Zenit jamoasining sobiq futbolchisi Konstantin Lepyohin eksklyuziv suhbatda klubning yozgi transfer kampaniyasi haqida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Jerson masalasi haqida gapirar ekan, bu futbolchining qimmatligini oshirish uchun bunday qilayotganiga ishonmasligini aytdi. Aksincha, Saudiya Arabistonidan uning haqida qiziqish paydo bo‘lgani muammo tug‘dirgan.
Ko‘pincha bir jamoa futbolchini olishni xohlaydi, keyin esa boshqa jamoa aralashib qoladi va natijada murakkab vaziyat yuzaga keladi. Lepyohin fikricha, agar Jerson Zenitga kelishga qaror qilsa, bu klub uchun katta kuch bo‘ladi.
U klubga ijobiy ta’sir ko‘rsatadigan yaxshi kuchayish bo‘ladi. Yozda Zenit faqat bitta kuchli futbolchini olib kelsa, bu yetarli bo‘ladimi degan savolga u shunday javob berdi: umid qilamanki, ha, kamida bitta kuchli futbolchi olish kerak.
Lekin futbolchining klubda qanday o‘ynashi vaqt o‘tib ko‘rinadi, shuning uchun har qanday transfer natijasini vaqt o‘tib baholash mumkin. Zenitning yozgi transfer kampaniyasini baholaganda, Lepyohin Rossiya ichidagi ko‘chishlar klubning istagi natijasida amalga oshmaganini ta’kidladi.
Agar jamoada irodasi bo‘lganida, transferlar muvaffaqiyatsiz tugamagan bo‘lardi. U shuningdek, Rossiya Premer-ligasidagi futbolchilarning Zenitga o‘tishda o‘zlari uchun qiyinchilikdan qo‘rqmasligiga ishonadi.
Shu bois Daku va Osipenko kabi futbolchilar Zenitga kelishga tayyor bo‘lardi, ular irodali futbolchilardir. Davlat korxonalari uchun futbol klublariga moliyaviy cheklovlar kiritilishi muhokama qilinyapti.
Lepyohin bunday cheklovlar Zenitga katta ta’sir qilmaydi, chunki aksariyat klublar asosan davlat tomonidan moliyalashtiriladi. Bu cheklovlar yangi futbolchilarni sotib olishda qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkin, ammo klublar qonuniy yo‘llar bilan buni chetlab o‘tishni topadi.
Shuningdek, u barcha jamoalar uchun moliyaviy chegaralar o‘rnatilishi yaxshi bo‘lishini, ayniqsa tomoshabinlar uchun raqobatbardosh va teng kuchga ega jamoalar paydo bo‘lishini ta’kidladi. Piterliklar qattiq moliyaviy cheklovlarga odatlanmagan bo‘lsa-da, ular bunga moslashadi.
Bunda jamoa mavjud futbolchilar orasidan tanlov qiladi, yangi futbolchilarga pul sarflashga majbur bo‘lmaydi. Ba’zida bunday yondashuv ham foydali bo‘ladi.
Lepyohinning so‘zlariga ko‘ra, Zenit har doim o‘z byudjetini oqilona boshqarishni biladi va bu ularning kuchli tomonlaridan biridir.

Зенит должен подписать как минимум одного сильного футболиста летом
Бывший футболист команды Зенит Константин Лепёхин в эксклюзивном интервью высказал свои мысли о летней трансферной кампании клуба. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Говоря о ситуации с Жерсоном, он сказал, что не верит, что этот футболист делает такие шаги для повышения своей стоимости. Напротив, возникший интерес к нему из Саудовской Аравии создал проблему.
Часто одна команда хочет подписать футболиста, затем вмешивается другая команда, и в результате возникает сложная ситуация. По мнению Лепёхина, если Жерсон решит перейти в Зенит, это будет большой силой для клуба.
Это будет хорошее усиление, которое положительно скажется на клубе. На вопрос, достаточно ли будет, если Зенит подпишет только одного сильного футболиста этим летом, он ответил: надеюсь, да, нужно как минимум одного сильного футболиста подписать.
Однако, как футболист будет играть в клубе, со временем станет видно, поэтому любую трансферную сделку можно оценивать со временем. Оценивая летнюю трансферную кампанию Зенита, Лепёхин отметил, что переходы внутри России не были осуществлены по желанию клуба.
Если бы у команды была воля, трансферы не завершились бы неудачно. Он также уверен, что футболисты из Российской Премьер-Лиги не боятся трудностей при переходе в Зенит.
Поэтому такие футболисты, как Даку и Осипенко, были бы готовы перейти в Зенит, они волевые игроки. Обсуждаются финансовые ограничения для футбольных клубов, принадлежащих государственным предприятиям.
Лепёхин считает, что такие ограничения не окажут значительного влияния на Зенит, поскольку большинство клубов в основном финансируются государством. Эти ограничения могут создать трудности при покупке новых футболистов, но клубы найдут законные способы обойти это.
Он также подчеркнул, что было бы хорошо установить финансовые границы для всех команд, особенно чтобы появились конкурентоспособные и равные по силе команды для зрителей. Хотя питерцы не привыкли к жестким финансовым ограничениям, они адаптируются к этому.
В этом случае команда выбирает из имеющихся футболистов, не будучи вынужденной тратить деньги на новых игроков. Иногда такой подход тоже бывает полезен.
По словам Лепёхина, Зенит всегда умеет разумно управлять своим бюджетом, и это одна из их сильных сторон.