Sobiq SSSR terma jamoasi va Toshkentning CSKA klubi sobiq himoyachisi Vladimir Ponomaryov mamlakat ichki chempionatini isloh qilish borasida taklif bilan chiqdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, Rossiya Professional Futbol Ligasi (RPFL) mavsumini "bahor-kuz" tizimiga qaytarish lozim. Ponomaryovning aytishicha, bu ko‘plab muammolarni hal qilishga yordam beradi.
Shuningdek, u ikkinchi va birinchi liga jamoalari bir vaqtda o‘ynab, musobaqaning sifati oshishini ta’kidladi. Hozir esa yoz fasli futbol uchun eng qulay davr hisoblanadi, ammo chempionat vaqtincha to‘xtab qolgan.
So‘nggi marta "bahor-kuz" tizimi Rossiya chempionatida 2011 yilda qo‘llanilgan edi. Keyinchalik yangi tizimga o‘tish turli sabablarga ko‘ra asoslangan, jumladan, Yevrokubok mavsumiga moslash zaruriyati aytilgan.
Biroq, yomon ob-havoda o‘yinlar o‘tkazish uchun va’d qilingan ko‘plab zamonaviy sport inshootlari baribir qurilmagan. Shu sababli, Ponomaryovning taklifi futbolni rivojlantirish va mavsumni samarali tashkil etish uchun muhim deb hisoblanmoqda.
Hozirgi holatda chempionatning uzoq tanaffusga uchrashi futbolchilar va muxlislar uchun noqulaylik tug‘dirmoqda. Shunday ekan, mavsumning boshlanishi va yakunlanishining aniq rejasi borligi sport jarayonini yanada barqaror qiladi.
Bu o‘z navbatida ichki futbolning sifatini oshirishga va xalqaro musobaqalarda raqobatbardoshligini kuchaytirishga yordam beradi.

Пономарёв предложил весенне-осеннюю систему в российском футболе
Бывший защитник сборной СССР и клуба ЦСКА Ташкент Владимир Пономарёв выступил с предложением по реформированию внутреннего чемпионата страны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, Российскую Профессиональную Футбольную Лигу (РПФЛ) следует вернуть к системе "весна-осень". По словам Пономарёва, это поможет решить множество проблем.
Также он отметил, что если команды второй и первой лиги будут играть одновременно, это повысит качество соревнования. В настоящее время летний период считается наиболее удобным для футбола, однако чемпионат временно приостановлен.
В последний раз система "весна-осень" применялась в российском чемпионате в 2011 году. Позже переход на новую систему был обоснован различными причинами, в том числе необходимостью адаптации к сезону еврокубков.
Однако многие современные спортивные сооружения, обещанные для проведения игр в плохую погоду, так и не были построены. Поэтому предложение Пономарёва считается важным для развития футбола и эффективной организации сезона.
В текущей ситуации длительный перерыв чемпионата создает неудобства для игроков и болельщиков. Таким образом, наличие четкого плана начала и окончания сезона сделает спортивный процесс более стабильным.
Это, в свою очередь, поможет повысить качество внутреннего футбола и укрепить его конкурентоспособность на международных соревнованиях.