Maksim Mitrofanov, Rossiya futbol ittifoqida (RFI) bosh kotib lavozimida faoliyat yuritadi, Rossiyada Chempionlar ligasi finali va UEFA Superkubogi o‘yinlarini o‘tkazish haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mitrofanovga RFI ushbu o‘yinlarni qay tarzda qaytarishni rejalashtirayotgani haqida savol berildi. Eslatib o‘tish kerakki, 2022 yilda Chempionlar ligasi finali Sankt-Peterburgda o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi.
2023 yilda esa Kazan UEFA Superkubogi o‘yiniga mezbonlik qilishi lozim edi. Biroq, joriy etilgan sanksiyalar sababli o‘yinlar boshqa mamlakatlarga ko‘chirilgan.
Mitrofanovning so‘zlariga ko‘ra, futbol sanksiyalari olib tashlangach, Rossiya shaharlariga bu o‘yinlar qaytariladi. UEFA bilan bu borada dastlabki muzokaralar 2022 yilda, sanksiyalar joriy qilinganda bo‘lgan.
“Rossiyalik klublar qaytganidan keyingi birinchi imkoniyatda Kazanda Superkubok, Sankt-Peterburgda esa Chempionlar ligasi finali tiklanadi. Bu bir yil yoki ikki yil ichida bo‘lishi mumkin, biz barcha musobaqalarda qayta ishtirok etganimizda,” – deb ma’lum qildi Mitrofanov “RB Sport”ga.
Shuningdek, hozirgi sanksiyalar sharoitida Rossiya terma jamoasi faqat do‘stlik uchrashuvlarini o‘tkazmoqda.

В России финал УЕФА вернется после снятия санкций
Максим Митрофанов, занимающий должность генерального секретаря Российского футбольного союза (РФС), высказался о проведении финала Лиги чемпионов и матчей за Суперкубок УЕФА в России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Митрофанову был задан вопрос о том, как РФС планирует вернуть эти игры. Напомним, что в 2022 году финал Лиги чемпионов планировался провести в Санкт-Петербурге.
В 2023 году Казань должна была стать хозяином матча за Суперкубок УЕФА. Однако из-за введенных санкций игры были перенесены в другие страны.
По словам Митрофанова, после снятия футбольных санкций эти игры вернутся в российские города. Первые переговоры с УЕФА по этому вопросу состоялись в 2022 году, когда были введены санкции.
“Как только российские клубы вернутся, в Казани будет восстановлен Суперкубок, а в Санкт-Петербурге — финал Лиги чемпионов. Это может произойти в течение года или двух, когда мы снова будем участвовать во всех соревнованиях,” — сообщил Митрофанов “RB Sport”.