Xavyer Tebas, Ispaniyaning La Liga prezidenti, Klub jahon chempionati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Turnir hozirda AQShda o‘tkazilmoqda. Tebas bu turnirga yana bir bor qarshi chiqdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Klub jahon chempionati futbol taqvimiga jiddiy zarar yetkazmoqda. Tebasning aytishicha, u bu turnir yana bir bor o‘tkazilmasligi uchun imkon qadar harakat qiladi.
Ma’lum bo‘lishicha, Klub jahon chempionati kengaytirilgan formatda, jami 32 jamoa ishtirokida o‘tkazilmoqda. Hozirda musobaqaning 1/8 final bosqichi yakunlandi va sovrinni qo‘lga kiritish uchun sakkiz jamoa kurashmoqda.
Chorak final o‘yinlari 4 va 5 iyul kunlari bo‘lib o‘tadi. Turnirning bunday shaklda davom etishi futbol taqvimi uchun qiyinchiliklar tug‘dirayotgani haqida ko‘plab fikrlar mavjud.
Tebas o‘z fikrini qat’iy ifoda etib, bunday musobaqalar futbolning rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidladi. Shu sababli, u Klub jahon chempionatining kelajakdagi o‘tkazilmasligini ta’minlash uchun harakat qilishini ma’lum qildi.

Тебас: Клубный чемпионат мира отменить
Хавьер Тебас, президент Ла Лиги Испании, высказал свое мнение о Кубке мира клубов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Турнир в настоящее время проходит в США. Тебас снова выступил против этого турнира.
По его словам, Кубок мира клубов наносит серьезный ущерб футбольному календарю. Тебас заявил, что он будет делать все возможное, чтобы этот турнир больше не проводился.
Известно, что Кубок мира клубов проходит в расширенном формате с участием 32 команд. В настоящее время завершилась стадия 1/8 финала, и восемь команд борются за трофей.
Матчи четвертьфинала состоятся 4 и 5 июля. Существует множество мнений о том, что продолжение турнира в таком формате создает трудности для футбольного календаря.
Тебас четко выразил свою позицию, подчеркнув, что такие турниры могут негативно сказаться на развитии футбола. Поэтому он сообщил, что будет работать над тем, чтобы Кубок мира клубов в будущем не проводился.