UEFA Barselona va Chelsini moliyaviy jazoladi
UEFA moliyaviy adolat tamoyillarini buzgan klublarga nisbatan jazolarni e’lon qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Har bir klub bilan kelishuvga erishilgan va ularning holati tartibga solingan. Eng katta jarimani “Chelsi” klubi oldi, u 80 million yevro miqdorida belgilandi.
Londonlik klub 20 million yevroni to‘liq to‘laydi, qolgan 60 million yevro esa shartli jarima sifatida hisoblanadi. Keyingi to‘rt yil davomida “Chelsi” UEFA tomonidan nazorat ostida bo‘ladi.
“Barselona” klubi 60 million yevro jarimaga tortildi, uning 15 million yevrosi aniq, 45 million yevrosi esa shartli hisoblanadi. Bu klubga nazorat muddati ikki yilga belgilangan.
Shuningdek, “Lion” klubi 12,5 million yevro va 37,5 million yevro shartli jarima bilan to‘rt yil nazorat ostida bo‘ladi. “Aston Villa” 5 million yevro va 15 million yevro shartli jarima oldi, ularning nazorat muddati uch yilga teng.
“Xajduk” klubi uchun esa 0,3 million yevro va 0,9 million yevro shartli jarima belgilandi, nazorat muddati ham uch yilni tashkil etadi. Ushbu jazo choralarining maqsadi moliyaviy intizomni ta’minlash va futbol klublarining moliyaviy faoliyatini tartibga solishdan iborat.

UEFA оштрафует Барселону и Челси
UEFA объявила о наказаниях для клубов, нарушивших принципы финансовой справедливости. Об этом сообщает Euro-football.ru.
С каждым клубом достигнуто соглашение, и их состояние урегулировано. Самый большой штраф получил клуб “Челси”, он составил 80 миллионов евро.
Лондонский клуб выплатит 20 миллионов евро полностью, остальные 60 миллионов евро будут считаться условным штрафом. В течение следующих четырех лет “Челси” будет находиться под контролем UEFA.
Клуб “Барселона” был оштрафован на 60 миллионов евро, из которых 15 миллионов евро являются окончательными, а 45 миллионов евро — условными. Срок контроля для этого клуба установлен на два года.
Также клуб “Лион” будет находиться под контролем в течение четырех лет с штрафом в 12,5 миллиона евро и условным штрафом в 37,5 миллиона евро. “Астон Вилла” получила штраф в 5 миллионов евро и условный штраф в 15 миллионов евро, срок контроля составляет три года.
Для клуба “Хайдук” был установлен штраф в 0,3 миллиона евро и условный штраф в 0,9 миллиона евро, срок контроля также составляет три года. Цель этих мер наказания заключается в обеспечении финансовой дисциплины и регулировании финансовой деятельности футбольных клубов.
UEFA стремится сохранить честную конкуренцию в сфере футбола. Поэтому клубы, нарушившие финансовые правила, будут находиться под строгим контролем и наказываться на основе установленных штрафов.