat klub faoliyatining murakkabligidan darak beradi va boshqaruvdagi jiddiy o‘zgarishlarni talab qiladi. Jon Tekstor ushbu qarori bilan jamoaning kelajagi uchun yangi strategiyalar ishlab chiqilishiga imkon yaratishni maqsad qilmoqda.

Джон Текстер покинул пост руководителя клуба «Лион»
Американский предприниматель Джон Текстор, владеющий контрольным пакетом акций футбольного клуба «Лион», решил уйти от ежедневного управления командой в связи с тем, что клуб вылетел во вторую лигу чемпионата Франции. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В своем заявлении он сказал, что теперь сосредоточит основное внимание на своем другом проекте – клубе «Ботафого». По словам Джона Текстора, его партнеры взяли на себя ответственность за решение возникших проблем в клубе. Временные управленческие функции будут выполнять бывший директор «Баварии» Михаил Герлингер и предпринимательница Мишель Кан.
Новая управленческая группа также займется подготовкой апелляции на решение Национальной дирекции контроля и управления (DNCG) о понижении клуба во вторую лигу из-за нарушения финансовых правил. Напомним, что в марте «Лион» сообщил о том, что за первую половину финансового года понес убытки в размере 117 миллионов евро. Общая задолженность клуба, без учета трансферных платежей, составляет примерно 445 миллионов евро.
Эта ситуация свидетельствует о сложности деятельности клуба и требует серьезных изменений в управлении. Джон Текстор ставит своей целью создать возможности для разработки новых стратегий для будущего команды.