Torpedo chempionatdan chiqarilsa, o‘rin to‘ldirilmaydi
Moskva "Torpedo" jamoasining 2025/2026 yilgi mavsum davomida musobaqadan chiqarilishi ehtimoli mavjud. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bunday holatda "avtozavodchilar" o‘rnini hech kim to‘ldirmaydi va chempionat 15 ta jamoa bilan davom ettiriladi. Bu haqda Rossiya Futbol Ittifoqi bosh kotibi Maksim Mitrofanov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, "Torpedo" o‘rniga yangi jamoa qo‘shilmaydi va musobaqa aynan 15 jamoa bilan davom etadi. Shuningdek, Mitrofanov shaxsiy ayb va klubning umumiy aybini ajratib ko‘rsatish muhimligini ta’kidladi.
Ishtirokchilarning ayb darajasi shaxsiy jazolar qo‘llanishiga asos bo‘ladi. Oldinroq Rossiya Futbol Ittifoqi va "Torpedo" jamoasi mavsumni Rossiya Premier Ligasi doirasida boshlashlarini tasdiqlashgan edi.
O‘tgan mavsumda "Torpedo" Birinchi liga ikkinchi o‘rinni egallab, to‘g‘ridan-to‘g‘ri yuqori ligaga chiqishga haqli bo‘lgan. Biroq klub egasiga nisbatan hakamlarni sotib olishda ayblov qo‘yilgani sababli, jamoaning taqdiri hanuz hal qilinmagan.
Bu holat jamoaning kelajakdagi ishtirokiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Futbol jamiyatida klub va shaxsiy mas’uliyatni ajratish zarurligi haqida ko‘plab munozaralar davom etmoqda.
Shuningdek, chempionatda qatnashayotgan jamoalarning barqarorligi va adolatli raqobatni ta’minlash muhim hisoblanadi. Mavsum davomida yuzaga keladigan o‘zgarishlar futbol muhitiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin va bu masalalar doimiy nazorat ostida bo‘ladi.

Торпедо, если будет исключено из чемпионата, место не будет заполнено
Существует вероятность, что команда "Торпедо" из Москвы будет исключена из соревнований в сезоне 2025/2026. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В таком случае место "автозаводчиков" никто не займет, и чемпионат продолжится с 15 командами. Об этом сообщил генеральный секретарь Российского футбольного союза Максим Митрофанов.
По его словам, новая команда не будет добавлена вместо "Торпедо", и соревнование будет продолжаться именно с 15 командами. Также Митрофанов подчеркнул важность различия между личной и общей ответственностью клуба.
Степень вины участников будет основанием для применения личных наказаний. Ранее Российский футбольный союз и команда "Торпедо" подтвердили, что начнут сезон в рамках Российской Премьер-Лиги.
В прошлом сезоне "Торпедо" заняло второе место в Первой лиге и получило право на прямой выход в высшую лигу. Однако судьба команды все еще не решена из-за обвинений в подкупе судей в отношении владельца клуба.
Эта ситуация может повлиять на будущее участие команды. В футбольном сообществе продолжаются многочисленные дискуссии о необходимости разделения клубной и личной ответственности.
Также важно обеспечить стабильность команд, участвующих в чемпионате, и честную конкуренцию. Изменения, возникающие в течение сезона, могут оказать значительное влияние на футбольную среду, и эти вопросы будут находиться под постоянным контролем.