Giorgi Sheliya «Tambov»dan qarz to‘lab berilishini kutmoqda
Grozny shahrining "Axmat" futbol klubining darvozaboni Giorgi Sheliya to‘rt yil oldin moliyaviy qiyinchilikka uchragan "Tambov" klubi unga katta miqdorda qarzdor bo‘lib qolganini ma’lum qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, klub tomonidan besh-olti oy davomida maosh va mukofot pullari to‘lanmagan. Bu uning uchun katta mablag‘ bo‘lib, Sheliya "Match TV"ga bergan intervyusida ba’zi futbolchilarga qisman to‘lovlar qilinganini eshitganini aytdi.
U ushbu qarz pul kelajakda unga to‘liq to‘lansa, juda xursand bo‘lishini ta’kidladi. Futbolchi fikricha, kelgusida shunday holatlar takrorlanmasligi uchun klublar oldindan ma’lum kafolatlar berishi kerak.
Ushbu kafolatlarning bajarilishini Rossiya futbol ittifoqi nazorat qilishi lozim. So‘nggi mavsumda shunga o‘xshash muammo "Tambov" klubi bilan birga Moskva yaqinidagi "Ximki" klubida ham yuzaga kelgan.
Bu holatlar futbol sohasida moliyaviy barqarorlik va ishonchlilik muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Klublar va futbol tashkilotlari o‘rtasida moliyaviy masalalarni tartibga solish uchun aniq mexanizmlar ishlab chiqilishi zarur.
Shunda futbolchilar o‘z mehnat haqlarini vaqtida va to‘liq olishlari ta’minlanadi. Bu esa sportning rivojlanishi va futbolning obro‘siga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Гиорги Шелия ждет, когда долг будет погашен «Тамбовом»
Вратарь футбольного клуба "Ахмат" из Грозного Гиорги Шелия сообщил, что клуб "Тамбов", который столкнулся с финансовыми трудностями четыре года назад, задолжал ему значительную сумму. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в течение пяти-шести месяцев клуб не выплачивал зарплату и премиальные. Для него это большая сумма, и Шелия в интервью "Матч ТВ" сказал, что слышал, что некоторым футболистам были произведены частичные выплаты.
Он отметил, что если этот долг будет полностью погашен в будущем, он будет очень рад. По мнению футболиста, чтобы подобные ситуации не повторялись в будущем, клубы должны заранее предоставлять определенные гарантии.
Исполнение этих гарантий должно контролироваться Российским футбольным союзом. В последнем сезоне аналогичная проблема возникла не только у клуба "Тамбов", но и у клуба "Химки" под Москвой.
Эти ситуации еще раз подчеркивают важность финансовой стабильности и надежности в сфере футбола. Необходимо разработать четкие механизмы для регулирования финансовых вопросов между клубами и футбольными организациями.
Тогда футболисты смогут своевременно и полностью получать свои заработные платы. Это положительно скажется на развитии спорта и репутации футбола.