Borussiya Dortmund Monterreyni mag‘lub etib, chorak finalda
So‘nggi 1/8 final uchrashuvida Jahon klublari chempionatida Dortmundning “Borussiya” jamoasi Atlanta shahridagi “Mercedes-Benz Stadion”da “Monterrey” bilan bahs olib bordi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu o‘yinda qaysi yulduz chorak finalga yo‘l olishi aniqlanardi. Yosh iqtidorli, 19 yoshli Job Bellingem yoki tajribali, 39 yoshli Serxio Ramos?
Ammo o‘yin boshlanishining 28-daqiqasida ma’lum bo‘ldiki, Bellingem chorak finalda qatnasholmaydi. Turnir davomida olgan ikkinchi sariq kartochkasi (o‘yinda emas) tufayli avtomatik tarzda diskvalifikatsiyaga uchradi.
Shunday qilib, ikkala Bellingem o‘rtasidagi nazariy janjal ham oldindan bekor bo‘ldi. Ushbu uchrashuv g‘olibi keyingi bosqichda aynan Madridning “Real” jamoasi bilan o‘ynaydi. O‘yinning dastlabki daqiqalarida “Monterrey” o‘ng qanotdan burchak zarbasini ijro etdi, ammo Deossa masofadan otgan zarbasini Kobel qo‘liga berdi.
“Borussiya” esa ikki daqiqa o‘tib javob qaytardi. Ular o‘yinni “Bavariya”ning 2009 yil bahorgi uslubida tashkil etdi.
Bensabeini chap yarim qanotdan Girasiga kirib kelgan Adeyemiga uzatdi. Seru to‘pni qisqa pas bilan Karimga yubordi, keyin esa ochilish uchun joyga chiqib, yumshoq zarba bilan to‘pni darvozaning yaqin burchagiga joylashtirdi.
Hisob 1:0 bo‘ldi. “Monterrey” bunday holatga rozi bo‘lmadi va hisobni tenglashtirishga harakat qildi. Zyle chapdan zarba berib, to‘pni darvozabon Kobel uchun qiyin bo‘lgan joyga yubordi.
Keyin Deossa uzoq masofadan zarba berdi, ammo darvozabon muvaffaqiyatli to‘pni qo‘lga oldi. “Borussiya” o‘yinni davom ettirib, o‘ng qanotdan hujumlarni kuchaytirdi.
Ryuerzon to‘pni diagonal uzatib, Bellingemga yetkazdi, biroq u maydonda yiqilib tushib, Agirre tomonidan ozgina oldinga chiqib ketildi. Boshqa vaziyatda esa Ryuerzon o‘z yarim maydonida to‘pni qo‘lga oldi va tezda Adeyemiga uzatdi, u esa markazga to‘pni Girasiga yubordi.
Seru o‘ng burchak hududida ajoyib zarba bilan hisobni 2:0 ga oshirdi. Zyle “Monterrey”ning zarbasidan keyin to‘pni uzoqroqqa uloqtirdi, Deossa esa kuchli zarba berdi, ammo Kobel yana darvozasini saqladi. Dortmundliklar Nmecha chap qanotdan Bellingemga uzatdi.
Bellingem esa keskin pas bilan Girasiga to‘pni yetkazdi, u esa himoyachining bosimi ostida to‘pni darvozaga yo‘naltirdi. 34-daqiqada Seru yana bir imkoniyatni qo‘ldan boy berdi.
G‘ross o‘ng qanotda Adeyemiga yaxshi pas berdi, u esa Girasiga to‘pni yubordi, ammo zarbasi himoyachi Andradening oyoqlariga tekkizdi. “Monterrey” javoban tezkor hujum uyushtirdi, Korona chap qanotda Ryuerzonga qarshi yugurib, Zyle tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Keyingi daqiqalarda Andrada to‘pni yaxshi nazorat qildi, ba’zan esa uni Bellingemga sovg‘a qildi.
Zyle orqali Korona yana yaxshi ochilib, uning pasidan keyin yana pas berish chog‘ida xato yuzaga keldi. Ikkinchi bo‘lim boshida “Monterrey” o‘zining kuchini namoyish etdi.
Korona chap qanotdan uzoq masofaga pas berdi, to‘p bosh orqali Agirrega yetdi va Bертераме uni darvozaga joylab, hisobni 2:1 ga kamaytirdi. “Borussiya” o‘z maydoniga o‘yin olib chiqishga muvaffaq bo‘ldi. Girasiga bir necha bor xet-trik imkoniyati tug‘ildi, biroq u aniq harakat qila olmadi.
83-daqiqada stadion yaqinida chaqmoq chaqnadi, ammo o‘yin to‘xtatilmadi, chunki “Mercedes-Benz Arena”da tom yopiq. O‘yin ikki soat davomida davom etdi va qo‘shimcha vaqt talab qilinmadi.
Agar Ramos birinchi kompensatsiya daqiqasida Agirrening uzatmasi bilan to‘pni bosh bilan chap burchakka yo‘naltirganida, holat boshqacha bo‘lar edi. Oxir-oqibat hisob 2:1 bo‘lib, Dortmundning “Borussiya” jamoasi chorak finalga chiqdi va Madridning “Real” jamoasi bilan uchrashadi. Muallif: Kirill Ivantsov

Боруссия Дортмунд победила Монтеррей и вышла в четвертьфинал
В последнем матче 1/8 финала чемпионата мира клубов команда «Боруссия» из Дортмунда сыграла с «Монтерреем» на стадионе «Мерседес-Бенц» в Атланте. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В этой игре определялся, какой из звезд выйдет в четвертьфинал. Молодой талантливый 19-летний Джуд Беллингем или опытный 39-летний Серхио Рамос?
Однако на 28-й минуте игры стало известно, что Беллингем не сможет участвовать в четвертьфинале. Он автоматически был дисквалифицирован за вторую желтую карточку, полученную в турнире (не в этой игре).
Таким образом, теоретический конфликт между двумя Беллингемами был отменен заранее. Победитель этой встречи в следующем раунде сыграет именно с мадридским «Реалом». В начале игры «Монтеррей» исполнил угловой с правого фланга, но Деосса пробил издалека, и мяч попал в руки Кобеля.
«Боруссия» ответила через две минуты. Они организовали атаку в стиле «Баварии» 2009 года.
Бенсабайни отдал пас Адеему, который вошел в штрафную с левого фланга. Серу отправил мяч коротким пасом Кариму, а затем вышел на позицию для удара и мягким ударом поместил мяч в ближний угол ворот.
Счет 1:0. «Монтеррей» не согласился с таким положением дел и попытался сравнять счет. Зайле пробил с левой стороны, отправив мяч в трудное для вратаря Кобеля место.
Затем Деосса пробил издалека, но вратарь успешно поймал мяч. «Боруссия» продолжила игру и усилила атаки с правого фланга.
Рюерзон сделал диагональный пас на Беллингема, но тот упал на поле и был немного опережен Агирре. В другой ситуации Рюерзон забрал мяч на своей половине поля и быстро отдал пас Адеему, который затем отправил мяч в центр на Гираса.
Серу великолепным ударом в штрафной увеличил счет до 2:0. Зайле выбил мяч подальше после удара «Монтеррея», Деосса нанес мощный удар, но Кобель снова сохранил свои ворота. Дортмундцы Нмеча отдал пас на Беллингема с левого фланга.
Беллингем сделал резкий пас на Гираса, который под давлением защитника направил мяч в ворота. На 34-й минуте Серу снова упустил возможность.
Гросс отдал хороший пас Адеему на правом фланге, который затем отправил мяч на Гираса, но его удар попал в ноги защитника Андраде. «Монтеррей» ответил быстрой атакой, Корона побежал с левого фланга против Рюерзона, поддерживаемый Зайле. В последующие минуты Андрада хорошо контролировал мяч, иногда даже дарил его Беллингему.
Зайле снова хорошо открылся, но после его паса снова произошла ошибка при передаче. В начале второго тайма «Монтеррей» продемонстрировал свою силу.
Корона отдал длинный пас с левого фланга, мяч дошел до Агирре через голову, и Бертераме отправил его в ворота, сократив счет до 2:1. «Боруссия» смогла вывести игру на свой стадион. У Гираса возникло несколько возможностей для хет-трика, но он не смог точно действовать.
На 83-й минуте рядом со стадионом сверкнула молния, но игра не была остановлена, так как «Мерседес-Бенц Арена» крытая. Игра продолжалась два часа, и дополнительное время не потребовалось.
Если бы Рамос на первой компенсированной минуте направил мяч головой в левый угол после передачи Агирре, все могло бы быть иначе. В итоге счет 2:1, и команда «Боруссия» из Дортмунда вышла в четвертьфинал, где встретится с мадридским «Реалом». Автор: Кирилл Иванцов